Slovenija

Delo evropskih poslancev

Strasburg, 23. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Leta 2004 bomo v Sloveniji prvič volili poslance in poslanke novega sklica evropskega parlamenta, ki ima sedež v Bruslju in Strasburgu. V alzaški prestolnici smo preverili, kakšne so obveznosti, življenje in delo evropskega poslanca.

Evropski parlament
Evropski parlament FOTO: POP TV

Če hočeš biti koristen, je to ena najnapornejših služb, za povrhu pa nas ljudje po krivici slabo poznajo, so zatrjevali prav vsi evropski poslanci, s katerimi smo govorili. Pasivnežev iz zadnjih klopi, ki jih v evropskih ustanovah menda ne manjka, tako očitno nismo našli. "V Strasbourgu in v Bruslju sem od ponedeljka zjutraj do četrtka zvečer, ob petkih in sobotah se dobivam s svojimi volivci, nedeljo pa poizkušam imeti prosto za svojo družino," je povedal vodja evropskih liberalnih demokratov Graham Watson.

Roman Jakič
Roman Jakič FOTO: POP TV

Sedem poslancev, kolikor znaša kvota za Slovenijo, bo s poletjem 2004 v Strasbourg potovala večkrat mesečno. Enkrat na mesec se na seji, ki traja skoraj ves teden, potrjujejo predlogi, ki jih poslanci v vmesnem času brusijo na kar 17-ih parlamentarnih odborih v dveh mestih, v Strasbourgu in Bruslju. Velike države so tu v prednosti, saj je po izkušnjah majhnih držav z malim številom zelo težko sledijo vsem dokumentom, ki so v parlamentarni proceduri.

Parlament je edini organ Unije z neposredno izvoljenimi predstavniki. Čeprav malo znan, ima dejansko ogromen, ne samo zakonodajni vpliv, ki naj bi se še povečal. Med zdajšnjimi 626-imi izbranci sedi tudi nekdanji voznik rallyja Ari Vatanen.

Evropski parlament je pravi labirint jezikov, pisarn in hodnikov
Evropski parlament je pravi labirint jezikov, pisarn in hodnikov FOTO: POP TV

Politični pritiski v evroparlamentu delujejo predvsem po strankarski in manj nacionalni navezi, idealen pa je presek obojega. Vaja in primer obenem je skupno lobiranje poslancev LDS, ZLSD, SDS in Nove Slovenije, ki so evropske kolege ta teden prepričali, da so glasovali proti spornemu dopolnilu o korupciji v Sloveniji.

Šaljivci menijo, da je fotelj v Strasbourgu najprimernejši za starejše in samske, novinke pa naj bi vnesle svež veter. Našli smo že tudi prvega domačega kandidata. Roman Jaklič je priznal, da je njegova ambicija postati evropski parlamentarec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.