Uprava RS za zaščito in reševanje (URSZR) bo v ponedeljek izdala sklep o začetku ocenjevanja škode, je povedal njen direktor Boris Balant. Obrambna ministrica Ljubica Jelušič pa je med drugim opozorila, da vodostaji rek na območju Ljubljane še niso dovolj nizki, da bi bilo smiselno prečrpavanje vode. Po ocenah naj bi bilo poškodovanih oziroma poplavljenih okoli 3000 objektov.
Balant je še povedal, da so v preteklih dneh sodelovali z okoli 5.000 reševalci. Dodal je, da je uprava reševalcem priskočila na pomoč tudi z državnimi rezervami, zlasti z najnujnejšo opremo. Tako so prispevali več kot 50.000 protipoplavnih vreč, pa tudi potopne črpalke.
V ponedeljek začetek ocenjevanja škode
Napovedal je še, da bo uprava v ponedeljek izdala sklep o začetku ocenjevanja škode na prizadetih območjih. S svojim delom bodo pričele ustrezne komisije. Podrobnejše informacije bodo občani dobili na svojih občinah. Zaključna ocena škode bo znana po mesecu in pol ali dveh mesecih, je še dejal Balant.
V Laškem za 10 milijonov evrov škode
Po prvih ocenah je vodna ujma, ki je ta konec tedna zajela Laško, povzročila za okoli 10 milijonov evrov škode. Poveljnik Civilne zaščite Laško Jože Senica je povedal, da se bo popis škode pričel v ponedeljek, trenutno pa imajo precej težav zaradi plazov.
Doslej so tako v laški občini evidentirali 45 plazov, več kot 15 pa jih resno ogroža stanovanjske objekte. Eno družino so morali izseliti.
Zemlja drsi, kljub temu da je prenehalo deževati
Ta trenutek so razmere takšne, da je treba ljudi iz plazovitih območij evakuirati. Vendar se bo problema plazov treba lotiti dolgoročno, saj zemlja drsi, kljub temu da je deževje že prenehalo, je opozorila Jelušičeva.
Zavarovalnice na terenu že od sobote
Sicer pa so zavarovalnice na teren že poslale okrepljene ekipe cenilcev. Ti so z delom začeli že v soboto, škodo pa bodo ocenjevali, dokler bo potrebno, so pojasnili v največjih slovenskih zavarovalnicah. V Zavarovalnici Triglav svojim zavarovancem sporočajo, da s prijavo ni treba hiteti, saj jih bodo sprejemali vsaj do konca meseca. Škodo lahko sicer prijavijo tudi preko spleta. Ob tem v največji slovenski zavarovalnici zavarovancem svetujejo, naj najprej poskrbijo za svojo varnost in varnost svojega premoženja.
Ocene škode še ne morejo podati. "Najprej se mora tako voda umakniti, izčrpati je potrebno blato, nepremičnino posušiti, potem je na vrsti ocena škode," pravijo v Zavarovalnici Triglav. Glede deleža gospodinjstev, ki imajo sklenjeno zavarovanje proti poplavam, pa še vedno opažajo, da se posamezniki premalo zavedajo pomena dobrega zavarovanja svojega premoženja.
V Zavarovalnici Maribor so z večjimi zavarovanci že opravili tudi prve svetovalne pogovore o tem, kaj storiti in kako naprej. Poleg tega so tudi poklicali zavarovance na najbolj prizadetih območjih in svetovali, kako in kaj s prijavo škod. Zavarovancem, ki imajo poškodovano vozilo, med drugim svetujejo, naj v primeru, da avtomobil nima poškodovanih stekel in ni nevarnosti, da bi se škoda večala, počakajo nekaj dni, da se gneča na cenilnih mestih umiri. V vmesnem času pa naj si zapišejo kraj dogodka in avtomobil poslikajo, o škodi pa obvestijo tudi svojega zastopnika ali pokličejo na brezplačno telefonsko številko.
V zavarovalnici Adriatic Slovenica pojasnjujejo, da škodo že ocenjujejo, v ponedeljek pa bodo na terenu vse okrepljene cenilne ekipe. Poslovalnice Adriatica Slovenice bodo po potrebi tudi podaljšale delovni čas za prijavo škod. Škode zaradi posledic poplav bo zavarovalnica obravnavala prednostno, vendar zavarovancem s prijavo škod ni treba hiteti, saj jih bodo sprejemali še ves prihodnji teden, če bo treba, pa tudi dlje.
Tudi Adriatic Slovenica priporoča, naj zavarovanci predvsem poskrbijo, da ne nastane še večja škoda, zavarujejo morebitne dokaze v zvezi z obsegom škode in če je le mogoče, fotografirajo in spravijo poškodovane predmete, škodo pa prijavijo, ko voda odteče. Zavarovanci imajo več možnosti za prijavo škode. Pokličejo lahko na poslovno enoto, svojega zastopnika, klicni center ali asistenčni center. Prijavo škode Adriatic Slovenica omogoča tudi prek spleta.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.