Primopredajo poslov sta poleg ostalih ministrov še posebej slovesno opravila tudi dosedanja ministrica za obrambo Andreja Katič in novoimenovani minister Karl Erjavec. Erjavec je ob tem napovedal, da bo njegova prva naloga ugotoviti, katere so konkretne grožnje za Slovenijo, in vzpostaviti sistema Slovenske vojske ter zaščite in reševanja, da bosta lahko odgovarjala na varnostne izzive.
Pripravili bomo pravo razvojno vizijo za vse varnostne izzive, ki so pred nami, je v izjavi za medije po primopredaji napovedal Erjavec. "Želim pa si, da ne bi bilo nobenega varnostnega izziva, da ne bo treba uporabljati kapacitet, a v tem nemirnem svetu moramo biti v vsakem trenutku pripravljeni. Kot minister za obrambo vidim ravno to svoje poslanstvo v tem mandatu," je dejal in dodal, da ga čaka težko delo.
Katičeva, ki bo ministrovanje nadaljevala v pravosodnem resorju, je spomnila, da so v njenem mandatu zaustavili trend padanja obrambnih izdatkov, povečali sredstva, začeli z modernizacijo Slovenske vojske, ostal pa je izziv na področju kadrov. Spomnila je, da je velikokrat poudarjala, da je v vojski treba vzpostaviti jasen karierni sistem, transparentno voditi karierne poti, med velikimi problemi Slovenske vojske pa je Katičeva omenila še voditeljstvo. To bo po njenem mnenju tudi največji izziv njenega naslednika, s čimer se je strinjal tudi Erjavec.
"Spoznali smo se v dobrih in kriznih časih in dobro odigrali svojo vlogo. Zagotovo smo imeli tudi nekaj polen pod nogami, ampak mislim, da smo jih kljub visokim petam uspešno prestopili," je še dejala Katičeva, ki ocenjuje, da so ministrstvo pustili v dobri kondiciji.
'Ni lahko biti minister'
Obrambni minister Karl Erjavec, ki je včeraj kot minister zaprisegel že šestič, je na to ponosen. Kot meni, "ni lahko biti minister, zlasti pa ne, če si toliko časa", a ima še vedno energijo in voljo, ne le za ministrovanje, tudi za vodenje DeSUS. Spomnil pa je na spremenjeno varnostno situacijo v svetu od njegovega prvega mandata na čelu Morsa.
Erjavec je bil na čelu ministrstva za obrambo (Mors) že v letih 2004-2008, a je bila takrat, kot je poudaril v izjavi za medije v DZ ob vnovičnem imenovanju na to funkcijo, "varnostna situacija v svetu povsem drugačna, tudi grožnje so bile bolj klasične". "Danes se pa soočamo z različnimi, tudi netipičnimi grožnjami, kot so terorizem, masovne migracije, podnebne spremembe," je pojasnil. Ob tem je spomnil tudi na okoljske katastrofe, s katerimi se vsakoletno soočamo, kot so plazovi, poplave in potresi.
Glede drugih groženj pa Erjavec meni, da moramo konkretizirati, kaj je tisto, kar dejansko ogroža Slovenijo, in kako vzpostaviti razmere, da bomo odporni proti tem grožnjam. "Tukaj ne gre samo za vprašanje Slovenske vojske in sistema zaščite in reševanja, ampak tudi za vprašanje delovanja obveščevalnih služb, policije in drugih služb, ki so odgovorne za našo varnost. Tudi na področju kibernetske varnosti nas čakajo izzivi," je dejal in sklenil, da bo ta mandat zanj "pravi izziv". "Mislim, da imamo veliko izzivov, in upam, da bomo pripravili vse potrebno, da bomo tem izzivom kos," je dejal.
Erjavec komentiral državna sekretarja
Erjavec je komentiral tudi državna sekretarja na svojem ministrstvu. Kot je pojasnil, si z Milošem Bizjakom, ki je bil na tej funkciji že v dosedanjem mandatu, zagotavlja neko kontinuiteto, ker Bizjak sodeluje v vseh tekočih projektih. Glede Klemna Grošlja pa je dejal, da gre za strokovnjaka, ki bo pomagal tudi pri pripravi ustrezne zakonodaje. Ob tem je Erjavec spomnil na zapis iz koalicijske pogodbe o prenovi strategije nacionalne varnosti. "Mislim, da je to prava oseba, ki bo lahko v imenu obrambnega sistema, Slovenske vojske ponudil tiste rešitve, ki jih Slovenija potrebuje," je dejal.
Je pa dosedanjega zunanjega ministra Erjavca, ki je resor predal dosedanjemu predsedniku vlade Miru Cerarju, presenetila izbira Dobrana Božiča za mesto državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu. "Vendar novi minister za zunanje zadeve že ve, zakaj se je tako odločil," je dejal Erjavec.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.