Slovenski kontingent, ki bo sredi meseca z ladjo Triglav krenil proti Siciliji v okviru vojaško človekoljubne operacije Naše morje – Lampedusa, je danes pred Koprom predstavil svoje priprave. Minister Roman Jakič je poudaril, da je Slovenija prva na glas povedala, da je begunska problematika evropski problem, Italija pa je pomoč sprejela z navdušenjem.
Z Italijo imamo že zdaj dobre odnose, ki jih želimo še izboljšati, je med potekom predstavitvene vaje reševanja beguncev z ladje na odprtem morju povedal minister za obrambo Jakič. "Mislim, da je tudi italijanska stran izrazila navdušenje nad tem, da smo mi bili prvi v Evropi, ki smo na glas povedali, da begunska problematika ni zgolj in izključno italijanski problem, ampak je evropski problem," je dodal.
Celotni stroški operacije so ocenjeni na okoli 500.000 evrov, pri čemer Jakič poudarja, da bi bilo 180.000 evrov stroškov, tudi če bi Triglav poldrugi mesec ostal privezan v Kopru. Razliko v višini okoli 320.000 evrov bo prispevala država, v prvi vrsti ministrstvo za obrambo, "se pa pričakuje, da bodo tudi na nivoju EU dorekli kaj več o tem, kako pomagati tudi finančno tovrstnim akcijam".
Ob tem je minister izpostavil, da Italija že zdaj pomaga Sloveniji pri nadzoru zračnega prostora, za kar porabi na letni ravni nekajkrat več sredstev, kot jih bo Slovenija porabila za omenjeno operacijo.
Čeprav minister razume, da smo v času krize posebej pozorni na denar, pa je hkrati poudaril, da smo sosedu dolžni pomagati: "Mislim, da se ob humanitarnih vprašanjih in problemih ne sprašuje veliko o denarju."
Slovenska stran trenutno še čaka, da na italijanski strani podpišejo tehnični sporazum, ki bo točneje opredelil področja delovanja slovenskega kontingenta. Po pričakovanjih pa naj bi slovenski kontingent na pot krenil 12. decembra in svojo nalogo začel opravljati tri dni kasneje. Na Siciliji naj bi ostal do konca januarja, je še navedel minister.
Načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor Dobran Božič je spomnil, da je Slovenija za zdaj edina država, ki Italiji pri reševanju problematike beguncev pomaga tudi materialno, torej z ladjo. "Če smo v istem bazenu, mislim, da moramo skupaj tudi plavati, ne pa se držati roba bazena in samo opazovati druge, ki to rešujejo in plavajo," je izpostavil.
Slovenski kontingent sestavlja 41 članov, od tega je 37 članov posadke, drugi pa so iz vrst nacionalnega podpornega elementa, je pojasnil poveljnik kontingenta Andrej Pečar. V okviru operacije bodo izvajali nadzor nad dodeljenim prostorom, spremljali prihajajoča plovila in v primeru ogroženosti kake ladje ljudem na krovu tudi pomagali.
"Če so v sili, jih bomo sprejeli na krov, jim nudili prvo pomoč in jih nato naprej predajali v obravnavo italijanskim oblastem," je postopke opisal Pečar. Na krov Triglava lahko sprejmejo okoli 80 ljudi, v nujnih primerih pa tudi več. Pri tem pa je meja po besedah Pečarja ta, "da rešiš čim več življenj".
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.