
Francoski predsednik Jacques Chirac in britanski premier Tony Blair sta ob podpori Španije namreč predlagala vzpostavitev visoke predsedniške funkcije v okviru EU, ki bi povezavi dala enotno politično usmeritev, evropski predsednik s petletnim mandatom pa bi predstavljal Evropo v mednarodni skupnosti.
Danska svoje nasprotovanje vzpostavitvi institucije predsednika Sveta EU utemeljuje z argumentom, da bi nova funkcija vodila do utrjevanja moči največjih članic na škodo manjših držav v EU. Po besedah danskega premiera Andersa Fogha Rasmussena bi bil predsednik ministrskega sveta skoraj zagotovo državljan ene večjih članic unije. "Ne podpiram predsednika sveta s petletnim mandatom, saj je takšen predlog očitno pisan na kožo velikim," je za Financial Times dejal Rasmussen in dodal, da je za Dansko bistveno enakopravno obravnavanje velikih in majhnih v povezavi.
Mnenje danskega premiera o prihodnji institucionalni podobi EU ima v trenutnih razmerah še posebno težo, saj je Danska kot trenutno predsedujoča uniji zadolžena, da do decembrskega vrha EU v Köbenhavnu oblikuje predloge za reformiranje Evropske unije.
Britanija za predsednika sveta
Zamisel o predsedniku sveta je nedavno natančneje orisal britanski minister za evropske zadeve Peter Hain. Po njegovem mnenju bi moral biti novi predsednik ena od osrednjih figur evropske politike, morda pravkar upokojeni premier katere od evropskih držav. Evropejci bi v novem predsedniku morali videti gonilno silo pri uresničevanju evropskih načrtov, to bi bila oseba, na katero bi se obrnil predsednik ZDA George Bush, ko bi želel govoriti z Evropo, legitimnost nosilcu te visoke funkcije pa bi dajala njegova odgovornost izvoljenim predsednikom evropskih vlad, meni Hain.
Hain je tudi prepričan, da vzpostavitev funkcije predsednika sveta ne bi škodovala majhnim članicam unije. Britanski evropski minister je prepričan, da Evropa brez pravega predsednika ne bo nikoli vpliven akter v mednarodni skupnosti, posli pa se bodo sklepali z Veliko Britanijo, Francijo ali Nemčijo, kar nikakor ne bi bilo v korist majhnih držav.