V prostorih DZ bi morala nadaljevati pogovore o sestavi koalicije in koalicijske pogodbe najverjetnejši novi mandatar za sestavo vlade Borut Pahor in predsednik DeSUS Karl Erjavec, a se je zapletlo, zaradi česar so pogajanja z DeSUS začasno prestavljena. Kot je po sestanku pojasnil Pahor, je Erjavec zahteval, da bi v prihodnji vladi še naprej vodil obrambno ministrstvo, na kar pa Pahor ni pristal. Slednji sicer pričakuje, da bodo zaplet rešili, čeprav dopušča možnost, da v novi koaliciji stranke DeSUS ne bo.
Tudi prvak DeSUS možnosti manjšinske vlade ne izključuje, vendar poudarja, da si glede na finančno krizo in napovedih o recesiji Slovenija take vlade ne more privoščiti. Sicer Erjavec pojasnjuje, da si želi še naslednja štiri leta voditi obrambni resor, ker ima tam še nedokončane projekte, ki bi jih rad zaključil. Erjavec je v izjavi za medije še povedal, da so pogajanja začasno prekinili tudi zaradi neenakopravnega položaja njegove stranke v pogajanjih.
Pahor nad Erjavčevim pogojevanjem ni bil niti najmanj navdušen. Kot pravi, nima prvak DeSUS nobenega razloga, da bi ravnal drugače kot predsednik Zaresa Gregor Golobič in predsednica LDS Katarina Kresal, ki pogojev za začetek kadrovskih pogovorov ne postavljata.
V koalicijo gredo ne glede na vse?
Kot je pojasnil poslanec DeSUS Vili Rezman, naj bi se zapletlo tudi glede števila ministrskih mest. Tako naj bi v DeSUS v vladno ekipo predlagali tri ministre, kar pa ni bilo sprejeto. Težava je tudi, da so nekatera ministrstva že "rezervirana" in da so "nekateri kadrovali ministrske kandidate iz naše kvote, ne da bi se z njimi sploh pogovarjali", pravi Rezman.
Poslanec stranke DeSUS je izpostavil tudi zavrnitev Karla Erjavca kot kandidata za obrambnega ministra, ki ga najbolj zavračajo v LDS in Zaresu. "Mi pa sodimo, da se pogajanja ne morejo začeti z izključevanjem in ultimati, ampak na ta način, da se najprej ponudijo kadri v razmislek in se potem poskuša doseči konsenz," poudarja Rezman. Predsednica LDS Katarina Kresal je že večkrat odločno poudarila, da si Karla Erjavca prihodnja štiri leta ne želi videti na ministrstvu za obrambo, nedvoumen pa je bil včeraj tudi prvak Zaresa Gregor Golobič, ki je prepričan, da tudi vztrajanje Erjavca pri tem, da bi obdržal položaj ministra za obrambo, ne more ogroziti podpisa koalicjske pogodbe. "Verjamem, da bo mandatarski kandidat znal potegniti prave poteze," je povedal.
Sestanek pogajalskih skupin je tako prestavljen, v DeSUS pa čakajo, da jih bo Pahor znova povabil na razgovor. Rezman še poudarja, da se je stranka za vstop v koalicijo že izrekla in te odločitve organov stranke ne more preklicati ne predsednik ne poslanska skupina. Začasno prekinjena pogajanja z DeSUS pa bi lahko ogrozila za nedeljo zvečer predvideno zaključitev kadrovskega dela koalicijske pogodbe, kar je v sredo ob robu ustanovne seje državnega zbora napovedal Pahor.
KOMENTARJI (895)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.