Zelo je pomembno, da ohranite korekten odnos z nekdanjim delodajalcem in ga ne poizkušate očrniti v očeh novega, potencialnega delodajalca, saj lahko ustvarite občutek, da je problem v vas in da boste podobno storili, ko boste spet zamenjali službo. Nikar ne zanemarite in opustite povezav s podjetjem, iz katerega odhajate, saj vam v prihodnosti lahko še kako koristijo.
Mogoče je, da boste potrebovali priporočila ali pa se – nikoli ne reci nikoli – boste še kdaj želeli vrniti. Lahko se zgodi, da se boste s sodelavci, ki jih zapuščate, srečali v novi službi, ob drugih priložnostih ali pa boste sodelovali na kakšnem skupnem projektu. Slab odnos in grenkoba ob odhodu vam lahko le onemogočita ali vsaj otežita morebitno sodelovanje v prihodnosti.
Če ste z delodajalcem, ki ga zapuščate, v dobrih odnosih, v odpovedi mirno omenite vaše pozitivne izkušnje v podjetju, zahvalite se za ponujeno priložnost. Četudi se vam bo zdel tak način lizunski, ne pozabite, da boste v prihodnosti mogoče potrebovali priporočila bivšega šefa, ki vam ga bo takrat rad napisal.
Če odhajate v neprijetnih ali mučnih okoliščinah, premagajte skušnjavo in se izognite nespoštljivemu pisanju in žalitvam. Vaš dopis bi prav lahko nekoč uporabili proti vam, lahko celo "po naključju" odtava naokrog po podjetjih, ki bi lahko postala vaš bodoči delodajalec, na tak neumen in nepotreben način si lahko zaprete marsikatera vrata!
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.