
"Vesel sem, da se je vmesnik programa Erasmus+, našega vodilnega programa za mlade, še bolj približal mladim. Je bolj digitalen, bolj mobilen in bolj usmerjen v skupnost. Nova aplikacija in študentska izkaznica, ki je vključena vanjo, sta simbol evropskega izobraževalnega prostora, za katerega se zavzemamo," je dejal podpredsednik za spodbujanje evropskega načina življenja Margaritis Shinas.
Z novo aplikacijo, ki deluje v sistemih Android in iOS, bodo lahko študentke in študenti:
– poiskali in izbrali svojo destinacijo med partnerskimi organizacijami svoje univerze,
– podpisali svoj spletni študijski sporazum,
– odkrili prireditve in koristne nasvete o svoji destinaciji in navezali stike z drugimi študenti ter
– dobili evropsko študentsko izkaznico, s katero bodo imeli dostop do storitev, muzejev, kulturnih dejavnosti in posebnih ponudb na univerzi gostiteljici in v državi gostiteljici.
Evropska komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mlade Marija Gabriel je dejala, da bo nova aplikacija Erasmus+ točka "vse na enem mestu" za mobilne študentke in študente v programu Erasmus+. Prav tako aplikacija po njenem mnenju predstavlja pomemben korak v smeri evropskega izobraževalnega prostora, v katerem se nobena študentka in noben študent ne bo počutil izključenega ter bo imel dostop do enakih storitev in enakega priznavanja študijskih dosežkov.
V mreži Erasmus brez papirja sodeluje več kot 4000 univerz
V mreži Erasmus brez papirja trenutno sodeluje več kot 4.000 univerz. Kot je evropska komisija zapisala v sporočilu za javnost, si lahko tako varno izmenjujejo podatke in laže obdelujejo študijske sporazume. "To digitalno sodelovanje omogoča uvedbo in široko priznavanje evropske študentske izkaznice," dodajajo.
Hkrati želijo s povečanim proračunom v višini več kot 28 milijard evrov v skladu z akcijskim načrtom za digitalno izobraževanje v naslednjih sedmih letih okrepiti odpornost sistemov izobraževanja in usposabljanja in njihovo odzivanje na pandemijo.

Izmenjave v tujini se je udeležilo že 10 milijonov ljudi
Od začetka izvajanja prvotnega programa Erasmus leta 1987 se je izmenjave v tujini udeležilo 10 milijonov ljudi. Novi programi Erasmus+ omogočajo študij, prakse in vajeništvo v tujini, pa tudi izmenjavo osebja na vseh področjih in v vseh starostnih obdobjih.
Kot je pokazala študija o učinku programa Erasmus+ na visokošolsko izobraževanje, objavljena leta 2019, je program pozitivno vplival na poklicni, družbeni, izobraževalni in osebni razvoj udeležencev in udeleženk. Več kot 70 odstotkov študentk in študentov ima boljšo predstavo o tem, kaj želijo početi na svoji prihodnji poklicni poti, ko se vrnejo iz tujine. Zato lahko študij preusmerijo tako, da se ujema z njihovimi poklicnimi cilji, je še zapisano v izjavi za javnost.
Dodali so še, da več kot 90 odstotkov študentk in študentov Erasmus+ izboljša sposobnost dela in sodelovanja z ljudmi različnih kultur ter ima občutek evropske identitete. V tekočem študijskem letu (2021–2022) naj bi šlo po zaslugi programa Erasmus+ v tujino 600.000 študentk in študentov. Predsednica Ursula von der Leyen je v svojem govoru o stanju v Uniji za leto 2021 predlagala, da bi leto 2022 razglasili za leto evropske mladine, so še dodali v izjavi za javnost.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.