Če nekateri dijaki zadnjih letnikov morda upajo, da bodo maturo zaradi izbruha epidemije novega koronavirusa prestavili, pristojno ministrstvo opozarja, da njena usoda še ni znana. Trenutno velja, da bo potekala po načrtu. Res pa je, da na ministrstvu za izobraževanje pozorno spremljajo razvoj dogodkov in s stroko preigravajo različne načrte.
Splošna matura bi se morala začeti 5. maja s pisanjem eseja v maternem jeziku. Dijaki imajo torej še dober mesec, da se pripravijo na izpite. Šole so zaprte, pouk poteka na daljavo, vsak učitelj se po svojih zmožnostih trudi, da učencem pomaga.
Predmaturitetno obdobje je za dijake stresno že v normalnih okoliščinah, trenutne krizne razmere pa prinašajo še dodatne težave, pravi vodja Dijaške skupnosti Ljubljana (DSL) Rok Dolenc. Kakšne, nas je zanimalo. Dolenc nam je odgovoril, da poleg vprašanj glede maturitetne snovi letošnje maturante skrbi predvsem izvedba mature in kdaj oz. če sploh jo bodo pisali.
"Pomanjkanje informacij od Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je po eni strani razumljivo, saj je nemogoče napovedati situacijo tedne v naprej, a če gledamo druge evropske države, so te v večini že sporočile načrte glede zaključnih izpitov. V kratkem bi si tega želeli tudi od naših pristojnih," opozarja.
’Dijaki precej razdeljeni’
Dijaki so glede vprašanja, ali naj se splošna matura izvede v predvidenih rokih, kljub izrednim razmeram, ki vladajo v državi, precej razdeljeni, pravi Dolenc.
"Zato je Dijaška organizacija Slovenije začela z izvajanjem mnenjske ankete, ki nam bo dala boljši vpogled v prevladujoče mnenje letošnjih maturantov. Trenutno smo na Dijaški skupnosti Ljubljana mnenja, da je matura vseeno izvedljiva v predvidenih rokih in da zaenkrat še ni razlogov za prestavitev. Če se bo trenutno stanje zavleklo še dolgo v april, pa bodo seveda na mestu tudi vprašanja o prestavitvi. Naj na tem mestu poudarim, da pod nobenim pogojem ne podpiramo popolne ukinitve letošnje mature," nam je razložil Dolenc.
Da postajajo dijaki 4. letnikov vedno bolj zaskrbljeni, opaža tudi Lisa Mislej, ki je skupaj s sodelavci pripravila spletno stran pripravenamaturo.si.
"Datumi zaenkrat ostajajo nespremenjeni in se bližajo, oni pa ne morejo v šolo. Vsi profesorji in profesorice se neskončno trudijo, da bi jim čim bolj pomagali in zares v dani situaciji opravljajo več kot odlično delo. Je pa težko kar naenkrat skupini tridesetih dijakov razlagati snov improvizirano, preko e-maila ali Skypa. Zato je fino, da imajo dijaki še kje drugje možnost snov pogledati in poslušati v svojem tempu, jo ponoviti in narediti še kakšno dodatno vajo," pravi in dodaja, da se na njihovi spletni strani trudijo, da ves čas dodajajo nove vsebine in razlage, ki bodo dijakom pomagale pri pripravah na zrelostni izpit. Intervju z Liso Mislej si lahko preberete na spletni strani Cekin.si.
’Vemo, da je trenutna situacija težka’
V Dijaški skupnosti Ljubljana se zavedajo, da so se dijaki, ki se pripravljajo na maturo, znašli v težki situaciji. A da se je treba zavedati, da so se v njej znašli vsi, da so vsi v enakem položaju in da so zato skrbi o slabšem uspehu na maturi odveč. Na trenutke je težko najti motivacijo in koncentracijo za učenje doma, a v DSL dijakom polagajo na srce, da se na pouk na daljavo pripravijo enako, kot se na pouk v učilnicah. "Le tako boste vzdrževali učno kondicijo, ki je ključna za uspeh na maturi. Izolacije ne vzeti kot nenapovedanih počitnic, temveč kot priložnost za poglobljeno učenje. Ob dejstvu, da lahko vse učne aktivnosti opravljajate z udobja domačega stola, pa ne pozabiti tudi na redno rekreacijo. Skupaj bomo zmogli," skušajo bodoče maturante motivirati v DSL.
Tudi oni so se aktivno vključili v pomoč pri podajanju znanja vsem, ki se pripravljajo na izpite, o čemer smo na 24ur.com že poročali. Projekt so zaštartali v ponedeljek, odziv pa je zelo dober.
"Priprav se je zaenkrat v živo udeležilo nekaj več kot 600 dijakov. Številka bi bila verjetno še precej višja, a smo v želji po ohranjanju kvalitete število udeležencev na pripravah za posamezen predmet omejili na 100. Videokonference so se zapolnile pri slovenščini, matematiki in angleščini, pri ostalih predmetih pa je udeležencev okoli 50. Ker je naš cilj, da so priprave dostopne prav vsem slovenskim dijakom, posnetke le-teh objavljamo tudi na naši Facebook strani, kjer si jih lahko dijaki ogledajo, kadarkoli želijo," nam je povedal Dolenc in dodal, da so čakalnice za slovenščino, matematiko in angleščino polne tudi že po nekaj ur pred samim začetkom videokonference.
Zaradi ogromnega interesa bodo priprave podaljšali tudi v teden od 30. marca do 5. aprila. Ponovili bodo priprave za slovenščino, matematiko in angleščino. "Seveda pa bomo sledili razvoju dogodkov in bomo, v kolikor bo treba, delavnice ponavljali še naprej," poudarja sogovornik. Kaj je še povedal vodja Dijaške skupnosti Ljubljana, pa si preberite tukaj.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.