V edinem prevzgojnem domu v Sloveniji trenutno 14 mladoletnikov
Večina je na prestajanju vzgojnega ukrepa oddaje mladoletnika v prevzgojni dom zaradi kaznivih dejanj zoper premoženje, večinoma gre za velike tatvine, pove direktorica doma. Trenutno pri njih biva 14 mladoletnikov, od tega tudi eno dekle, v povprečju so stari 18 let. Vsi so kaznivo dejanje storili, ko so bili še mladoletni.
Podatki o mladoletniški* kriminaliteti (Vir: Policija)
(*Osebe, ki še niso dopolnile 18 let in so starejše od 14 let. Po določilih Kazenskega zakonika oseba, ki je mlajša od 14 let in je storila protipravno dejanje, ne more biti storilec kaznivega dejanja.)
Pri pregledu 10-letnega trenda je zaznati občuten padec obravnavanih kaznivih dejanj in tudi števila osumljenih oseb. Leta 2012 so policisti obravnavali 2030 kaznivih dejanj mladoletniške kriminalitete, lani 1168. Največ osumljencev je bilo starih 16 in 17 let. Prevladujejo premoženjska kazniva dejanja, tatvine in velike tatvine.
Nasilna kazniva dejanja, kot so nasilništvo, povzročitev lahke telesne poškodbe, grožnje, nasilje v družini in povzročitev hude telesne poškodbe, so v porastu, druga pa v manjšem padcu.
V prevzgojni dom jih je napotilo sodišče, ukrep pa lahko traja od enega do treh let, odvisno od tega, kako napredujejo, kako izpolnjujejo svoj osebni načrt.
Tudi v prevzgojnem domu so, tako kot v zaporu, zaposleni pravosodni policisti, prevzgojni dom je zaprt, brez dovoljenja ni izhodov.
Dan se začne zgodaj zjutraj, z bujenjem. Po zajtrku je na vrsti osebna higiena, pospravljanje ter nato šolanje in delo. Po delovnem usposabljanju in učenju obsojene mladoletnike čaka prosti čas, ki pa je zapolnjen z različnimi dejavnostmi – športom, glasbenim ustvarjanjem, branjem. Zvečer imajo nekaj časa zase, po 22. uri pa se ugasnejo luči in čas je za spanje. Ta struktura zagotavlja red in učenje osnovnih življenjskih navad, brez katerih marsikdo pride v prevzgojni dom. Včasih začenjajo povsem od začetka, z navajanjem na osebno higieno, razlaga direktorica.
Prevzgojni dom Radeče (Vir: Uprava za izvrševanje kazenskih sankcij)
V Prevzgojnem domu Radeče se izvaja vzgojni ukrep oddaje mladoletnika v prevzgojni dom, ki ga izreče sodišče mladoletnikom in mladoletnicam zaradi storjenih kaznivih dejanj, za območja vseh sodnih okrožij Republike Slovenije in je edini tak zavod v Sloveniji. Ukrep se izvaja najmanj eno leto do največ treh let (ko gre za ponovni izrek, lahko tudi dlje) za mladoletnike in mladoletnice v starosti od 14 do 23 let. Prostorska zmogljivost prevzgojnega doma je 47 oseb.
Veliko mladoletnikov iz nefunkcionalnih družin, skoraj vsi imajo resne izkušnje s prepovedanimi drogami
Najstnikom, ki so zagrešili hujša kazniva dejanja in pristali v prevzgojnem domu, je skupno, da so imeli v preteklosti najrazličnejše težave. Večinoma so bili že pred tem obravnavani na centrih za socialno delo, tudi v vzgojnih zavodih. Večina jih v dom prihaja iz neurejenih okolij, nefunkcionalnih družin, pomemben je tudi vpliv vrstnikov. Skoraj vsi imajo resne izkušnje z uživanjem prepovedanih drog, pripoveduje direktorica.
Po podatkih Policije v zadnjih 10 letih mladoletniška kriminaliteta upada
Podobno se pozna tudi v prevzgojnem domu, pove direktorica. Pred leti so imeli na primer okrog 30 mladoletnikov, trenutno jih je pri njih 14. Vendar je, po mnenju direktorice, težko reči, kaj so razlogi za ta upad. Lahko se je le spremenila občutljivost družbe na nekatera vedenja, razmišlja. Včasih se je na nekatera dejanja hitreje reagiralo, s permisivno vzgojo pa smo, meni direktorica, kot družba nekoliko popustili. Po drugi strani pa smo, kot kaže, vedno manj tolerantni do spolnega nasilja, kar se pozna tudi v prevzgojnem domu, kjer je vedno več mladoletnikov s tovrstnimi kaznivimi dejanji.
Vrnitev domov
Mnogi mladoletniki, ki se v prevzgojnem domu naučijo novih navad, se vračajo v nespremenjeno okolje, nazaj v nefunkcionalne družine. Najhuje pa je, ko se starši celo odrečejo svojim otrokom, pripoveduje direktorica. Razumljivo je, da so imeli hude težave z otrokom, da so izčrpani od truda, vseeno pa je dejstvo, da se lahko starš odreče svojemu otroku, direktorico doslej pri njenem delu najbolj pretreslo.
To je resna težava, saj se postavlja vprašanje, kam bo torej mladoletnik odšel po prestani kazni. Zato v prevzgojnem domu delajo na tem, da bi se mladoletniki postavili na svoje noge, da bi prevzeli odgovornost za svoje vedenje v bodoče, osvojili delovne navade in da bi lahko kasneje poskrbeli zase. Nekateri si iskreno želijo spremembe, drugi ne. Zaposleni pa se trudijo, da bi vzgojni ukrep vsem predstavljal priložnost za postavitev novih temeljev in izpeljavo potrebnih obravnav, kar bo prispevalo k prihodnosti brez izvrševanja kaznivih dejanj.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.