Dosedanja javna razprava o spremembi davčne zakonodaje se je po Bajukovem mnenju preveč osredotočila na višino davčnih stopenj pri dohodnini, premalo pa je bilo govora o drugih davkih, "ki so prav tako pomembni".
"Skoraj nič ni bilo razprav o tem, kaj vse je bilo narejeno od decembra 2004, ko je ta vlada prevzela odgovornost," je povedal finančni minister, pri čemer naj bi bile zlasti pomembne spremembe zakona o davku pravnih oseb in zakona o davčnem postopku.
Konec davčnih 'anomalij'
"V sedanjem sistemu imamo številne dvojne obdavčitve na področju izplačevanja dividend in priznavanja določenih odhodkov," je povedal Šircelj. Kot primere dvojnih obdavčitev je Šircelj navedel obdavčitev uporabe službenih avtomobilov, zaradi katere je treba hkrati plačati davek za boniteto pri dohodnini, obenem pa gre za davčno nepriznani odhodek. "Smo ena redkih držav, če ne edina v EU, ki ima takšno rešitev," je povedal državni sekretar. Ministrstvo predlaga odpravo tovrstne omejitve, kar pomeni, da bo od vseh odhodkov, od katerih bo plačana dohodnina, uporaba službenega avtomobila davčno priznani odhodek.
Višina dnevnic ne bi bila več določena
Šircelj je potrdil, da se ukinja olajšava za opremo, kar je pojasnil z dejstvom, da učinki te olajšave na dodatno investiranje niso takšni, kot pa je sam znesek olajšave. Po drugi strani pa so v pripravljene spremembe zakona vnesli ukrepe, ki so po njegovih besedah tudi zelo pomembni za razvoj podjetništva ter za ustvarjanje čim višjega dobička podjetij, ta pa naj bi se uporabljal za nadaljnjo rast.
Dolgoročne rezervacije: 50-odstotni priznan odhodek
"Na področju dolgoročnih rezervacij se vračamo v sistem, ki smo ga že imeli," je še povedal Šircelj. S tem želi vlada po njegovih besedah prevzemati tveganje, ki ga imajo podjetja na trgu, denimo glede prodaje, plačil, garancij. Po novem jim bo država vnaprej priznala odhodke za ta tveganja v višini 50 odstotkov, je napovedal. Spremembe je omenil tudi na računovodskem področju.
Podaljšan rok za pritožbe
V spremembah zakona o davčnem postopku je Šircelj izpostavil podaljšanje roka za pritožbo s 15 na 30 dni, možnost popravljanja davčnih napovedi tudi po njihovi oddaji ter možnost odloga plačila oz. obročnega odplačevanja davčne obveznosti. "Pri zakonu o dohodnini bo mogoče že za leto 2006 urediti tako, da bodo zavezanci prejeli napoved že delno izpolnjeno," je še povedal Šircelj.
Za finančnega ministra je posebej pomembna javna razprava o svežnju sprememb sedmih davčnih zakonov, ki bo sledila v naslednjih tednih in mesecih. "Pomembno je, da so državljani seznanjeni z učinki davčne reforme," je poudaril Bajuk, zato zakona v državnem zboru ne bodo obravnavali po hitrem postopku.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.