"Glavna naloga Slovenije danes je doseči soglasje o strategiji razvoja države, da bi lahko v naslednji letih postala ena izmed najrazvitejših držav članic EU. Konsenz bodo morale doseči ne samo politične stranke, ampak tudi gospodarstvo in širša civilna družba," je ob predstavitvi stališč Foruma 21 glede nadaljnjega razvoja Slovenije izpostavil njegov predsednik Milan Kučan. Dodal je, da bodo morale strategijo gospodarskega razvoja Slovenije, če bo ta sprejeta, podpirati in uresničevati vse vlade, ki bodo oblikovane v obdobju, ki ga strategija pokriva.
Potrebujemo večjo konkurenčnost
Slovenija je trenutno po razvitosti povprečna država članica unije, da pa bi dohitela najrazvitejše, mora oblikovati konkretne cilje in za njihovo uresničitev nameniti ustrezna sredstva. Eden izmed ključnih ciljev Slovenije mora biti po mnenju foruma večja konkurenčnost, tako gospodarstva kot tudi slovenske družbe v celoti.
Povečati je treba tudi učinkovitost vlade in državnih inštitucij, zagotoviti stabilno makroekonomsko okolje za dobro poslovanje podjetij, povečati vlaganja v raziskave in razvoj na vsaj tri odstotke bruto domačega proizvoda, menijo v Forumu 21. "Slovenija bi morala postati ena izmed deset najbolj konkurenčnih držav sveta, dosegati sedemodstotno gospodarsko rast, v raziskave in razvoj vlagati štiri odstotke BDP in stopnjo brezposelnosti zmanjšati na štiri odstotke," je na vrhu foruma dejal Peter Kraljič.
Država mora aktivno sodelovati
V strategiji razvoja Slovenije, ki jo je vlada obravnavala prejšnji mesec, je zapisano, da mora država pospešeno izstopati iz lastništva ter pospešiti njegovo konsolidacijo. Po mnenju foruma je nujno potrebno še, da država pri tem igrati aktivno vlogo, s tem da odloči, kaj je treba privatizirati in kaj ne, je dejala Mira Puc. Pri tem je potrebno izboljšati učinkovitost upravljanja državnega premoženja in ena izmed možnosti je, da se državno premoženje ponudi v upravljanje zasebnikom, kar pa seveda mora biti izpeljano na transparenten način. Za upravljanje premoženja, ki bo ostalo v državni lasti, pa je potrebno pridobiti ustrezno izobražene kadre.
Treba je urediti financiranje zdravstva in šolstva
Naslednje pomembno vprašanje, na katerega mora država najti odgovor, je po mnenju foruma vprašanje financiranja zdravstva in šolstva. "Financiranje bo potrebno v večji meri usmeriti na zasebne vire, po drugi stani pa bo seveda potrebno povečati učinkovitost obeh sektorjev," je še pojasnil Maks Tajnikar.
Forum 21 se je dotaknil tudi področja reforme javne uprave, ki ga strategija razvoja Slovenije obravnava, vendar po mnenju Nevenke Črešnar Pergar preveč abstraktno in splošno, saj ne opredeljuje dovolj natančno - in tudi premalo kritično - ključnih težav. Forum zato predlaga definiranje ciljev reforme v dogovoru z gospodarstvom in civilno družbo, ki naj povesta, kakšen način vladanja želita, da bo gospodarstvo uspešnejše. Poleg tega je nujno še bolj poenostaviti postopke v državni upravi, zaposliti najboljše kadre in več managerjev, povečati poslovno načrtovanje, izvajati vrednotenje rezultatov, uvesti merjenje produktivnosti uradnikov ter definirati in odstraniti regulative, ki ovirajo razvoj gospodarstva.