Današnji časopis Dnevnik je poročal, da je ministrstvo za zdravje obrazec za preklic soglasij za nadurno delo zdravnikov, ki ga je pripravil sindikat Fides, označilo za nezakonit in zavajajoč. Ministrstvo smo povprašali, na podlagi česa so se tako odločili. Za obrazložitev nastalih zapletov pa smo prosili tudi omenjeni sindikat.
Na ministrstvu so za 24ur.com povedali, da so pravno mnenje pripravili v sodelovanju z ministrstvom za delo, za javno upravo, pristojnimi inšpekcijskimi službami in službo vlade za zakonodajo. Mnenje so nato poslali direktorjem javnih zdravstvenih zavodov. V mnenju je zapisano, da Fides zavaja zdravnike s trditvijo, da ne kršijo svojih delovnih obveznosti, če odklonijo delo prek polnega delovnega časa v obsegu osem ur tedensko, in da soglasja umikajo za nazaj.
Letna kvota 170 ur za zdravnike pravno ne obstaja
"Zdravnik, ki bi kršil zakonito odrejene delovne obveznosti (npr. odredbo za nadurno delo v obsegu osem ur tedensko), bi bil lahko s strani delodajalca obravnavan v disciplinskem postopku v okviru njihovih internih aktov in zakona. Obstaja obveznost delodajalca, po kateri mora delavca pisno opozoriti na izpolnjevanje delovnih obveznosti in možnost odpovedi (prvi odstavek 83. člena ZDR). Letna kvota 170 ur za zdravnike pravno ne obstaja. Prav tako s 1. 9. 2010 zaradi morebitnega umika soglasja za nadurno delo nad osmem ur tedensko za zdravnika nastopi nova pravna situacija, ko se njegova povprečna tedenska obremenitev začne upoštevati znova. Na ta način se zdravnika od 1. 9. 2010 do konca leta 2010 lahko razporedi v dežurno službo oziroma se mu odredi opravljanje nadurnega dela v skupnem trajanju 144 ur (za 18 tednov), povprečno osem ur tedensko,“ so razložili.
Fides odgovarja: Zgroženi smo!
V sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov odgovarjajo, da je vlada šla nad zdravnike z zavajanjem, grožnjami in prisilo. Nad tovrstnim ravnanjem so zgroženi. "Zgroženi opazujemo, kako politični odločevalci zlorabljajo lastne strokovne službe za to, da bi "dokazali", da za zdravnike delovnopravna zakonodaja ne velja. Ne glede na to, da je v vseh civiliziranih državah že od 2. svetovne vojne dalje v veljavi 40 urni delavnik, naši politični odločevalci menijo, da mora zdravnik delati neomejeno, pri tem pa dela ne sme odkloniti. Ob tem pa mu še očitajo zaslužek. Oblasti je med možnimi oblikami zdravniškega dela trenutno očitno še najbližje delo pod prisilo, ki je sicer definicija novodobnega suženjstva,“ je razložil predsednik sindikata Konrad Kuštrin.
Pravna služba sindikata je izdelala "utemeljen in zakonit obrazec za preklic soglasij za nadurno delo", opozarjajo v Fidesu. "Podpisan in oddan obrazec predstavlja jasno izraženo in svobodno voljo vsakega posameznega zdravnika, ima vso pravno veljavo in ga bo moral delodajalec v celoti upoštevati. Tega se vodstva zdravstvenih zavodov in tudi ministrstva dobro zavedajo, zato so njihovi zadnji poskusi groženj, diskreditacij in ustrahovanja zdravništva toliko bolj sporni. Verjamemo, da bodo še poskusili. 29. julija bodo namreč izvedeli, koliko zdravnikov je izrazilo jasno voljo, da se v razmerah, ki jih je povzročila ta država, ne želijo več odpovedati delovnim pravicam, ki jih imamo vsi državljani – tudi zdravniki. Fides bo v primerih, če bo vlada nadaljevala z uporabo nedemokratičnih oblik pritiska in zlorabo pooblastil, prisiljen stopnjevati oblike sindikalnega pritiska," so odločni zdravniki.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.