Parlamentarna preiskovalna komisija, ki preučuje domnevne sporne prodaje deležev KAD in SOD v 83 gospodarskih družbah, je zaslišala nekdanja predsednika nadzornega sveta KAD Bojana Maherja in Mirka Kalužo, sedanjo predsednico nadzornikov KAD Andrijano Starino Kosem in nekdanjega direktorja SOD Antona Končnika. Komisijo so zanimali predvsem kriteriji in prodaje naložb obeh skladov, predvsem v Leku, Mercatorju in Pivovarni Union.
Maher pojasnil delovanje nadzoprnega sveta
Maher, ki je bil na čelu nadzornikov KAD med letoma 1996 in 2000, je pojasnil, da nadzorni svet o konkretnih poslih ni razpravljal, razen v primeru velike prodaje ali investicije. Dodal je, da je bilo ponudb v njegovem času veliko, KAD pa je takrat prodal 16 naložb.
Maher je še zatrdil, da si je KAD pri prodajah deležev prizadeval iztržiti najvišjo ceno, vendar je KAD zaradi precenjenih knjigovodskih vrednosti nekaterih naložb ob prodaji iztržil precej manj. Zagotovil je še, da v njegovem času ni prihajalo do usklajenih proidaj s SOD, ker sklada nista bila usklajena.
Kaluža, ki je bil predsednik nadzornega sveta KAD od 2001 do 2005, je pojasnil, da je nadzornike KAD vedno vodila skrb, da se s prevelikim povpraševanjem ne smejo pojaviti na takrat senzibilnem kapitalskem trgu. Ob vprašanjih o prodaji Leka pa je povedal, da je nadzorni svet od uprave KAD zahteval višjo ceno, kot jo je bil pripravljen za Lek odšteti Novartis, kar je upravi tudi uspelo. Za prodajo Leka pa so se na KAD odločili, ker je bil Lek dolgoročno v določenih razvojnih dilemah.
'Vse je potekalo strokovno'
Politične pritiske je zavrnil tudi Končnik, direktor SOD med letoma 1998 in 2001, ki ga je z vodilnega mesta spodnesla prodaja deleža KAD v Unionu Pivovarni Laško. Kot je dejal, je vedno vse potekalo strokovno, tudi prodaja Uniona. "Prodaja je bila transparentna, jasna in ekonomsko utemeljena. Bila je v dobro SOD, pa tudi KAD. V nadaljevanju postopka se je namreč cena za delnico še zvišala," je pojasnil.
Prodaja Mercatorja skladna z zakonom
Zdajšnja predsednica nadzornega sveta KAD Starina Kosem je odgovarjala predvsem na vprašanja v zvezi s prodajo Mercatorja, za katero je priča pojasnila, da je bila prodaja deleža KAD v Mercatorju skladna z zakonom in vsemi akti KAD, cena pa je bila primerna.
Cvikl kritizira preiskovalno komisijo
Namestnik vodje poslanske skupine LDS Milan M. Cvikl je ostro kritiziral delo parlamentarne preiskovalne komisije. Komisija po njegovih ocenah predsednici nadzornega sveta KAD Starini Kosem danes ni zastavila nekaj ključnih vprašanj glede prodaje Mercatorja.
Evropska komisija, ki je pred kratkim predstavila svoje mnjenje o domnevnih nepravilnostih pri prodaji državnega deleža v Mercatorju, po Cviklovih besedah ni ugotovila, da je prišlo do oškodovanja državnega premoženja, ker tega sploh ni ugotavljala. Ugotovila je namreč le, da v tem primeru ni šlo za državno pomoč, ni pa ugotavljala tega, kar bi morala ugotavljati preiskovalna komisija, ki jo vodi Polonca Dobrajc (SDS).
"Danes bi morala preiskovalna komisija Starino Kosmovo vprašati, zakaj je bila prodaja Mercatorja izvedena samo s tistimi, ki so bili na sestanku pri predsedniku vlade, zakaj je bil posel izveden brez prevzemne premije in zakaj je pri tem poslu očitno prišlo do političnega dogovora na najvišji ravni, kar je vodilo v prevzem Mercatorja in nato še v prevzem Dela," je dejal Cvikl, ki obžaluje, da je preiskovalna komisije današnje zaslišanje Starine Kosmove opravila v vsega 16 minutah.
Cvikl se tudi sprašuje, zakaj je Starina Kosmova preiskovalni komisiji pojasnjevala ugotovitev Evropske komisije, ki si jo lahko vsak prebere na spletu. V LDS ocenjujejo, da preiskovalna komisija, ki jo je ustanovila vladajoča koalicija, da zaščiti predsednika vlade Janeza Janšo, deluje odlično. "Komisija v popolni meri ščiti predsednika vlade," je prepričan Cvikl.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.