Predvsem dolžina in moč bosta pomembni za obdavčitev dobrih 13 tisoč pri nas registriranih plovil. "Tu ne gre samo za luksuz, tu gre za splošno naravnanost lastnikov, ki imajo plovila vse življenje," ocenjuje izvršni direktor Internautice Jurij Korenc. In te ljudi bi morali stimulirati, da davek plačujejo doma, dodaja.
Plovil, daljših od desetih metrov, ki bi prinesla več davkov, je sicer pri nas 760, daljših od petnajstih metrov pa le 78. Podjetnik Matjaž Gantar, nekoč lastnik jahte, registrirane v tujini, o višji obdavčitvi pravi: "V časih, v katerih se nahajamo, moramo poiskat vse vire in se mi zdi primerno, da tudi premožnejši sloj prispeva."
Eden najbogatejših Slovencev Joc Pečečnik ima 24-metrsko jahto registrirano doma. "Sem malo razočaran, ker tisti, ki doma plačujemo davke, smo še dodatno kaznovani," je komentiral. In zagrozil: "V kolikor bo prišlo do nekega nekorektnega obiranja, bomo registrirali off shore firmo in dali barko tja, da država ne bo nič dobila."
Koliko jaht imajo Slovenci v tujini, se zgolj ugiba, na Hrvaškem naj bi jih bilo do 10 tisoč. Finančni minister Janez Šušteršič računa, da bi tudi te dodatno obdavčili. "Tukaj bomo morali še doseči neko izmenjavo podatkov, zlasti s sosednjimi pomorskimi državami," se zaveda težave. In dodaja, da "fiskalni učinek ne bo velik, moralni pa morda".
Podrobnosti obdavčitve še niso znane, a sogovorniki opozarjajo: "Država bi pobrala več denarja, če bi davke znižala in privabila tujce, da jahte registrirajo pri nas. Taki primeri so Češka, Avstrija in Madžarska," pravi Pečečnik. Gantar pa dodaja: "Spet bi morali začeti razmišljati o tem, da začnemo uvažati davkoplačevalce."
Priložnost je tudi vstop Hrvaške v Evropsko unijo prihodnje leto, ko lahko privabimo številne lastnike, da bodo raje kot na primer v Črno goro bežali k nam.
Pridružite se uradni strani oddaje 24UR na Facebooku s klikom na
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.