Vlada poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) o delovanju Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) še preučuje, je danes povedal premier Miro Cerar. "Te zadeve še vedno proučujemo in ko bomo prišli do rezultatov, bomo javnosti to sporočili," je dejal danes ob robu podelitve priznanj družbe Tax-Fin-Lex v Ljubljani.
Na KPK so povedali, da so poročilo poslali strankam v postopku, ki se lahko do ugotovitev opredelijo. Kdaj bo poročilo javno objavljeno, ni znano, predvidoma pa to ne bo pred koncem leta.
V ponedeljek so v oddaji 24UR sicer objavili nekatere izsledke poročila, med drugim, da je DUTB v manj kot letu in pol za svetovalce porabila 12 milijonov evrov, pri čemer naj bi bilo vrsto nepravilnosti, prav tako naj bi nepravilnosti odkrili pri zaposlovanju na DUTB. Izpostavili so tudi visoke prejemke vodilnih na DUTB in morebiten konflikt interesov pri najmanju družbe Quartz+Co, s katero je povezan takrat vršilec dolžnosti izvršnega direktorja, sedaj pa glavni izvršni direktor DUTB Torbjörn Mansson.
Mansson: Tu nismo zato, da bi nas imeli radi
Mansson je danes za oddajo SVET povedal: "Tu nismo, da bi nas imeli radi. Mi smo čistilci, kdo jih ima rad? Je umazano delo, a nekdo ga mora opraviti."
Pojasnil je, da so na začetku res porabili veliko denarja, saj so morali vzpostaviti organizacijo. "A že poleti smo, kot je bilo le mogoče, zminimalizirali stroške za zunanje svetovalne pogodbe." Zminimalizirali pogodbe, ne pa tudi zmaksimizirali dela. Pa čeprav njihove plače še vedno ostajajo daleč nad povprečjem slovenskih.
Mansson glede poročila KPK sicer ni prav nič zaskrbljen: "V preteklem obdobju je bilo s strani KPK kar nekaj govoric, namigovanj in obtožb, da smo koruptivni. To poročilo zaključuje, da nismo."
Pravi še, da ni solastnik nobenega svetovalnega podjetja, s katerim je DUTB v kakršnem koli razmerju.
'Če je le en odstotek res, potem je v DUTB vse narobe'
Poslanec SDS in nekdanji predsednik upravnega odbora DUTB Andrej Šircelj je danes novinarjem v DZ dejal, da svetovalne pogodbe podpisujejo izvršni direktorji in da se tudi o zneskih dogovarjajo tisti, ki pogodbe podpisujejo. Šircelj sicer meni, da bi morala DUTB narediti več. "Glede na to, da so bili narejeni določeni prenosi, bi morala DUTB hitreje prodajati premoženje in od tega dobiti določene prihodke," je ocenil. Na vprašanje, zakaj je bila DUTB ustanovljena s toliko pomanjkljivostmi in možnostmi za korupcijo ter zakaj kot neizvršni direktor ni ukrepal, je Šircelj odgovoril, da je bil sprejet zakon, ki ima določene določbe, ki se nanašajo na korupcijo in ki od vodstva zahtevajo, da skrbno gospodari. Dodal je, da ima DUTB komisijo za revizijo, ki bi morala delovati.
Vodja poslanske skupine koalicijske SD Matjaž Han je novinarjem v DZ dejal, da "če je le en odstotek tega, kar je zapisala KPK, res, potem je v DUTB vse narobe". V SD bodo terjali odgovornost in bodo na koalicijskem vrhu v sredo opozorili na to. "Finančni minister mora v sodelovanju s koalicijo narediti red na tem področju," je prepričan.
Poslanka ZaAB in nekdanja premierka Alenka Bratušek je povedala, da je treba, "če vse, kar je bilo povedano, drži", takoj ukrepati. Bratuškova je napovedala vložitev zahteve za sklic seje komisije DZ za nadzor javnih financ, na kateri bodo zahtevali odgovore, kaj in zakaj so se stvari tako odvijale. "Nedopustno je gledati takšna izplačila, medtem ko na drugi strani želijo policistom in medicinskim sestram vzeti dodatek za popoldansko in nočno delo. Na vladi je, da ukrepa takoj," je dejala.
Spomnimo
KPK je delovanje DUTB preiskovala od začetka leta. Končno poročilo in oceno stanja v DUTB je sprejela 6. novembra, a vsebine doslej ni razkrila. Komisija bo sprejeto končno poročilo in oceno stanja posredovala predsedniku vlade, ministru za finance ter DUTB, v vednost pa tudi guvernerju Banke Slovenije in računskemu sodišču.
O delovanju DUTB bodo v sredo predvidoma spregovorili tudi na srečanju koalicije.
KOMENTARJI (514)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.