Bush je tudi izrazil prepričanje, da bo zveza Nato z njimi močnejša. V slovenski delegaciji sta bila poleg zunanjega ministra Dimitrija Rupla še predsednik parlamentarnega odbora za zunanje zadeve Jelko Kacin in veleposlanik Slovenije v ZDA Davorin Kračun.

Sprejema so se med drugim udeležili tudi državni sekretar Colin Powell, vodja senatne večine republikanec Bill Frist, predsednik Odbora za mednarodne odnose republikanec Richard Lugar, vodilni demokrat v omenjenem odboru Joseph Biden, načelnik združenega poveljstva ameriških sil, general Richard Myers, vodja ameriškega odbora za Nato Bruce Jackson ter ameriški senator slovenskega rodu George Voinovich.
Ameriški predsednik je ob tej priložnosti povedal, da smo pred 58 leti slavili zmago nad nacizmom v Evropi in danes spet slavimo novo zmago. To zmago je po Bushevih besedah potrdil senat s soglasno potrditvijo ratifikacije pristopnih protokolov o vstopu sedmih držav v zvezo Nato. Sedmerica so države, ki so doživele tiranijo, zaživele v svobodi in ZDA jih bodo vedno imele za zaveznice, je še dejal ameriški predsednik.
Bush poziva tudi druge države k čimprejšnji ratifikaciji
Bush se je ob tem zahvalil ameriškemu državnemu sekretarju Powellu za neutrudno podporo širitve zveze Nato. Pozval je tudi druge države članice Nato, naj čimprej ratificirajo omenjene pristopne protokole, ter obljubil nadaljnjo podporo pri reformah Albaniji, Hrvaški in Makedoniji. Govoril je še o novih grožnjah 21. stoletja, predvsem o nevarnostih širitve orožja za množično uničevanje in terorizma.