Slovenija

'Delam štiri ure, obravnavajo pa me, kot da delam osem ur'

Ljubljana, 16. 12. 2020 06.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nuša Stegnar
Komentarji
40

Mamica podjetnica, ki je bila prejšnje leto na porodniškem dopustu, letos pa zaradi varstva otrok dela polovični delovni čas, pravi, da ni upravičena do državne pomoči, ker jo obravnavajo, kot da ima dvojni zaslužek. Na Fursu pa pravijo, da vse upravičence – ne glede na to, v kakšni situaciji se znajdejo – obravnavajo na enakopraven način.

Na Facebooku se je pojavil zapis mamice podjetnice, ki ponuja varstvo otrok. Kot opisuje, se je znašla v hudih težavah, ki najverjetneje pestijo vse podjetnice, ki so bile lani na porodniškem dopustu, letos pa delajo skrajšani delovni čas zaradi varstva otrok. "Naj poudarim, da se ekstremno trudim, da bi podjetje vsaj približno normalno delovalo še naprej in ne bi bila odvisna od kakršne koli pomoči, pa vendar imam zgolj storitveno dejavnost in nas je covid-19 izredno prizadel," je zapisala.

Pojasnila je, da je morala spomladi zaradi vladnih ukrepov prenehati s svojo dejavnostjo varovanja otrok, vlada pa je ponudila pomoč, če so dohodki padli vsaj za 10 odstotkov. Ker je izpolnjevala pogoje, se je prijavila na razpis. "Mamice, ki smo bile lansko leto na porodniški, smo po trenutnem tolmačenju zakona obravnavane, kot da smo v letu 2019 delale 8-urni delovnik, sploh če je naše podjetje delovalo naprej. Tukaj pa sedaj nastopi naš specifični problem. Ker imamo v letu 2020 polovični delovnik, nas obravnavajo, kot da smo imele dvojni zaslužek. Njihovo tolmačenje zakona gre namreč nekako tako: če si v 4 urah naredil toliko in toliko prometa, bi ga v 8 urah pač enkrat več!" pojasnjuje. 

Na takšen način, pravi, so vse mamice, ki so bile lani na porodniškem dopustu, letos pa delajo polovični delovni čas zaradi starševstva, praktično niso upravičene do pomoči. "Podala bom primer (vse številke so izmišljene). Če je vaše podjetje lansko leto zaslužilo 30.000 evrov, bi morala mamica letos zaslužiti 13.000, da bi bila upravičena do pomoči v prvem paketu, saj si to tolmačijo, kot da si jih zaslužil 26.000! V drugem paketu pa lahko mamica zasluži 12.000 in si to tolmačijo, kot da je zaslužila 24.000 evrov," opisuje.

"Najverjetneje vam je jasno, da to ni mogoče. Tako vsi starši nismo upravičeni do pomoči, kljub temu da nam je država zapovedala zaprtje. Najbrž je vsem jasno, da za številkami stojijo plače, najemnine, stroški in tako naprej žal ne gre več," dodaja. Hkrati je poudarila, da ne sedi križem rok in samo čaka na pomoč, ampak aktivno rešuje nastalo situacijo, a vendar pomoč zdaj, ko je vlada ponovno odredila zaprtje storitvenih dejavnosti, krvavo potrebuje.

Na Finančni upravi RS (Furs) uvodoma pojasnjujejo, da imajo starši pravico do skrajšanega delovnega časa, ki jo lahko uveljavlja eden od staršev, ki je v delovnem razmerju, kar pomeni, da je na delovnem mestu v resnici prisoten krajši delovni čas. Delodajalec tako delavcu plača po dejanski delovni obveznosti, država pa mu zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače do polne delovne obveznosti. Enako velja tudi za samozaposlene.

Kar zadeva ugotavljanja višine upada prihodkov, pa določbe ZIUZEOP in ZZUOOP zagotavljajo, da so vsi upravičenci ne glede na to, v kakšni situaciji se znajdejo, obravnavani na enakopraven način, pojasnjujejo na Fursu. "Navedeno je v določenih situacijah mogoče zagotoviti samo na način, da se izračunavajo povprečni mesečni prihodki," pravijo in razložijo, da so pri samozaposlenih, ki niso poslovali v celotnem letu 2019 oziroma 2020,  do pomoči upravičeni tudi tisti, ki se jim bodo povprečni mesečni prihodki leta 2020 zaradi epidemije znižali za več kot 10 odstotkov (oziroma 20 odstotkov glede na določbo ZZUOOP) glede na povprečne mesečne prihodke v letu 2019.

In kaj to pomeni? V vseh primerih, kadar upravičenec ne posluje celo leto, se računajo povprečni mesečni prihodki. Upravičence, ki uveljavljajo pravico do skrajšanega delovnega časa, se skladno z namenom zakona obravnava kot upravičence, ki ne poslujejo celo leto. Njihova dejanska delovna obveznost je namreč krajša od standardne delovne obveznosti, ki jo sicer predstavlja 8 urno zavarovanje. Dejstvo je, da tisti, ki je zavarovan in posledično posluje manj kot 8 ur iz naslova opravljanja dejavnosti, časovno ne posluje enako kot nekdo, ki je zavarovan za 8 ur (saj očitno v preostalem času varuje otroka). "Torej posluje časovno manj, na letni ravni pa glede na standard polnega poslovanja, ki za namene tega člena izhaja iz zavarovanja in znaša 8 ur, to pomeni, da ne posluje celo leto," pojasnjujejo na Fursu. 

Besedno zvezo 'poslovati v celem letu' je namreč smiselno razlagati v skladu z namenom zakona (ugotoviti povprečne mesečne prihodke glede na dejansko delovno obveznost) in ne zgolj v povezavi s samim datumom registracije. Kakršna koli drugačna interpretacija te določbe bi vodila do neenake obravnave zavezancev, ki v časovnem merilu poslujejo manj od standardne delovne obveznosti. "Za namen ugotovitve pravilnega upada prihodkov je zato treba primerjati ugotovljene prihodke ob upoštevanju relevantnih spremenljivk, na podlagi česar je mogoče priti do enakovredno opredeljenih enot primerjanja," pravijo na Fursu.

Kot še pojasnjujejo, pride takšno izračunavanje v poštev pri tistih, pri katerih pride v letu 2019 ali 2020 do sprememb zavarovanja. "V konkretnem primeru je bila gospa v letu 2019 na porodniškem dopustu in prejemala nadomestilo iz naslova starševskega varstva, izračunanega na podlagi polnega zavarovanja (8 ur), zato je pravilno, da se tudi prihodki, ki jih ustvari v letu 2020 v okviru 4 ur aktivnega poslovanja, primerjajo na zgoraj opisan način."

Na Fursu še dodajajo, da navedeno izračunavanje velja tudi v primerih, kadar upravičenci prenehajo z uveljavljanjem pravice v letu 2020 in se način izračunavanja povprečnih mesečnih prihodkov uporabi tudi za leto 2019, kar je z vidika dokazovanja upada prihodkov ugodno za upravičence in je – kot obrazloženo – z vidika dejanskega poslovanja tudi pravilno.

Mamica podjetnica je morala zaradi epidemije začasno prenehati s čuvanjem otrok. (fotografija je simbolična)
Mamica podjetnica je morala zaradi epidemije začasno prenehati s čuvanjem otrok. (fotografija je simbolična) FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pirat78
16. 12. 2020 13.23
+1
Zdaj se bo videlo kdo lahko dela kdo lahko služi še naprej.... Od socialne podpore do tistih kateri delajo. Hja.. Še preveč je tisti kateri bi bili doma imeli milijone in še zraven kaj zaslužili. Tako pa tisti, ki delamo plačujemo vse... Tega je pa treba vžgati po žepu.
Kukulkan
16. 12. 2020 11.25
+1
Uboge podjetnice. Vrtci zaprti, zarad korone mamica morala na starševski in podjetnica ni podaljšala mladi mamici pogodbe. In komu naj se obrnejo takšne mamice?
Darko32
16. 12. 2020 12.08
+0
Zelo dobro vprašanje. To samo dokazuje kakšen ološ dela v javni upravi in da jim ni mar za tiste, ki se sekirajo in hočejo delati. Zato se ne smemo čuditi, če gre vse v maloro.
Jožajoža
16. 12. 2020 11.18
+3
Zakaj se ljudem ne pusti delat????vsa od nas je imel pri hiši smrtni primer,bolezen...pa delo pri hiši ni smelo obstati.zakaj?
Kritika4
16. 12. 2020 11.06
-1
Čakam na novico kaj se je dogajalo pri Novakovi Mojci, kakšne težave ima ona, potem še prispevek Mojce Pokraculje kako komaj shaja s kopico otrok pod isto streho in nato še težave Rdeče Kapice, ki jo poleg volka sedaj zafrkava še policija pa inšpektorji? Če imaš namen, da prikažeš da je vse narobe, potem objaviš pač težave vsakega posameznika in to ponavljaš dan za dnem. Ja vse najboljše za 25 let delovanja, v večini dobrega, res, ampak tile zdrsi v zadnjem času so malce prepogosti, kar nekako vam je zmanjkalo tiste energije z začetka, nič več poglobljenih vsebin samo nekako jokanje in stokanje, iskanje dlake v jajcu!
Jožajoža
16. 12. 2020 11.22
+0
Imava srečo,da naju hrani,oblači in za delo celo mastno placujejo davkoplačevalci,ker sva javna uslužbenca.kar uboga mojca,frančka itd nista.se preživlja s svojimi rokami,da mi javni bogovi dobimo ogromne plače za nedelo.
Boboljše
16. 12. 2020 18.35
Joža, če je zate 800-900 € mastna plača , nekaj ni v redu.Ali pa si skromen.Je pa res, da za to delo je to preplačano.
mmickica
16. 12. 2020 11.00
-1
Tudi jaz sem podjetnica in tudi mene je, tako kot večino, vsaj malo prizadela korona, ampak ne jamram. Včasih delam tudi 12 ur na dan, ker vem da delam zase in da mi nihče , še posebej pa ne država, ne bo nič dal. Vsak človek ima izbiro, lahko se gre podjetnika in ima pri tem takšne in drugačne težave, lahko gre pa kam drugam v službo in ima spet drugačne težave.
Darko32
16. 12. 2020 12.10
+1
mmickica Imaš delno prav. Vendar postopači v javni upravi pa izkoriščajo takšen, kateri delajo in hočejo na ta račun še služiti. Zato pravim, da je potrebno na tem področju narediti red.
Lillija123
16. 12. 2020 10.35
-4
Joj naj bo sam tiho. Vecina jih dela 8 , te mlade mame pa si zmisljujejo. Res neverjetno
Info@
16. 12. 2020 09.50
+0
Pač napačna odločitev, ko je mislila, da bo lepo zaposlena za 4 ure, 4 ure ji pa država plača, delala je itak 8 ur. Ni mi jasno kaj jokca zdaj.
pozzo
16. 12. 2020 09.35
+2
Zagotovo se zgodi primer, da kdo pade v razpoke predpisov a je nemogoče narediti predpis, ki pokrije prav vse primere. Zato bi koral imeti državni organ pravico sam odločiti v takšnih primerih. Je pa tale zgodba precej luknjasta: gospa opravlja storitev varovanja otrok in to dela 4ure v času, ko so vrtci zaprti?
EnKandidatDosmrtniMandat
16. 12. 2020 09.14
+6
Od starih odsluženih komunistov tipa Jansza, ki v življenju nimajo 1 delovnega dne v gospodarstvu, pač ne moreš pričakovati posluha in razumevanja. Za njih je največje delo politično kadrovanje. Na drugo se enostavno ne spoznajo.
Darko32
16. 12. 2020 12.11
AlexReal
16. 12. 2020 09.12
+11
Takih problemov v javni upravi ni !
bavbav
16. 12. 2020 09.10
+4
Nova slovenija pa to.
SmiselZivljenja
16. 12. 2020 09.02
-4
SmiselZivljenja
16. 12. 2020 09.06
+4
vsak posel ima svoj poslovni načrt, točko preloma in projekcijo. Če ne moreš zaslužit toliko, da si rentabilen in da se ti izplača potem to ni posel in ti nisi podjetnik. Sorry, ampak odpiranje s.p.-ja ali enoosebnega doo-ja samo zato, da pobašeš celoten bruto bruto plače ne pije vode in nisi podjetnik v tem primeru ampak oportunist.
Miro123
16. 12. 2020 10.55
+2
Ce so nam vzeli pravico do dela, naj nam dajo pravico do primernega nadomestila
Reycis
16. 12. 2020 09.00
+2
Glede na to, da velja tudi obratno naj gospa sprejme, da tako je. Ne da se zakonov pisat za vsak posamični primer.
xuxu
16. 12. 2020 08.55
+5
Torej vlada kaznuje tiste, ki imajo otroke.
nilly
16. 12. 2020 09.15
-3
Je kaznovanje to, da država omogoči koriščenje "starševstva" in plačuje polovične prispevke precej dolgo časa - odvisno od števila otrok? V "mojih" časih te možnosti ni bilo, zato se mi zdi, da je država še preveč radodarna, če tega ne znamo ceniti.
Temaaa
16. 12. 2020 08.50
-4
Ne komentirajte, ce niste sploh prebral clanka.
B good
16. 12. 2020 08.44
+13
Moja mat je bila sama z 3mi otroki in delala 8ur, vikende kot tudi praznike.Medicinska sestra. Danes pa z enim otrokom jamrajo kot,da premikajo gore. Danasnja mladina je mehkuzna.
GlavniModerator
16. 12. 2020 08.41
-1
me ne bi presenecal, ce je ta "mamica" zaspolena na 24ur, tam so radi na sp...
BellaCiao
16. 12. 2020 08.40
+3
Slovenija = dno dna
nilly
16. 12. 2020 09.17
+1
Se skoraj strinjam. Država daje preveč in premnogim, tudi iz napačnih razlogov, mi preveč vzamemo in še nam je premalo.
glavni Baja
16. 12. 2020 09.20
+1
Slovenija je prelepa deželica, sam sistem in oblast je pa 🎺🎶🥒🙂
Lektor Jure T.
16. 12. 2020 08.35
+6
Mater, dans ste pa na polno že zjutraj začeli tolčt po JJ
Walter Pravicek
16. 12. 2020 08.37
-1
GlavniModerator
16. 12. 2020 08.24
+3
Treba se bo prilagajat. Prezivijo tisti, ki se najhitrej prilagodijo novim spremembam, ne tisti, ki sam iscejo nacine, kako od drzave cimvec iztrzit z nic dela...
Miro123
16. 12. 2020 08.27
+1
GlavniModerator
16. 12. 2020 08.38
-1
vem zakaj se gre "mamica", ni imela dela, in namesto, da bi iskal nove nacine zaposlitve, je raj iskala nacine, kako cimvec zasluzit, placevala je minimalni prispevek, se pravi drzavi ni dajala nic, ko pa stvari ne grejo tako kot morjo it, pa zahteva absolutno pomoc drzavi, ogromno ljudi ga je nasrkal v krizi, "mamice" niso nobena izjema...
glavni Baja
16. 12. 2020 08.46
-1
ti pa si en ..... ,zakaj ne bi "cuzal državo" kokr se le da 🙃🙃🙃
Miro123
16. 12. 2020 08.49
+1
Ne gre ji zato, ker delat ne sme in ne zato ker nima dela. In ce ti kdo vzame pravico do dela, ti je dolzan to placat. Sem na istem. Delam pa na crno, ker edino tako lahko prezivim familjo.
GlavniModerator
16. 12. 2020 08.50
+0
no potem si se znajdu, bravo, taksni prezivijo
EnKandidatDosmrtniMandat
16. 12. 2020 09.17
+4
@GlavniModerator Mislim, da je model preživetja članska izkaznica komunistične SDS in državna služba.