Dejan Židan, predsednik SD, se bo po pričakovanjih zavihtel na čelo Državnega zbora, s tem pa bo na tem položaju zamenjal Mateja Tonina iz vrst Nove Slovenije, ki pa je v minulih dneh povzročil nekaj razburjenja z napovedjo, da bo odstopil šele po imenovanju obeh podpredsednikov DZ.
Dogajanje je Židan komentiral z besedami, da je bilo pričakovati, da bo Tonin obiskal novoimenovanega predsednika vlade Marjana Šarca, ko se bo oblikovala drugačna koalicijska večina, in ga vprašal, kdaj je z njegovega stališča primeren čas za njegov odstop, da se dokončno formira ne le vlada, ampak tudi DZ z vsemi delovnimi telesi.
Židan sicer obljublja, da bo kot predsednik DZ delal na način, da bo delo učinkovito in spoštljivo do vseh poslancev, da dvignejo ugled parlamenta. "To je za razvoj parlamentarne demokracije nujno potrebno," je dejal za Večer in dodaja, da je izziv vodenja DZ je sprejel, ko je bil to soglasen predlog vseh koalicijskih strank.
Za gospodarskega ministra bi imenoval Dušana Olaja
Dokler kadrovski razrez vlade ni v celoti dogovorjen, Židan ne more potrditi, katera ministrstva bodo v novi vladi pripadala SD. "Lahko pa povem, kar sem poudarjal že pred volitvami: Dušan Olaj je izjemno primeren kandidat za gospodarskega ministra," je dejal.
Kako so potekala pogajanja pod okriljem Šarca?
Židan pravi, da so opazovali, kako jih bo vodil in ali jih bo pripeljal do uspešnega zaključka. "Prve resne izkušnje, ki jih imamo z njim, so naslednje: posluša, išče točko rešitve, ki je sprejemljiva za vse in je učinkovita, ves čas se sprašuje o učinkih, ki jih bo posamezen ukrep imel za ljudi, katere rešitve smo sposobni izpeljati, tudi pogovore vodi tako, da je do partnerjev spoštljiv," je dejal. Šarec, kot pravi Židan, sam pove, da ima največ glasov, a poudari, da so v teh pogovorih vsi enakopravni. "Nobenega razloga nimamo, da bi dvomili o njem ali da bi bila praksa delovanja drugačna, ko bo vodil vlado," je dodal.
Ob tem je poudaril, da je v Evropi nastopilo obdobje, ko manjšinske vlade niso več nekaj neobičajnega. Obstajajo primeri dobre prakse, tako da Sloveniji po Židanovih besedah manjšinska vlada s podporo Levice ne niža ugleda.
Zanikal je navedbe o zamerah med koalicijskimi partnericami odhajajoče vlade. "Na moji strani ni zamer. Zame je to preteklost. Sedaj je potrebno spoštovanje in stvari graditi na novo. Tako velikih prepirov v koaliciji, kot se je to javno izpostavljalo, spet ni bilo," je dejal.
Židan: 'Z radikalno desnico ne sodelujemo'
Kritičen je tudi do obnašanja predsednika na volitvah zmagovalne SDS Janeza Janše. "Ko pošilja vabila k sodelovanju vsem političnim strankam, so ta pisma lahko že osladno vljudna. Po drugi strani pa svoje politične tekmece grdo obravnava v komunikaciji preko svojih sporočil na Twitterju in v svojih medijih, ki jih ima na razpolago. Mi smo povedali, da z radikalno desnico ne sodelujemo," je ponovil.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.