Volilna komisija 3. volilne enote Ljubljana Center je danes odločila o še zadnjih ugovorih na potek nedeljskih državnozborskih volitev, tudi o ugovoru SDS, kjer so se za ugovor odločili "zaradi nepravilnosti in nezakonitosti pri delu volilnih odborov, ker nekateri med njimi od volivcev niso zahtevali oziroma jim omogočili lastnoročnega podpisa v volilni imenik, kot to določa zakon". Volilna komisija je vse ugovore zavrnila. Čeprav so za posamezna volišča ugotovili nekatere nepravilnosti, te niso takšne, da bi ali bi lahko bistveno vplivale na izid volitev, je povedala predsednica komisije Martina Erzin.
Po besedah Erzinove, tako kot v četrtek, ko so že zavrnili štiri ugovore volivcev, pri glasovanju niso bili soglasni, zato je odločil glas predsednice. Ugovori so se prav tako nanašali na nepravilnosti dela volilnega odbora, ki niso zahtevali oziroma omogočil podpisa v volilni register. Kot je pojasnila Erzinova, so kršitve s podpisi volivcev sicer ugotovili, vendar je komisija menila, da te kršitve ne morejo bistveno vplivati na izid volitev.
Komisija bo sedaj izdelala odločbe, ki jih bodo po pošti vročili vlagateljem ugovorov.
SDS je ugovor vložila tudi na volilno komisijo 4. volilne enote s sedežem v Ljubljani Bežigrad, a je ta prav tako ugovor zavrnila. Kot so pojasnili na volilni komisiji, v nobenem primeru niso bile izkazane nepravilnosti, ki bi vplivale na izid volitev. "Nihče ni trdil, da bi prišlo do tega, da ne bi volilne pravice izpolnili tisti volivci, ki so obkroženi v volilnem imeniku. Trditev je bila samo, da volivci, ki so volili, niso imeli možnosti podpisati se v volilni imenik. Da bi bil ugovor utemeljen, bi morala biti v njem zatrjevana kršitev taka, da je ali bi lahko bistveno vplivala na izid volitev po zakonu o volitvah v DZ," so povedali v komisiji.
Glasovnice iz tujine
Državna volilna komisija (DVK) je do danes iz tujine prejela 8316 glasovnic, kar je 262 glasovnic več glede na četrtek. Okrajne volilne komisije bodo zasedale v ponedeljek po 12. uri, vendar to ne pomeni, da bodo vse komisije zasedale hkrati, temveč seje komisij sklicujejo glede na siceršnje delovne obveznosti članov. Komisije bodo lahko tako zasedale v poznem popoldanskem času. DVK bo odpirala volilno gradivo, ki je prispelo po pošti iz tujine na njen naslov, v ponedeljek ob 13. uri v sejni sobi DVK. Ugotavljanje izida glasovanja je javno.
SDS: Uporabili bomo vsa sredstva
Kakšne možnosti torej še ima SDS v boju za volilno zmago? V odločitev komisij volilnih enot lahko načeloma še vedno poseže državna volilna komisija. SDS pa se sicer lahko sedaj nad rezultatom volitev pritoži v državnem zboru, če pa jim tudi tam ne uspe, pa se na koncu lahko obrnejo tudi na ustavno sodišče.
A kot kaže, se ne mislijo vdati. Kot je včeraj na novinarski konferenci dejal kandidat za poslanca SDS in minister v sedanji vladi Gregor Virant, bodo uporabili vsa sredstva, da bi na koncu dobili 'čisti volilni izid'. Poudaril je, da popolnoma zaupajo volilni komisiji, ki bo odločala o ugovoru, če pa bo sprejela interpretacijo, s katero se ne bodo strinjali, pa bodo uporabili sodno pot.
V SDS zahtevajo, da se na vseh voliščih, kjer se bo ugotovilo, da število oddanih glasovnic ni enako seštevku števila podpisov volilnih upravičencev v volilnem imeniku na določenem volišču in vpisanih uradnih zaznamkov o številu tistih volilnih upravičencev, ki se niso mogli oziroma se niso želeli podpisati v za to namenjeni prostor v volilnem imeniku, v skladu z zakonom razveljavi glasovanje ter odredi ponovne volitve v obsegu, v katerem je bilo glasovanje razveljavljeno.
KOMENTARJI (615)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.