Poročilo komisije, ki je preverjala domnevno sporno fotokopiranje dokumentov v vladnem arhivu, bo vlada obravnavala na prihodnji seji, je povedal generalni sekretar vlade Milan M. Cvikl. Trenutno je na gradivu oznaka tajno, po obravnavi pa bodo po pričakovanjih javnost seznanili z ugotovitvami. Cvikl je ukrepal, ker je v poročilu komisija ugotovila sum kaznivega dejanja. Zato so obvestili pristojne službe – informacijsko pooblaščenko, inšpektorat na ministrstvu za kulturo in MNZ.
Na novinarski konferenci po seji vlade je Cvikl sicer še enkrat pojasnil nekatere podrobnosti o domnevno nezakonitem kopiranju. Kot je dejal, je bil o zadevi obveščen ob primopredaji poslov v primopredajnem gradivu. Kmalu zatem, decembra lani, so na generalnem sekretariatu imenovali komisijo, ki so jo sestavljali uslužbenci generalnega sekretariata vlade in je imela nalogo zadevo preiskati.
V poročilu, ki ga je pripravila komisija, so njeni člani po navedbah Cvikla opozorili, da obstaja sum, da se je z arhivskim gradivom delalo v nasprotju z zakonom o tajnih podatkih in v nasprotju s pravili arhivarske in dokumentarne stroke.
"Ko generalni sekretar dobi takšno poročilo in je v njem zapisano, da obstaja sum kaznivega dejanja kršitve zakona o tajnih podatkih, mora ukrepati. Zato sem o zadevi v ponedeljek obvestil informacijsko pooblaščenko, inšpektorat na ministrstvu za kulturo, ki se ukvarja z arhivi, in ministrstvo za notranje zadeve," je dejal Cvikl. Na teh inštitucijah je tudi, ali se bodo na koncu odločile, da bodo podale kakšno kazensko ovadbo ali ne, je dejal.
Fotokopirni stroj, ki ne bi smel biti tam
Kot so v preteklih dneh poročali nekateri mediji, Cvikl sumi, da so v času vlade Janeza Janše kopirali več kot 30.000 dokumentov, magnetogramov in osebnih map. Vse skupaj naj bi se dogajalo od septembra do oktobra 2007, ko so se v prostorih vlade začasno nahajali arhivi, ki jih je vlada iz Župančičeve ulice prenesla v Arhiv RS. Ker je vlada v arhivih v vladni palači našla fotokopirni stroj, Cvikl sumi, da so nepooblaščene osebe v času Janševe vlade nepooblaščeno fotokopirale nekatere dele gradiva.
Ob tem je Cvikl še enkrat zatrdil, da se je domnevno nezakonito kopiranje zares dogajalo. "Za to obstajajo nedvoumni dokazi, ki bodo predani ustreznim organom," je dejal.
Predalič o fotokopiranju ne ve nič
Nekdanji generalni sekretar vlade Božo Predalič upa, da je komisija sestavljena tako, da bo svoje delo lahko opravila korektno in nepristransko. Glede dela v arhivu – urejanja, dokumentiranja, popisa in oddaje Arhivu RS – pa je poudaril, da so sodelavci GSV v vseh fazah sodelovali z uslužbenci Arhiva RS.
Dejal je, da so s sklepom vlade 6. junija 2007 GSV naložili, da prevzame dokumentarno gradivo nekdanjega servisa skupnih služb vlade na Zupančičevi 3, za katerega ni mogoče določiti pravnega naslednika. Predalič je zato imenoval komisijo za prevzem in pregled dokumentarnega gradiva, ki je prevzela in odbrala gradivo in ga 10. in 11. novembra 2008 predala Arhivu RS. Tajno gradivo pa so popisali in je ostalo v prostorih vlade na Gregorčičevi 20.
Tožilstvo in policija o primeru ne vesta ničesar
Na vprašanje, ali so prejeli kakšno kazensko ovadbo glede omenjene problematike, so na policiji odgovorili, da po do sedaj opravljenem preverjanju navedene prijave niso prejeli. Enako so povedali na okrožnem tožilstvu v Ljubljani.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.