Iz kabineta predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija so sporočili, da le-ta zavrača namigovanja nekaterih poslancev, da je z uvrstitvijo predloga za razpis posvetovalnega referenduma o pokrajinah na sejo DZ zlorabil poslovnik. Zavajajoče govorjenje ne škodi le posameznim poslancem, temveč tudi celotnemu državnemu zboru, opozarja Cukjati.
Kot so še sporočili iz kabineta, je Cukjati ravnal skladno s 184. členom poslovnika, ki določa, da se predlog za razpis referenduma uvrsti na dnevni red prve naslednje seje, če ga poslanci vložijo najkasneje 30 dni pred to sejo. Tega roka po navedbah kabineta ni možno zaobiti niti z zahtevo po izredni seji državnega zbora. Predlog za razpis posvetovalnega referenduma o pokrajinah je bil s strani koalicijskih poslancev vložen 17. aprila, zato je bil lahko predlog uvrščen na redno sejo državnega zbora, ki se je pričela 19. maja.
"Nekateri poslanci in novinarji v medijih vztrajno ponavljajo, da je Cukjati grobo kršil poslovnik tudi v primeru sprejemanja odločitev o sklicu izredne seje o posvetovalnem referendumu o komisiji za preprečevanje korupcije. Opozicijski poslanci so predlog vložili 23. aprila, šest dni kasneje pa tudi zahtevo za izredno sejo, na kateri naj bi DZ odločal o tem predlogu. To izredno sejo je Cukjati sklical v najkrajšem možnem času, to je za 23. maj, pri čemer je bil dolžan upoštevati poslovniški rok 30 dni, na katerega je poslance opozorila tudi zakonodajno-pravna služba," še piše v sporočilu kabineta.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.