Zaradi domnevnega srčnega popuščanja so zdravniki dveletno deklico priključili na zunajtelesni krvni obtok, med zdravljenjem pa je zaradi strdka doživela možgansko kap. Kmalu zatem so zdravniki presodili, da je nadaljnje zdravljenje nesmiselno in jo odklopili z aparatov.
Kljub napovedim, da bo malčica takoj umrla, pa njeno srce mesec dni kasneje bije z enako močjo kot pred zdravljenjem. Starši so zato prepričani, da že začetna diagnoza ni bila prava in da je bilo zdravljenje malomarno. V UKC Ljubljana vztrajajo pri prvotni diagnozi, starši pa želijo mnenje neodvisnega strokovnjaka iz tujine.
"Še poleti sva bila z možem prepričana, da imava tri povsem zdrave otroke," pripoveduje skrušena dekličina mama Zala Arnolj. "Neža ni imela prej nobenih težav, Neža je bila zdrava punčka, aktivna, taka vesela, zadovoljna."
Konec avgusta pa se je malčica nekoliko slabo počutila. Težje je dihala, hitreje je bila utrujena. Prepričani, da je staknila le kakšno virozo, so jo starši odpeljali k zdravniku v Kranj. Od tam je bila napotena na Jesenice.
"So nam pa rekli, da gre za okvaro srčka, za zelo slab srček in da moramo nemudoma v Ljubljano." Tam pa so postavili diagnozo: popuščanje srca. "Začeli so ji dajati ena zdravila za popuščanje srčka in namesto, da bi ji ta zdravila pomagala, je šlo pri njej samo dol," pripoveduje mama.
Deklica doživela možgansko kap, zdravniki so se odločili za odklop
V manj kot dveh tednih po sprejemu v bolnišnico naj ne bi mogla več sama dihati, zato so jo priklopili na zunajtelesni krvni obtok. 27. septembra je deklica doživela možgansko kap, zdravniki so se odločili za odklop in paliativno oskrbo. "Nam so rekli, da srček ne more delati več sam zase in da glavica nima več polja zavedanja in da bo otrok takoj umrl. Mi smo se takrat prišli vsi posloviti od nje," je povedala Zala. "Do takrat v diagnozo nisva dvomila," dodaja. A dekličino srce je po odklopu celo kljub infekciji zdržalo in bije še danes.
"Je to že tako daleč, da tudi oni vedo glede na izvide, da to ni to. Mislim, ne more več noben zanikati, ker otrok se odziva, odpira očke na svetlobo, na glasove ... Premakne tudi že glavico, rokice, posesa čajček."
Zato želijo starši po drugo mnenje v tujino. Kar pa bo težko, tu se namreč zapleta. "Oni stojijo na stališču, da zanjo ni nadaljnjega zdravljenja."
Starši prepričani, da je bila že začetna diagnoza napačna
Ker so prepričani, da je bila že začetna diagnoza napačna, so starši zadevo prijavili tudi policiji. Tam so potrdili, da so v začetku tedna prijeli prijavo zaradi suma malomarnega zdravljenja. Starši so obvestili tudi zdravniško zbornico in ministrstvo za zdravje.
Na UKC Ljubljana pa se branijo, da so deklico ves čas in pravočasno zdravili v skladu z vsemi medicinskimi doktrinami in protokoli. Doktor Ivan Vidmar je danes zapisal: "Se bomo trudili najti kakšno ustanovo". A mama pravi, da je to njim eno in isto.
"Želiva jo odpeljati čim prej," pravi Zala. "To je najin otrok in za Nežo bova šla do konca."
KOMENTARJI (425)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.