Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je potrdila finančni načrt zavoda za prihodnje leto, ki predvideva 63,7 milijona evrov višje odhodke za zdravstvene programe in inovativna zdravila. Po več letih zavod ne predvideva zamika dela decembrskega plačila izvajalcem na leto pozneje.
ZZZS s finančnim načrtom predvideva 2,39 milijarde evrov prihodkov in odhodkov. Tako prihodki kot odhodki bodo za dva odstotka nominalno višji kot v letošnjem letu oz. za 1,4 odstotka višji od ocenjene realizacije za leto 2014.
Delež celotnih prihodkov ZZZS v primerjavi z bruto domačim proizvodom (BDP) v letu 2015 je ocenjen na 6,34 odstotka, to je za 0,02 odstotne točke manj, kot je delež BDP znašal v letošnjem letu.
Več denarja za progame bolnišnic
Na račun predvidenih višjih prihodkov bodo bolnišnice v prihodnjem letu dobile 63,7 milijona dodatnih sredstev za financiranje svojih programov. Med drugim bodo izdelali novo obračunavanje transplantacij srca, širili bodo program možganske kapi, povečali program in spremenili vrednotenje patronažne službe in nege na domu, povečali bodo program za posege na stopalu, povečali bodo sredstva za širjenje presejalnih programov za rak debelega črevesja in danke Svit ter za rak na prsih Dora.
Dodaten program bo zagotovljen za radioterapijo in forenzično psihiatrijo in za referenčne ambulante. Sredstva bodo povečali tudi za zdravljenje bolnikov z okužbo z virusom hiv ter za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja.
Sredstva tudi za skrajšanje čakalnih dob
Po besedah generalnega direktorja ZZZS Sama Fakina bodo v prihodnjem letu 40 milijonov evrov namenili na skrajševanje čakalnih dob. Problematiko čakalnih dob so danes obravnavali na skupščini pod posebno točko. Čakalne dobe so se po Fakinovih navedbah podaljšale predvsem zaradi staranja prebivalstva in dejstva, da ZZZS ni plačeval preseganja programa.
V prihodnjem letu bo tako plačeval 10-odstotno preseganje programov na izbranih operacijah, prav tako bodo dodatno financirali izbranih 28 ambulant, vse z namenom skrajševanja čakalnih dob, pravi Fakin. Dodatno bodo financirali 2500 operacij in 100.000 pregledov.
A po njegovih besedah je za krajše čakalne vrste poleg dodatnega denarja mogoče doseči tudi z drugačno organizacijo. Tako predlaga, da bi tudi v času dežurstva zdravniki dodatno pregledovali bolnike, a je ta njegov večkratni predlog naletel na odpor pri zdravnikih. Fakin trdi, da če bi zdravnik v času dežurstva obravnaval nekaj dodatnih bolnikov, ki so sicer uvrščeni na čakalno vrsto, bi se te prepolovile. "A čakalne vrste so nekaterim v interesu. Če jih ne bi bilo, tudi ne bi bilo zasebnih ambulant," je dodal.
Razprava na današnji izredni seji skupščine se je vrtela predvsem okoli finančnega načrta. Predstavnico upokojencev Dunjo Obersnel Kveder žalosti, da se delež denarja, s katerim razpolaga ZZZS, glede na BDP znižuje. Po njenem mnenju je treba spremeniti tudi razmerje med financiranjem primarne in bolnišnične zdravstvene obravnave, sicer bodo stroški za zdravstvo še naprej naraščali. Obregnila pa se je ob varčevanje na področju zdravil, saj da je stanje na meji sprejemljivega.
Martin Toth pa je nezadovoljen s procesom sprejemanja finančnega načrta. Opozoril je, da so bile napovedi, za kaj bodo v prihodnjem letu namenili dodatna sredstva ZZZS, v javnosti še preden je skupščina potrdila finančni načrt. "To ni več zavarovanje in zavod, ki ga določa zakon. To je način, ki vodi h koncu. Prej ali slej bo nekdo ugotovil, da takšnega zavoda sploh več ne potrebujemo," je dodal.
Po potrditvi na skupščini mora sicer k finančnemu načrtu dati soglasje še vlada.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.