
Vsebina spet najdenih arhivov o imenovanjih ravnateljev na petih osnovnih šolah je pokazala, da odločitve o "neimenovanju" niso imele političnega motiva, je povedal poslanec LDS in nekdanji šolski minister Slavko Gaber. V štirih primerih namreč kandidati niso imeli podpore učiteljskega zbora, medtem ko je ravnateljica v enem primeru sicer dobila soglasje zbora, vendar pa je inšpekcija ugotovila nepravilnosti pri izplačevanju plač, zato soglasja ministra ni dobila.
Mape z arhivi, o katerih je bilo govora tudi na seji parlamentarnega odbora za šolstvo 15. julija, govorijo, "da smo bili priča obrekovanju, z namenom škoditi dobremu namenu drugega in prikriti svoja politično motivirana neimenovanja v nekaterih primerih ravnateljev osnovnih šol", je prepričan Gaber.

Takrat je namreč po Gabrovih besedah sedanji minister za šolstvo Milan Zver povedal, da so se arhivi o nekaterih imenovanjih izgubili. V teh primerih naj bi domnevno kolektivi, tako kot v primeru Beltinci in Majda Vrhovnik, podprli kandidata oz. kandidatko za ravnatelja, takratni minister pa naj ne bi izdal soglasja, je po Gabrovih navedbah še dejal Zver. "To je bila konstrukcija, ki je bila narejena za potrebe seje tega odbora," je prepričan Gaber. Arhive je bilo po njegovem mnenju "potrebno odtujiti", da se ne bi izkazalo, za kakšna ravnanja je šlo.
Po njegovem prepričanju pa so bili arhivi vseskozi na ministrstvu. Ta "manever" je po njegovem prepričanju dobro služil za zavajanje javnosti in pristojnega parlamentarnega odbora. Uspelo je namreč obrniti pozornost, kako se je zgodilo politično motivirano neimenovanje v primeru OŠ Beltinci in ljubljanske OŠ Majde Vrhovnik s strani Zvera, je pojasnil Gaber.
Arhivi sicer dokazujejo, da v osnovnih šolah Polzela, Razkrižje, Sveti Jurij ob Ščavnici in Vransko Tabor kandidat za ravnatelja ni dobil večinske podpore učiteljskega zbora. Pri Osnovni šoli Sveti Jurij ob Ščavnici pa je ravnateljica v prvem postopku sicer dobila podporo učiteljskega zbora, vendar pa je inšpekcija na podlagi prijave občine ugotovila, da so bile na tej šoli izplačane plače za vodenje, ki so bile izplačane v nasprotju z zakonom, je povedal Gaber. Država je bila s tem oškodovana za nekaj milijonov tolarjev.
Zver ustanovil komisijo
Minister Zver se te dni mudi v Zagrebu in je za vsa pojasnila o izginulih arhivih pooblastil svojo namestnico Alenko Šverc. Ta je za 24UR povedala, da je šolski minister ustanovil komisijo, ki naj bi do 5. septembra podala poročilo o svoji preiskavi o izginulih arhivih. Šverceva dodaja, da do objave poročila komisije o njihovih izsledkih ali zaključkih ne želi govoriti, saj jih ne želi prejudicirati.
Vmesno poročilo komisije pravi le, da so podatki, ki jih je medijem predstavil Gaber, pravilni. Na, v katerih primerih je potemtakem Gaber kadroval politično, pa Šverceva ni želela odgovoriti. To bo moral pojasniti minister.