Vlada je sprejela spremembo uredbe o omejitvah in prepovedih zaposlovanja in dela tujcev, s katero prepoveduje izdaje novih dovoljenj za sezonsko delo, razen za delo v kmetijstvu in gozdarstvu. Razloga za spremembo uredbe, ki sicer ohranja število delovnih dovoljenj za tujce za letošnje leto pri 24.000, sta naraščajoča brezposelnost in zloraba delovnih dovoljenj, je povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik.
Sezonska dela do sedaj brez omejitve
Spremenjena uredba prepoveduje izdajo delovnih dovoljenj za tujce za sezonsko delo (predvsem v gradbeništvu in turizmu), razen za sezonsko delo v kmetijstvu in gozdarstvu. Pri sezonskih delih doslej ni bilo omejitve, sedaj pa bodo morali, preden bi izdali dovoljenje za zaposlitev tujca, pogledati, ali je na zavodu za zaposlovanje primerna oseba.
Z dvema dovoljenjema v Sloveniji naprej v schengensko območje
Uredba prepoveduje tudi izdajanje novih dovoljenj za zastopnike in večinske lastnike mikro in majhnih podjetij, ki imajo stalno prebivališče na Kosovu in nimajo dovoljenja za bivanje v Sloveniji. Druge članice schengenskega območja so namreč Slovenijo opozorile, da številni državljani tretjih držav z dovoljenjem za bivanje v Sloveniji vstopajo na njihove trge dela."V preteklih mesecih smo v večji meri opazili, da pooblaščenci za prebivalce Kosova ustanovijo podjetje na VEM-točki in s tem pridobijo dve dovoljenji za bivanje v Sloveniji. Ti posamezniki nato takoj odidejo v druge države schengenskega območja, pooblaščenci pa podjetje prodajo in ponovijo postopek," je pojasnil minister.
Barske plesalke le iz držav, ki ne potrebujejo vize
Po novi uredbi so zaposlitve barskih plesalk omejene na tujke s prebivališčem v državah, ki za vstop v Slovenijo ne potrebujejo vize oziroma ki imajo z EU sklenjen sporazum o vizumskih olajšavah. Delodajalec bo lahko program izvajal le na eni lokaciji, ki jo bo določil od oddaji vloge.
Brez novih dovoljenj delodajalcem, ki tujca v štirih mesecih niso zaposlili
Predlog uredbe tudi prepoveduje izdajo novih dovoljenj za zaposlitev delodajalcem, ki tujcev, za katere so že dobili dovoljenja za zaposlitev, v štirih mesecih niso zaposlili.
Neizkoriščena dovoljenja prebivalcem držav nekdanje Jugoslavije
Uredba še določa, da se neizkoriščeni del kvote dovoljenj za zaposlitev (od predvidenih 11.000 jih je bilo do konca maja izkoriščenih 8551) v 95 odstotkih nameni za prebivalce držav nekdanje Jugoslavije, razen Kosova. Ostalih pet odstotkov bo namenjenih prebivalcev tretjih držav, vključno s Kosovom. Po tem principu bodo podelili do polovico prerazporejenih dovoljenj, sprva namenjenih sezonskemu delu. Poleg tega se bodo dovoljenja za visokokvalificirane zaposlitve, tudi če bo kvota dovoljenj za zaposlitev (11.000 delovnih dovoljenj) izkoriščena, izdajala nemoteno, in sicer iz kvote 1000 nerazporejenih dovoljenj.
Kosovski Albanci ogorčeni
Predlagano prepoved zaposlovanja državljanov Kosova so kosovski Albanci sprejeli z ogorčenjem, saj je po njihovem mnenju diskriminatorna. Kosovsko vlado celo pozivajo, naj prepove uvoz slovenskih izdelkov. A naša vlada, ki je uredbo sprejela, zatrjuje, da ta ne prepoveduje v celoti zaposlovanja delavcev s Kosova. Ti v prihodnje v Sloveniji le ne bodo mogli odpreti podjetja.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.