Evropska unija praznuje svoj dan. V času, ko se Evropa znova sooča z vojno na svojih tleh, je v ospredju razmislek o prihodnosti EU. V Strasbourgu je potekala slovesnost ob zaključku konference o prihodnosti Evrope, na kateri se je oblikovala vrsta predlogov za boljše soočanje z novimi izzivi.
Konferenca se je začela lani, 9. maja, k sodelovanju v razpravi so bili povabljeni vsi prebivalci EU, ki so se lahko udeleževali dogodkov v okviru konference ali pa so lahko svoje prispevke podali prek posebne spletne platforme.
Sprejetih je bilo 49 predlogov z več kot 300 ukrepi z različnih področij, od zdravja, okolja in odločanja v EU do zunanjega delovanja unije in gospodarstva do vladavine prava. Med njimi sta odprava odločanja v EU s soglasjem na področjih, kot so davki, socialna varnost, zunanja politika in širitev ter dodelitev pristojnosti predlaganja zakonodaje Evropskemu parlamentu.
Trije sopredsedniki izvršnega odbora konference so danes točno opoldne vodilnim predstavnikom institucij EU – predsednicama Evropske komisije in Evropskega parlamenta, Ursuli von der Leyen in Roberti Metsoli, ter predsedniku Francije, ki predseduje Svetu EU, Emmanuelu Macronu – predstavili končno poročilo.
Pahor v Topolšici o pomenu dneva zmage in dneva Evrope
Ob dnevu Evrope je več dogodkov potekalo tudi v Sloveniji. Predsednik republike Borut Pahor se je v Celju udeležil zaključne prireditve projekta Evropska vas, na kateri je nagovoril sodelujoče otroke. Izpostavil je, da je ključno za našo prihodnost, da EU obstane, in mlade prosil, naj današnja praznika - dan zmage in dan Evrope - obeležijo tudi z mislijo na Ukrajino.
Poudaril je zgodovinsko pomembnost današnjega dne, saj je bilo leta 1945 na današnji dan "poraženo zlo, na pogorišču trpljenja in solz pa so se pametni, moderni in pogumni Evropejci vprašali, kako oblikovati prihodnost, da bo mirna in brez vojn", so sporočili iz njegovega urada.
Plod takšnega razmišljanja je bila po njegovih besedah EU, ki je postala tudi širša domovina Slovencev in zagotavlja možnost, da prebivalci Slovenije živijo srečno, varno in ambiciozno. Po njegovem mnenju je tako izredno pomembno, da EU obstane, saj zaradi skupnega evropskega projekta že 80 let vlada mir.
Predsednik republike je svoj nagovor sklenil z željo, da bi oba praznika praznovali veselo in vzneseno, a z mislijo na Ukrajino in upanjem, da bodo v prihodnosti del EU. "Praznujte dva praznika, oba sta naša, pri obeh smo imeli nekaj zraven, bodimo ponosni Slovenci in ponosni Evropejci," je še dodal.
V Topolšici pa je potekala slovesnost ob dnevu zmage nad fašizmom, s katerim obeležujemo konec druge svetovne vojne. Kot je ob tej priložnosti povedal Pahor, sta dan zmage in dan Evrope povezana bolj, kot si mislimo. Pred 77 leti so namreč dobre sile porazile slabe, med dobrimi silami je bila tudi Slovenija, je dejal.
Po njegovih besedah moramo negovati spomin na dejstvo, da smo bili na strani zmagovalcev druge svetovne vojne. Slavno partizansko gibanje je leta 1945 slavilo velik uspeh, je izpostavil.
Za Pahorja v Sloveniji še vedno tečejo debate o naši polpretekli zgodovini. "Bili smo na pravi strani zgodovine, ko je človeštvo doseglo moralno dno, čeprav se vsi ne spominjamo druge svetovne vojne enako. Na njenem pogorišču je zrasla ideja nikdar več vojn," je menil. Po njegovih besedah smo po drugi svetovni vojni doživeli stvari, ki nam niso v ponos.
Izpostavil je pomen velike evropske ideje, ki je pokazala vso svojo dobrobit za človeštvo, saj varuje mir in blagostanje. Mir, svobodo in varnost pa moramo zavarovati, je še dejal.
Šoštanjski župan Darko Menih je povedal, da letos mineva 77 let od zgodovinskega dogodka, ko je bila podpisana kapitulacija nemških sil za južno Evropo. Vseh strahot druge svetovne vojne in vojne v Ukrajini po Menihovih besedah ne smemo nikdar pozabiti. Grozote teh vojn pa smo dolžni predstaviti našim zanamcem.
Velenjski župan Peter Dermol je menil, da bi celotna slovenska politika morala naznaniti Topolšico kot posebno mesto. Zanj je dan zmage nad fašizmom spomin in opomin na pretekla dogajanja, na nas pa je, da iščemo vzporednice s časom pred 77. leti. "Delati moramo za prihodnost naših otrok in zanamcev. Boriti se moramo za pravičen prehod Šaleške doline iz premoga, za nova delovna mesta in socialno varnost," je še dejal.
Pred slovesnostjo pa so Pahor, Menih, Dermol in predsednica Krajevne skupnosti Topolšica Petra Lipičnik položili vence pri spominskem obeležju, posvečenemu talcem in padlim borcem, žrtvam fašizma iz Topolšice 1941-1945.
Dan zmage 9. maja praznuje vsa Evropa. Nemčija je sicer uradno kapitulirala 7. maja 1945 v Reimsu, kjer so podpisali kapitulacijo ob prisotnosti zaveznikov. Predstavniki takratne Sovjetske zveze so želeli biti zraven, zato so kapitulacijo 8. maja še enkrat podpisali v Berlinu in dan kasneje je bilo razglašeno premirje.
Poveljnik nemške armadne skupine E generalpolkovnik Aleksander Löhr pa je kapitulacijo nemških sil za Jugovzhodno Evropo v štabu četrte operativne cone po celodnevnih pogajanjih 9. maja podpisal prav v Topolšici.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.