Nataša Pirc Musar je še leta 2013, ko je bila informacijska pooblaščenka, ustanovila zasebni zavod: Inštitut za zasebnost in dostop do informacij, Info Hiša. Zavod je bil namenjen svetovanju s področja varstva osebnih podatkov in dostopu do informacij javnega značaja. V letu 2015 pa je bila izvoljena za predsednico Rdečega križa Slovenije.
Po poročanju Reporterja je že dober mesec po prevzemu položaja njen zavod Info hiša izdal račun Rdečemu križu za storitev pravnega svetovanja v vrednosti 778 evrov. A kot razkriva portal, zavod Pirc Musarjeve ni opravil nobenega pravnega svetovanja, temveč je šlo za fiktiven, lažen račun oz. poskus, da bi RKS na ta način plačal honorar predsednici Musarjevi za njeno poslovodenje v tej humanitarni organizaciji. "Šlo je za plačilo honorarja, ki je pripadal predsedniku oz. predsednici in je bil 500 evrov neto na mesec. Na RKS namreč nisem bila zaposlena, skladno s pravili pa je predsedniku takrat pripadal honorar. Tega sem si, mimogrede, s tisoč evri neto sama znižala takoj po prihodu na 500 evrov neto," je bil odgovor Pirc Musarjeve.
Pri ostalih predsednikih RKS je bilo običajno, da se znesek za honorar plača osebno, Pirc Musarjevi pa je bil plačan na njen zavod. To pa je po pisanju portala nezakonito. RKS bi namreč moral od celotnega zneska "odvesti" prispevek za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje in dohodnino. Ko pa so plačali 778 evrov na račun zavoda Musarjeve za fiktivne storitve, je šlo dejansko za 778 evrov neto. To pomeni, da ni bilo nobenega odvajanja za prispevke in nobene dohodnine. Država je bila oškodovana za dohodnino, ZPIZ in ZZZS pa za prispevke.
Po razkritju računa so na RKS pojasnili, da je Info Hiša takoj po opozorilu izdala dobropis in vrnila nakazani denar. Pirc Musarjevi pa so nato tudi obračunali in izplačali honorar za poslovodenje v skladu z dohodninsko zakonodajo in sklenjeno pogodbo, plačane pa so bile predpisane dajatve.
Pirc Musarjeva: Gre za nenamerni zaplet
Pirc Musarjeva je za Reporter primer označila kot "nenamerni zaplet". Trdila je tudi, da računa na RKS ni potrdila sama, temveč takratna generalna sekretarka RKS Renata Brunskole, njena parafa je na žigu, sama pa je račun podpisala kot izdajatelj v imenu Info Hiše. A tukaj se spet zaplete, saj je Renata Brunskole v odzivu dejala, da na računu ni ne njenega podpisa ne parafe. Na vprašanje, kdo je torej podpisal račun, pa Pirc Musarjeva naknadno pojasnjuje, da je očitno šlo za "neljubo napako, vse račune je vedno potrjevala ga. Brunskole, takrat pa je bila, kot so mi povedali, odsotna, zato je račun parafiral nekdo drug iz računovodske ali iz pravne službe." Ponovila pa je, da je račun podpisala le kot izdajateljica, parafa ni njena.
V tem primeru gre, pravi Reporter, za sum storitve kaznivega dejanja ponarejanja listin, kar pa predsedniška kandidatka ostro zanika. V svoj zagovor pravi, da je račun izdala za storitev opravljenega dela v skladu z zneskom, ki je pripadal takrat predsednici RKS, in nikakor ni šlo za fiktivni račun. "Odmik od ustaljene prakse RKS je bil takoj po opozorilu tudi saniran."
Glede suma davčne zatajitve je za Reporter zapisala, da morata biti za to kaznivo dejanje izkazana huda malomarnost ali naklep. Razložila je, da gre pri tem kaznivem dejanju za veliko višje zneske (velika premoženjska korist), kar izhaja iz kazenskega zakonika.
KOMENTARJI (472)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.