Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je danes predstavila stanje glede letališča Maribor in odločitve vlade, da država prevzame nadzor nad letališčem. Kot je rekla, je šlo v tem primeru za edino možno rešitev, da bi letališče lahko obratovalo po 15. juliju, a v istem trenutku poudarila, da država ne more zagotoviti, da bo lahko dobila uporabno dovoljenje, ki bi omogočalo, da letališče ostane odprto po 15. juliju. Šlo bi za skoraj rekordno hitro pridobitev takšnega dovoljenja, zato je prihodnost letališča negotova, saj je Bratuškova poudarila, da bodo spoštovali zakonitost in zakonske roke.
Vlada se je za intervencijo in prevzem letališča odločila zato, ker je menila, da je letališče pomembno za razvoj Štajerske in ker se bodo s tem lahko izognili plačilu kazni in vračanju evropskih sredstev. Po njihovih ocenah bi z zaprtjem pred letom 2021 bili dolžni plačati od 5 do 10 milijonov evrov kazni, a poudarjajo, da zdaj prevzemajo stroške obratovanja letališča, ki bi za leto 2019 bili 300.000 evrov, za leto 2020 pa 700.000 evrov.
Za odločitev po njihovo niso potrebovali razpisa, saj naj bi šlo za prenos pooblastil in delovanja med državnimi organi. Vlada je poudarila, da gre za kratkoročno rešitev in da na dolgi rok letališča nima namena upravljati, pomembno je bilo, da se zadeva reši pred 15. julijem.
Državi se mudi, ker DRI nima licence za upravljanje letališč, zato bi ta postopek moral steči čim prej, svoje načrte pa so že predstavili predstavnikom sindikata zaposlenih na Aerodromu Maribor.
Ker jih za nemoteno obratovanje potrebujejo, bi ti morali že v naslednjih dneh zaradi enomesečnega odpovednega roka odpovedati delovna razmerja pri družbi v lasti SHS Aviation in se 15. julija prezaposliti na DRI, v nasprotnem primeru pa bo letališče zaprto. Bratuškova je zaposlenim že zagotovila, da je danes sprejeta odločitev vlade tudi edina zakonita možna.
Svoje načrte pa so že predstavili predstavnikom sindikata zaposlenih na Aerodromu Maribor, je poročal STA. Ker jih za nemoteno obratovanje potrebujejo, bi ti morali že v naslednjih dneh zaradi enomesečnega odpovednega roka odpovedati delovna razmerja pri družbi v lasti SHS Aviation in se 15. julija prezaposliti na DRI, v nasprotnem primeru pa bo letališče zaprto, so še dodali pri STA.
Dolga zgodovina štajerskega letališča
Podjetje Aerodrom Maribor je že na začetku leta odpovedalo najemno pogodbo z lastnico piste in terminala, državo, tej pa zdaj grozi vračanje evropskih milijonov, če bo letališče po 15. juliju ostalo brez upravljavca. Kot smo že poročali, je velik del obstoječe letališke infrastrukture država financirala z evropskim denarjem v času infrastrukturnega ministra Patricka Vlačiča leta 2012. Od Evropske unije je takrat prejela 19 milijonov evrov sredstev, s katerimi so med drugim zgradili sodoben terminal s kapaciteto 600.000 potnikov na leto, a teh je bilo, kot so nam odgovorili iz podjetja Aerodrom Maribor d.o.o., v letih od 2006 do 2016 manj kot 170.000.
Država se je ob prejetju evropskih sredstev Evropski uniji tudi zavezala (določilo iz 57. člena Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta št. 1083/2006), da bo letališče obratovalo vsaj do 11. novembra 2021, v nasprotnem primeru bo morala plačati visoko kazen. Če letališče po 15. juliju letos torej ostane brez najemnika, bo morala Slovenija Bruslju nakazati približno šest milijonov evrov.
Država se je odločila za plan B
Država se je po mesecih odločanja le usmerila na plan B, s katerim se bi izognili vračanju evropskih milijonov, in ta je, da upravljanje letališča Edvarda Rusjana Maribor prevzame državno podjetje DRI (Družba za razvoj infrastrukture), ki bo v rekordno hitrem postopku od Agencije za civilno letalstvo (ta spada pod okrilje ministrstva za infrastrukturo) pridobilo ustrezno uporabno dovoljenje, čeprav ti postopki, ko ne gre za reševanje davkoplačevalskih milijonov in posledično politične odgovornosti ponavadi trajajo tudi več kot 12 mesecev.
Treba pa je dodati, da v tem trenutku na letališču Edvarda Rusjana Maribor ogromno izgubo dela podjetje v zasebni lasti, z državnim prevzemom po juliju pa bodo stroški upravljanja padli na pleča davkoplačevalcev.
Družba Aerodrom Maribor bo nadaljnje korake preučila v kratkem
V družbi Aerodrom Maribor pozorno spremljajo dogajanje v zvezi z odločitvami vlade glede upravljanja mariborskega letališča po 15. juliju, ko se izteče njihov odpovedni rok. V kratkem bodo sprejeli poslovne odločitve, ki bodo sledile interesu podjetja. V lokalnem okolju sicer pozdravljajo odločitev vlade, da reši negotovost glede letališča.
Kot so v družbi Aerodrom Maribor, ki je preko podjetja SHS Aviation v lasti kitajskega kapitala, še dodali za STA, ostajajo trdno prepričani, da so rešitve, ki so jih sami ponudili vladni strani, najugodnejše tako s finančnega vidika kot z vidika stabilnosti izvajanja letališke dejavnosti.
Hoški župan Marko Soršak je ob odločitvi vlade izrazil veselje in hkrati upanje, da bo DRI kot prihodnjemu upravljavcu pravočasno uspelo pridobiti obratovalno dovoljenje ter da bo letališče nemoteno delovalo. "To je bil tudi ves čas cilj občine, da se letališče ne zapre," je dejal za STA.
Tudi na Mestni občini Maribor (MOM) se zavedajo pomena delujočega letališča in njegove vloge pri razvoju občine in širše regije, zato z državo vodijo aktivne razgovore pri iskanju skupnih rešitev. V Mariboru se tudi pridružujejo županu hoške občine, da mora država nadaljevati s spremembami državnega prostorskega načrta na območju letališča, saj le to lahko omogoči prihodnji razvoj.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.