Močan veter, ki je v četrtek največ nevšečnosti povzročil na vzhodnem
Štajerskem in v Prekmurju ter se ponoči še okrepil, se je danes le umiril.
"Po nižinah je ponekod še vetrovno, a brez posebnih odstopanj, medtem
ko v višjih legah veter še piha s hitrostjo okoli 70 kilometrov na uro," je povedal dežurni meteorolog na uradu za meteorologijo Agencije RS za okolje Andrej Velkavrh. Močnega vetra ni pričakovati niti v prihajajočih dneh. Po besedah Velkavrha je posebnost orkana Kyrill, da je zajel skoraj celotno srednjo Evropo in ne le posameznih delov.
Največ težav na vzhodu države
Danes ob 7.44 je bil Regijski center za obveščanje Murska Sobota seznanjen, da je močan veter v naselju Mota v občini Ljutomer odkril strehe več kot desetim hišam, podiral drevje ter električni drog.
Močni sunki vetra so že včeraj popoldne največ nevšečnosti povzročili na Ptuju in njegovi okolici, ko je veter ruval drevesa in podiral električne drogove. Kot so povedali na ptujskem regijskem centru za obveščanje, se je nekaj po 15. uri zaradi močnega vetra v Brezovcu v občini Cirkulane na hišo nagnil električni drog, ki so ga morali zamenjati delavci Elektra Ptuj.
Nekaj pozneje je
veter podrl drevo na Zidanškovi ulici na Ptuju, ob pomoči tamkajšnjih
prebivalcev pa so posredovali gasilci iz Turnišča. Do podobnih težav je
prišlo tudi na cesti v naselju Frankovci v občini Ormož, kjer so
posredovali ormoški gasilci. Prav veter je bil najverjetneje tudi vzrok
za izpad daljnovoda v Dornavi.
Močan veter je v noči na petek pihal tudi na območju Murske
Sobote. Veter je odnašal strešne konstrukcije in lomil drevesa, ki so
padala na vozišča. Na cestah so se znašli različni predmeti, ki jih je
nanašal veter.
Okrog 23.50 ure je veter v naselju Gomilica s stanovanjske hiše odnesel strešno konstrukcijo z kritino, ki je padla na parkiran osebni avtomobil na dvorišču. V Murski Soboti pa je veter utrgal ostrešje s kritino z garaže. Na območju Ljutomera je bilo na cestah 22 ovir zaradi polomljenih dreves in odpihnjenih predmetov, ki so padali na vozišča. V petih primerih je bila poškodovana električna napeljava.
Na Kredarici hitrost vetra 162 km/h
Meteorologi so največjo hitrost vetra ponoči izmerili na Kredarici, kjer je pihal s hitrostjo 162 kilometrov na uro. "V naslednjih dneh v Sloveniji ne pričakujemo močnejših vetrov," je povedal Velkavrh, ki jemed višjimi legami z močnejšim vetrom izpostavil še Lisco, kjer je veter dosegel 112 kilometrov na uro, ter Roglo in Krvavec, kjer so merilniki hitrosti vetra pokazali rezultate okoli 95 kilometrov na uro. Po nižinah je na mariborskem letališču in v Murski Soboti veter dosegel hitrost 80, v Črnomlju 70 in Ljubljani 60 kilometrov na uro.
Kyrill divjal po Evropi
Orkan Kyrill, ki je pustošil po Evropi v četrtek in v noči na petek, je po doslej zbranih podatkih zahteval najmanj 42 žrtev. Iz Velike Britanije poročajo o 12 smrtnih žrtvah, za 11 ljudi pa je bil Kyrill usoden v Nemčiji. Iz Poljske poročajo o šestih, prav tako iz Nizozemske, iz Češke o štirih, iz Francije in Belgije pa o dveh smrtnih žrtvah. Veter s hitrostjo do 200 kilometrov na uro se je najprej razbesnel nad Atlantikom, nato pa pustošil po Britaniji, severni Franciji, Nizozemski, Nemčiji, Danski, Poljski, Belgiji in Češki.
Na Češkem, kjer je Kyrill divjal s 180 kilometri na uro, so razglasili izredne razmere. Iz države pa tudi poročajo, da je brez električne energije ostalo več kot milijon gospodinjstev. Na Poljskem, kjer je Kyrill pihal s hitrostjo do 120 kilometrov na uro, je brez elektrike ostalo okoli milijon gospodinjstev. Zaradi slabega vremena so morali odpovedati tudi kvalifikacije v smučarskih skokih v Zakopanih, ki so jih prestavili na sobotni termin.
Veter, ki je dosegal hitrosti od 140 do 200 kilometrov na uro, je v Avstriji odkril več kot sto hiš, zaradi poškodovane električne napeljave pa je brez elektrike ostalo več kot 130.000 gospodinjstev. Poročajo o dveh huje poškodovanih osebah. Več cest po Avstriji je bilo ponoči zaprtih, neprehodni so bili tudi nekateri mejni prehodi med Avstrijo in Češko. Zaradi podrtih dreves je bil moten tudi železniški promet, prav tako je bil oviran promet na letališčih.
Vihar Kyrill, kar je starogrški izraz za gospod, je po mnenju meteorologov ena najhujših neviht v minulih 20 letih. "Sodi v najvišjo ligo," je dejal Manfred Spatzierer z nemške meteorološke službe Meteomedia. V Veliki Britaniji takšnega viharja ne pomnijo zadnjih 17 let.
Vreme pa se bo sodeč po napovedih meteorologov že kmalu spremenilo. Za Kyrillom nad Nemčijo prihaja ciklon Lancelot, ki s seboj prinaša deževje, pa tudi nižje temperature. Na severu Nemčije naj bi tako že v nedeljo snežilo. Podobne napovedi pa so tudi za Slovenijo, ki se ji bližajo padavine, meja sneženja pa se bo v ponedeljek predvidoma spustila pod 1000 m.
Vremenske ujme tudi v ZDA
Obilica snega, močan veter in nizke temperature še naprej povzročajo težave v Združenih državah Amerike. Najhuje je v Teksasu, kjer je zaradi snega nastal prometni kaos. Nenavadno nizke temperature imajo tudi v Kaliforniji, kjer je pozebla večina nasadov citrusov. Škode naj bi bilo za milijardo dolarjev.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.