V Državnem svetu so prepričani, da predlog novele zakona o graditvi objektov, ki ukinja možnost gradnje objektov za lastne potrebe velikosti do 250 kvadratnih metrov v lastni režiji, zgolj vznemirja državljane in ne bo prinesel vidnih rezultatov. Predloga tako niso podprli.
Državni sekretar na ministrstvu za okolje Peter Gašperšič je svetnike spomnil, da sedanja zakonska določba, ki omogoča delo v lastni režiji, obstaja že od leta 1984 in da so jo v preteklosti že večkrat poskušali omejiti.
V trenutnih težavnih časih za gradbeništvo je s strani Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije prišla pobuda za omejitev tovrstne gradnje, čeprav po njegovih besedah ne gre toliko za sanacijo gradbeništva, temveč bolj za uveljavljanje reda na področju, kjer se je uveljavljala siva ekonomija.
Delo v lastni režiji se je namreč po njegovih besedah izrodilo in ni več toliko delo z lastnimi rokami, temveč gre bolj za delo brez računov in nelojalno konkurenco uradnim izvajalcem.
Zaveda se, da ima samograditeljstvo v Sloveniji precejšnjo tradicijo, a je po njegovem mnenju prišel čas, da se takšnemu načinu gradnje počasi odpovemo.
Svetniki se z vladnim mnenjem niso strinjali. Slišati je bilo veliko primerov, kaj vse se je v Sloveniji zgradilo v lastni režiji, zato so ocenili, da gre celo za slovenski način življenja.
Svetniki so kljub razumevanju do interesov obrtnikov s področja gradbeništva prepričani, da predlog le vznemirja ljudi in ne prinaša ne velikega finančnega učinka za gradbeni sektor ne želenih rezultatov pri pregonu dela na črno.
Prepričani so, da je mogoče delo na črno na področju gradbeništva in zlorabe gradnje v lastni režiji omejiti na druge načine, predvsem s strožjim inšpekcijskim nadzorom. Enako menijo tudi ob argumentu, da bo zakon izboljšal varnost in kakovost gradnje objektov.
Državni svetniki so poleg tega podprli predlog novele zakona o dohodnini, ki ga je v parlamentarni postopek vložila SLS in ga je odbor za finance in monetarno politiko DZ kot matično delovno telo že ocenil kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo. Zakonu nasprotuje tudi vlada.
Lani sprejeta novela zakona o dohodnini med drugim predvideva, da bodo morale kmetije, katerih dohodek članov kmečkega gospodinjstva iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti preseže 7500 evrov, obvezno začeti voditi zahtevno dvostavno knjigovodstvo, večinoma s pomočjo računovodskih servisov.
V SLS menijo, da to ustvarja dodatne finančne stroške kmetijam, zato predlagajo, da se kmetje sami odločajo, na kakšen način bodo ugotavljali davčno osnovo in da se jih ne obvezuje k obveznemu vodenju knjig.
Državni svet je sicer novembra lani izglasoval veto na to novelo, a jo je DZ nato tudi v drugo sprejel.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.