Namesto da bi se zavzeli za ohranitev družine in naredili tu več reda, jo skušajo v vladi s predlogom novega družinskega zakonika narediti še bolj kaotično, jo korenito redefinirati in omogočiti posvojitve istospolnim zvezam, otrokove koristi pa izpostaviti nepredvidljivim in nepopravljivim posledicam, menijo v Svetovnem slovenskem kongresu (SSK).
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, nekatere tuje države poznajo možnost, da se istospolni poročijo in posvojijo otroke, vendar v Sloveniji "tako redefinirana družina sploh ni potrebna zaradi nekaterih maloštevilnih tujih primerov. Vsekakor pa je potreba po večji zaščiti in promociji družine, utemeljene na zakonski zvezi med možem in ženo, nujno potrebni za celostni razvoj otroka in posledično naroda".
"Če pristanemo na to novo, redefinirano družino, ki ni več utemeljena na njenem temeljnem poslanstvu in vlogi, zakaj pa ne bi ločeno tudi pristali na mnogoženstvo, mnogomoštvo, zakaj torej ne bi bila mogoča tudi zakonska zveza več oseb različnega ali istega spola," se sprašujejo v SSK.
Otroci bolj diskriminirani
Tudi sklicevanje na zagotavljanje največje otrokove koristi ne vzdrži kot argument, so prepričani v kongresu, kjer spominjajo, da "otrok ima pravico do očeta in matere, ni pa njihova pravica". Prav tako se sklicujejo na tuje raziskave, po katerih je skupnost dveh moških za 50 odstotkov manj stabilna kot heteroseksualna zveza, skupnost dveh žensk pa kar 100-odstotno. Zaradi razširjenosti virusa HIV v istospolnih skupnostih naj bi bila pogostejša tudi umrljivost enega od skrbnikov, ti otroci pa naj bi bili tudi bolj izpostavljeni spolno nalezljivim boleznim.
"Otroci v teh istospolnih skupnostih so tudi bolj diskriminirani v svojem okolju. Tako okolje zagotovo ni bolj primerno kot heteroseksualna družina moškega in ženske," so zapisali.
Kot poudarjajo, številne študije dokazujejo, da je urejena zakonska zveza med moškim in žensko "najbolj trdna oblika skupnega bivanja, v kateri so zakonci in otroci izpostavljeni najnižji stopnji tveganja", obenem pa je takšna družina tudi z demografskega vidika "najbolj odprta za posedovanje življenja in najprimernejše okolje za celovit razvoj otroka – lastnega ali posvojenega".
Zadovoljevanje osebnih želja
Po mnenju Svetovnega slovenskega kongresa spremembe zakonika niso pravno utemeljene ali podprte z raziskavami. Zato menijo, da bi ob ohranjanju sedanje ureditve lahko neenakosti ali kršitve pravic staršev in otrok in drugih oseb, ki živijo zunajzakonske skupnosti, reševali z dopolnitvami področnih zakonov, ki urejajo alternativne oblike partnerskih zvez odraslih oseb.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.