"En trenutek je dovolj, da se ti življenje obrne na glavo,'' v videoposnetku, ki so nam ga predvajali na UKC Ljubljana, o svoji grozljivi izkušnji s pirotehniko pripoveduje 17-letni mladenič. Kot pove, je kupil poceni petarde iz Kitajske, iz katerih je želel narediti večjo, doma izdelano petardo. Ta mu je med izdelavo zdrsnila iz rok, pri čemer je prišlo do iskre in sledila je močna eksplozija. Fant je ostal brez celotnega zapestja desne roke, na levi roki pa je ostal le palec. "Od poškodbe dalje cenim življenje veliko bolj, bolj pazim nase. Svetujem, da vsi dvakrat premislijo, ali je pok petarde vreden tega. Ni lahko živeti celo življenje tako za en sam takšen trenutek,'' pravi.
Predstavniki UKC Ljubljana so posnetek, ki je pravzaprav izpoved anonimnega mladeniča, predvajali na dan, ko se začenja "pirotehnična sezona" oziroma čas, v katerem je dovoljeno prodajati pirotehnične izdelke kategorije ena, katerih glavni učinek je pok. Uporaba le-teh bo dovoljena od 26. decembra, zdravstveni delavci pa se bojijo, da bodo tudi letos priča tovrstnim nezgodam. Simon Herman, specialist kirurg s Kliničnega oddelka za travmatologijo Kirurške klinike UKC Ljubljana, je dejal, da so lani zaradi poškodb zaradi pirotehnike obravnavali 12 oseb, od tega 5 otrok. Največkrat gre za poškodbe rok in obraza. "Priporočam, da naj tisti, ki že mora uporabljati pirotehniko, ne bo vinjen, naj bo poučen in naj se drži navodil,'' pred prazniki poziva ljudi. Kot pravi, vsako leto na urgenco dobijo tudi dva ali tri primere, ki jim ne morejo prav dosti pomagati. Ti ostanejo invalidi vse življenje.
Nina Suvorov, specialistka plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije, je dodala, da se vsako leto srečujejo s kompleksnimi poškodbami rok. Te poškodbe poleg kosti zajemajo tudi kožo, podkožje, živce, mišice in tetive. "Naša dolžnost je, da vsaj do določene mere vrnemo funkcionalnost poškodovanim delom. Kljub trudu in kompleksnim operacijam je izid pogosto katastrofalen, gre za poškodbe, ki pacienta pohabijo,'' je pojasnila.
Predstavnik Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi Alojz Senčar je dejal, da je od danes do 31. decembra dovoljena prodaja pirotehničnih izdelkov prve kategorije. Pirotehničnih izdelkov kategorije 1 ni dovoljeno prodajati mlajšim od 14 let, izdelkov kategorije 2 pa mlajšim od 16 let. Mlajši lahko te izdelke uporabljajo le pod nadzorom staršev oziroma skrbnikov. Tiste pirotehnične izdelke kategorije 3, ki so dovoljeni za nakup in uporabo posameznikom, lahko kupijo in uporabljajo le polnoletni. Uporaba pirotehničnih sredstev še ni dovoljena, z njo bo treba počakati do 26. decembra.
Slovenci "švercamo" petarde iz Avstrije
Pri tem je Senčar opozoril, da je v nekaterih državah Evropske unije žal prodaja petard 2. in 3. kategorije dovoljena. Letos so policisti že zasegli 62.000 izdelkov prve kategorije, večinoma pa so bili pripeljani iz Avstrije. Kazni za nedovoljeno uporabo znašajo za posameznike od 400 do 1200 evrov, za pravne osebe oziroma prodajalce pa od 3000 do 50.000 evrov. Lani so policisti kaznovali 171 oseb.
"Da bi prazniki minili brez poškodb, pozivamo, da pirotehniko uporabljate tako, kot je to predvidel proizvajalec, je ne kupujte na črnem trgu, ne uporabljajte jih zunaj dovoljenega časa in le na kraju, kjer je to dovoljeno,'' pravijo policisti in dodajajo, da do poškodb najpogasteje pride pri domači predelavi in izdelavi. V tem času bodo policisti izvajali nadzor na krajih, kjer se je tudi v preteklosti že uporabljalo pirotehnične izdelke, trgovce pa bodo nadzirali inšpektorati. Policisti letos že 11. leto izvajajo preventivni projekt Bodi zvezda, ne meči petard!.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.