Predsednik civilne iniciative Aljažev hrib Boris Šuštar je za 24ur.com poudaril, da naj bi Cinkarna Celje med vikendom in danes zjutraj vozila s kamioni strupeno sadro na deponijo Za travnikom. Dejal je, da so opazili, da je na tem področju sadro odvažalo več kot 10 tovornjakov. Omenil je še, da je celjsko podjetje Kalia "zaradi ekološke varčnosti poslovanja pričelo na svoji zemlji (kjer so tudi naredili vrtino) zalivati rastline s talno vodo. Kasneje se je voda izkazala za strupeno, ker je prišlo do ožiga rastlin in korozije pocinkanih stebrov“.
Šuštar je še poudaril, da so se sicer z direktorjem Cinkarne Celje Tomažem Benčino pogovarjali o ustanovitvi komisije, ki naj bi raziskala onesnaženo področje, vendar pa se komisija do sedaj še ni sestala.
Na lokaciji Cinkarne pri industrijskih tirih, lokacija Bežigrad, so domačini v soboto in nedeljo našli jezera blata in izcednih vod, ki so se izcejale iz zemlje, ki so jo po pripovedovanju domačinov navozili iz lokacije pri gradnji Tehnopolisa. Navoženo bi naj bilo 500.000 kubičnih metrov materiala. Ker je ta zemlja označena kot ena najbolj onesnaženih zemljin v Sloveniji, odlagali po so jo kar na travnik zraven hiš, so se domačini zbali za svoje zdravje in poklicali policijo in gasilce ter inšpektorat za okolje. Ko so domačini prijavili to onesnaženje, ki je bilo nekaj tudi enake barve, kot na deponiji za Travnikom, so prišli kriminalistični tehniki ter vzeli vzorce teh jezer blata in vode.
V vodah strupene snovi
Šuštar še poudarja, da: “Iz te deponije že sedaj tečejo v okolje in podtalnico po analizi kanala A 1400 odstotno presežene vrednosti kadmija, sedaj pa bo ta še bolj onesnažena zemljina dodatno hudo onesnažila to deponijo. Moramo povedati, da je ta izkopana zemlja iz gradbene jame Tehnopolisa vsebuje 100krat presežene vrednosti težkih kovin 50 krat presežene vrednosti Kadmija in petnajstkrat ( ali 1500 odstotno)presežene vrednosti Arzena“.
V Civilni Iniciativi še poudarjajo, da če ne bodo ustrezne inšpekcije in policija ustavile ta nekontroliran odvoz kontaminirane zemlje in strupov ter preprečili še hujše onesnaženje deponije Za Travnikom na Proseniškem se bo zgodila ekološka katastrofa. "Sedaj je tudi jasno, zakaj je uprava Cinkarne preprečila Civilni družbi dostop do deponije na Proseniškem, da lahko nekontrolirano mečejo v deponijo kar hočejo“, še poudarjajo.
Cinkarna: poškodbe na cevehV Cinkarni Celje so poudarili, da madeži, ki so jih v petek opazili prebivalci, izvirajo iz iz poškodbe tesnila na cevovodu, po katerem transportiramo sadro iz obrata na deponijo. "Poškodba je bila sanirana 2-3- ure po tem, ko je padel tlak v cevovodu in smo okvaro zaznali. Takrat smo izvedli le površinsko čiščenje v okolico izlite sadre. Močvirnat teren se je zaradi zastale sadre s časom ponovno obarval in postal viden“, so zapisali v sporočilu za javnost.
Del sadre se je v času poškodbe cevovoda razlil po avtohtoni zemljini, del pa po zemlji, ki so jo tja navozili. Izvajalci del so tako po naročilu Cinkarne Celje tako "obe vrsti zemljin ločeno in z evidenco odložili na platoju pred deponijo Za Travnikom - torej ne v deponijo s sadro. Oba kupa tam zavarovana čakata na izdelano Oceno odpadkov. O nadaljnji usodi zemljine pomešane s sadro bo odločala inšpekcijska služba po pridobljeni oceni odpadka.“
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.