Zima doslej mariborskemu županu v odhodu Francu Kanglerju ni prinesla nič dobrega. Sumljivo ni zgolj njegovo vodenje mariborske občine, ampak je pod drobnogledom tudi njegovo diplomsko delo.
Kangler je aprila 2008 diplomiral na zasebni mariborski visoki poslovni šoli Doba. Naslov njegovega 49 strani dolgega izdelka se glasi Pristojnosti župana v postopku priprave, sprejemanja in izvrševanja občinskega proračuna. V oddaji 24UR so poročali, da naj bi prvi Dobini strokovni pregledi računalniških orodij za odkrivanje plagiatov kazali, da je Kangler ustrezno navajal vire. Z mariborske zasebne šole so še sporočili, da gre za strokovno delo, v katerih se praviloma ne pričakuje znanstvenih izsledkov in izvirnosti.
Toda pri časniku Dnevnik so že prej napovedali, da ta računalniška orodja ne morejo razkriti resnice, ker se diplomsko delo mariborskega župana v odstopu v celoti nanaša na zakonodajo in zakone, ki so bili objavljeni v več desetih, če ne v stotih dokumentih.
Zato so se odločili, da bodo "resnico dokazali z orodji, ki so jih pred iznajdbo računalnika uporabljali za kopiranje in lepljenje. Torej s škarjami, papirjem in lepilom." Kangler v svojem seznamu literature navaja 15 naslovov, v seznamu virov pa je naštel kar 20 zakonov in podzakonskih predpisov. Po mnenju Dnevnika je avtor s tem hotel povedati, da je preštudiral vso to gradivo in iz njega črpal ter ustrezno citiral material za svojo diplomsko delo.
Novinar Dnevnika Tomaž Klipšteter je tako sklepal, da je Kangler pri glavnem delu diplomske naloge (brez povzetka, uvoda in sklepa) izključno kopiral iz enega vira (revije za lokalno samoupravo Lex localis), ki ga v svojem seznamu eksplicitno ne navaja (ta vir pa so citirali tudi viri, ki jih Kangler navaja).
Dnevnikov novinar je zato pobrskal po tem fasciklu. Da je prišel do želenega materiala, je moral skopirati zgolj tri poglavja, ki skupaj ne obsegajo niti 80 listov. "Nato smo se lotili izrezovanja. Po dobrih treh urah sestavljanja besedila smo izrezali in prilepili vseh 35 strani temeljnega besedila naloge diplomanta Kanglerja," so zapisali v Dnevniku, kjer jim za ta dosežek ni bilo treba uporabiti niti enega vira, ki ga župan našteva v svojem seznamu.
Je le 15 vrstic diplome spisal sam?
Pri Dnevniku tako sklenejo, da je v jedru Kanglerjeve diplome skupaj le 15 vrstic, ki jih je očitno spisal sam, saj samo teh stavkov niso mogli izrezati iz člankov kataloga Pristojnosti slovenskih občin.
Klipšteter je za 24UR povedal, da se mu zdi nedopustno, če "obstajajo take diplome, pri katerih človeku ni treba narediti drugega, kot da poljubno izbere 40 strani odstavkov, jih natisne in odda." Še bolj grozljivo pa se mu zdi, če bi sama fakulteta in druge pristojne ustanove ugotovile, da takšen način pridobitve naziva diplomiranega ekonomista, ni v ničemer problematičen.
Kangler je že pred dnevi vse očitke zavrnil in med drugim dodal, da so "citati določenih avtorjev v diplomski nalogi ustrezno označeni".
KOMENTARJI (275)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.