Državni svet je na današnji izredni seji s 26 glasovi za in nobenim proti izglasoval odložilni veto na zakon o davku od srečk. Ta zagotavlja del dodatnih proračunskih prihodkov v okviru rebalansa letošnjega proračuna, svetniki pa menijo, da je škodljiv za nekatere organizacije.
Zakon o davku od srečk je DZ potrdil minuli teden, glede njegove uvedbe pa ni bila povsem enotna niti koalicija, saj so mu podporo odrekli nekateri poslanci Državljanske liste.
Predlagatelji odložilnega veta so ocenili, da je zakon škodljiv za slovenske invalidske, humanitarne in športne organizacije, ki se financirajo od prihodkov od klasičnih iger na srečo. Kot so menili, bi se lahko uvedba davka zaradi predvidljivega padca prodaje srečk in zaradi odpiranja možnosti tako nelegalne kot tudi legalne ponudbe tujih, predvsem internetnih prirediteljev iger, ki bodo zaradi manjše davčne obremenjenosti bolj konkurenčni od domačih prirediteljev, dolgoročno izkazala kot fiskalno kontraproduktivna.
Čufer: To je davek na srečo!
Finančni minister Uroš Čufer je opozoril, da se prihodki z naslova prirejevalcev klasičnih iger na srečo, torej teh, ki jih davek zadeva, v zadnjih letih zvišujejo, in sicer ne v majhnem, temveč "kar" v velikem obsegu. Ljudje po njegovih besedah v času krize in negotovosti iščejo srečo in se zatekajo tudi v ta del. Uvedba davka od srečk v tej luči ne bi predstavljala le novega vira prihodkov za državni proračun, temveč tudi poskus omejevanja zasvojenosti, je dejal minister.
Svetnik Alojz Kovšca se je strinjal, da se igranje v krizi krepi, pri tem pa poudaril, da se povečuje tudi revščina, ki jo pomagajo reševati prav humanitarne organizacije, ki se financirajo od prihodkov od klasičnih iger na srečo. Proračun bi se z zakonom kratkoročno napolnil, te organizacije pa bi ostale brez dela sredstev, saj bi se ta prekanalizirala k bolj konkurenčnim prirejevalcem iger na srečo, je bil kritičen. V tej luči svetnik pri zakonu pogreša analize in natančne izračune posledic ter mednarodne primerjave o učinkih. Po njegovih besedah se zastavlja tudi vprašanje, kdo in kako bo saniral posledice podrtega sistema in s tem financiranje organizacij.
Za veto se je zavzel tudi svetnik Stojan Binder. Kot je povedal, se vse vlade polnjenja proračuna lotevajo po liniji najmanjšega odpora z zviševanjem davkov, namesto da bi se končno spopadle s sivo ekonomijo, ki predstavlja okoli 25 odstotkov bruto domačega proizvoda.
Državni zbor bo moral o zakonu o davku od srečk, ki ga je sprejel v petek, zdaj odločati znova, tokrat pa bo morala za potrditev glasovati absolutna večina vseh poslancev. Kot poroča Delo, bi se poslanci na izredni seji za razveljavitev odločitev državnega sveta lahko sestali že jutri. A zanesljivo to ni, saj bo datum seje odvisen tudi od preračuna, kdaj bo na sejo prišlo dovolj koalicijskih poslancev, da bi veto tudi res razveljavili.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.