Na božič kristjani praznujejo dan, ko se je po zapisu v Svetem pismu Jožefu in Mariji v hlevu v majhnem mestu Betlehem rodil Jezus, Božji sin, ki prinaša večno življenje.
Kdaj točno se je rodil Jezus, sicer ni znano. 25. december je kot dan njegovega rojstva v 4. stoletju določil papež Julij I. Zelo verjetno je tudi, da se ni rodil pred 2014 leti, odkar na Zahodu štejemo leta. Rimski škof je namreč v 6. stoletju naložil benediktincu Dioniziju Maliju, naj izračuna leto Jezusovega rojstva, a ta naj bi se pri izračunu za nekaj let zmotil, posledično pa za nekaj let napačno štejemo tudi leta.
Zore: Božični praznik nam govori, da se Bog učloveči v svetu, kakršen je
Kristjani so v praznik množično vstopili pri polnočnicah, čez dan pa bodo potekale božične maše. Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je vodil polnočno mašo v ljubljanski stolnici. "Božični praznik nam govori, da se Bog učloveči v svetu, kakršen je," je med drugim dejal Zore.
Po njegovih besedah smo pogosto v skušnjavi, da bi tožili nad tem, v kakšnih časih živimo, kako neprimerni so ti časi za pristno krščansko življenje, za udejanjanje evangeljskih vrednot in načel. "Bog oče ni najprej naredil idealnega sveta, v katerega bi poslal svojega Sina. Bog ni najprej pokristjanil sveta, da bi se v njem lahko rodil Kristus, ampak je njegova odrešenjska volja najprej rodila Kristusa, da bi ta svet lahko postal krščanski," je dejal nadškof.
Kot je dejal, večkrat poslušamo, da je človeška trdosrčnost sveto družino poslala proč od človeških bivališč in se je Jezus zaradi tega moral roditi v hlevu. Zore je vedno bolj prepričan, da človekov greh ne spreminja Božjih načrtov. "Razmišljati o tem, da s svojimi dejanji na kakršen koli način pogojujemo Boga, je pravzaprav greh napuha, je skušnjava ošabnosti, s katero si morda celo nezavedno skušamo podrediti Boga," je izpostavil Zore.
"Dragi bratje in sestre, apostol narodov nas spodbuja, naj razumnost, pravičnost in pobožnost uresničujemo v življenju. Ne gre torej za razprave ali celo za prerekanje o teh krepostih, ampak jih moramo živeti. Postati morajo del našega življenja," je dodal Zore.
Lipovšek: Sporočilo božičnega praznika je oznanilo miru, prijateljstva in sodelovanja
Apostolski administrator mariborske nadškofije Stanislav Lipovšek je imel polnočno mašo v celjski stolnici, v pridigi pa je med drugim dejal, da božič prinaša oznanilo miru, prijateljstva in sodelovanja. Lipovšek, sicer podpredsednik Slovenske škofovske konference, je v svojem nagovoru dejal, da luč, ki z Jezusovim rojstvom prihaja iz Betlehema, na poseben način sije na vesoljno Cerkev, "ki ima to nalogo, da nadaljuje in ponavzočuje Jezusovo delo odrešenja".
Ob tem je opozoril, da se Cerkev v Evropi in tudi po nekaterih drugih deželah že nekaj let sooča s procesom razkristjanjevanja, to je z načinom življenja, kakor da Boga ni. Eden izmed odgovorov na ta vprašanja je po oceni Lipovška nova evangelizacija, ki obsega prizadevanja Cerkve, da tudi v tej "duhovni puščavi" odkriva "sledove razodetja", ki vabijo k novemu začetku.
K slednjemu po besedah celjskega škofa vabi tudi letošnje obhajanje božiča, "ko smo, kakor pastirji v betlehemski noči, povabljeni, da vstopimo v luč, ki prihaja". "Obhajati božič zato pomeni vstopiti v to luč in dovoliti, da nas nagovarja, prežarja, bogati in navdihuje," je dejal.
Sporočilo božičnega praznika je po besedah Lipovška oznanilo miru, prijateljstva in sodelovanja, "ki naj bogati naše medsebojne odnose v družini, v družbi, v Cerkvi in v svetu". Obhajati božič pa pomeni tudi na novo odkrivati in zajemati luč, moči in navdih iz studencev žive vode, je še dodal.
Po cerkvah se vrstijo praznične maše in bogoslužja
Novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Glavan je dopoldne na božični maši v novomeški stolnici izpostavil, da je Jezus luč. Po njegovih besedah tudi mi potrebujemo luč, da bi spoznali resnico o sebi, da bi si znali odgovoriti, od kod prihajamo, kam vodi naša življenjska pot, zakaj živimo, v čem je naše dostojanstvo in kje naš poslednji cilj. "Ko pogledamo okrog sebe in vsak dan poslušamo o ubojih, žrtvah, vidimo, kako malo je za nekatere vredno človekovo življenje. Današnji človek je negotov, ko gre za smisel življenja, zlasti ko zaide ali doživi razne težave," je dejal Glavan.
Izpostavil je tudi pomen družine. Kot je dejal, se je Jezus odpovedal vsem človeškim zakladom in razkošju, še več, rodil se je kot brezdomec. Le enemu se ni hotel odpovedati - družini, je poudaril Glavan. "Božič nam kliče, naj zaščitimo temelje družine, ki je pot in prihodnost Cerkve in človeštva. Vse družbe, politike in zakonodaje, gospodarstva, ki nimajo pred očmi družine, nimajo prihodnosti," je opozoril novomeški škof.
Evangeličanski škof Geza Filo je pri današnjem bogoslužju v cerkvi Primoža Trubarja v Ljubljani poudaril, da človeško dostojanstvo doslej še nikdar v zgodovini ni bilo tako zaščiteno z zakoni, kot je danes, pa tudi nikdar prej človeško dostojanstvo ni bilo tolikokrat napadeno, kot je danes. Delavci izgubljajo pravice, življenje ljudi postaja manj vredno od materialnih dobrin. Smisel življenja smo zreducirali na srečo, uspeh in učinkovitost, je opozoril.
"Kdor tega ne dosega, ne samo, da ne more, ampak po merilih tega sveta celo kot da ne sme preživeti. To je paradoks današnjega časa! Zato je potrebno, da Božič praznujemo vedno znova kot spomin in opomin na vrednote, brez katerih ne moremo govoriti o dostojanstvu slehernega človeka," je dejal Filo in dodal, da je Jezus prišel, da nas opozori na dostojanstvo in nedotakljivost slehernega človekovega življenja.
KOMENTARJI (293)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.