Ob reševanju ciprskega bančnega sistema tujino zanimajo tudi morebitni naslednji pacienti evrskega območja. Medtem ko so nekateri tuji mediji opozarjali na zagatne javnofinančne razmere v Sloveniji, ki terjajo iskanje denarja pri tujih investitorjih, pa novi finančni minister Uroš Čufer umirja strasti. V pogovoru z agencijo Reuters je dejal, da je prepričan, da Slovenija ne bo potrebovala mednarodne pomoči v letošnjem letu, kar je pred dnevi poslancem v državnem zboru obljubila že premierka Alenka Bratušek.
Agencija Reuters je sicer izpostavila, da se majhna podalpska država sooča z recesijo, visoko brezposelnostjo in zmanjšanjem izvoza. Ponovili so tudi tezo Mednarodnega denarnega sklada, da Slovenija za potrebe državnega proračuna letos potrebuje še tri milijarde evrov. Problem zadolžitve pa je, da so se zahtevane obresti na slovenske obveznice dvignile v bližino psihološke meje sedmih odstotkov.
Slovenija mora počakati na ugodnejše pogoje zadolževanja
Čufer pravi, da v času ciprske krize zadolževanje ni smiselno. Po njegovem mnenju lahko Slovenija mirno počaka, da se trgi umirijo in poišče investitorje v bolj ugodnem obdobju. Je pa Čufer ponovil, da bo Slovenija septembra ustanovila slabo banko, ki bo prevzela slabe terjatve iz treh največjih državnih bank. In kje naj bi dobili milijardo evrov močno kapitalsko injekcijo? Čufer pravi, da z izdajo državnih obveznic.
Čufer tudi poudarja, da slovenski problem ni podoben ciprskemu. Za agencijo Reuters je tako izpostavil, da "Slovenija ni primerljiva s Ciprom, med drugim zagotovo ni davčna oaza", osnovni problem pa ima v težavah bank in prezadolženosti podjetij, kar zavira gospodarsko rast.
S privatizacijo do denarja za zagon gospodarstva
Čufer je sicer pred dnevi na vprašanja poslancev odgovoril, da je privatizacija ena od prioritet nove vlade. S privatizacijo naj bi tako zbrali toliko denarja, kot ga bo potrebnega za zagon gospodarstva. Čufer sicer ni izdal, katere še zdrave državne "mastodonte" namerava vlada prodati, je pa dejal, da se bodo do konca letošnjega leta lotili vsaj "ene velike privatizacije". Vlada Janeza Janše je sicer razmišljala o prodaji državnih deležev v Telekomu Slovenije, Zavarovalnici Triglav in Petrolu.
"Trenutno pa ni primeren čas za prodajo bank," pojasnjuje novi finančni minister. "Prodaja državnih bank po tako nizki ceni ni smiselna," pojasnjuje Čufer, ki dodaja, da bo vlada počakala, da se trgi umirijo in da se izvede dokapitalizacija.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.