Vlada pri pripravljanju proračunskih ukrepov za prihodnje leto po besedah premierja Mira Cerarja ni le varčevalno naravnana. Je pa Cerar danes priznal, da bomo morali zmerno varčevati vsi, pri čemer se zastavlja tudi vprašanje regresa upokojencem. Kot je dodal, zaradi zavez v koalicijskem sporazumu o tem razpravljajo previdno.
Vlada po Cerarjevih besedah intenzivno razpravlja o tem, kje bo treba privarčevati, da bodo lahko prihodnje leto dosegli cilj, da primanjkljaj ne bo presegel 2,8 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). To bo omogočalo, da lahko še naprej sami upravljamo s financami in državo, je pojasnil.
Cerar je po srečanju s svojo poslansko skupino v Ljubljani poudaril, da vlada ne razpravlja le o restriktivnih ukrepih, ki bodo nujni, pač pa tudi o ukrepih, ki zadevajo ekonomičnost procesov delovanja javne uprave oz. razvoj na tem področju. Ministrstva bodo po zagotovilih predsednika vlade v prihodnjih mesecih intenzivno spodbujala projekte, ki naj bi pomagali gospodarstvu in državi.
Kaj pa regres upokojencem?
Pri varčevanju se po Cerarjevih besedah zastavlja tudi vprašanje regresa upokojencem. Po Cerarjevih zagotovilih ne želijo prizadeti upokojencev ali drugih socialno ogroženih skupin do te mere, da bi jim bistveno poslabšali razmere. Zato bodo iskali kompromisne rešitve, ki bodo pripeljale do cilja, da bodo zniževali javnofinančni primanjkljaj, spodbujali gospodarsko rast in obenem ohranili socialno varnost.
Predvsem pa po premierjevih besedah ne smejo demotivirati javnih uslužbencev in tistih, ki sedaj morda nekoliko bolj zaskrbljeno zrejo v prihodnost. Pač pa morajo, kot je poudaril, najti stimulacije, pri čemer bo vlada naredila tudi premike v pozitivno smer.
Premier je še pojasnil, da vlada niti sama ni dovolj konkretno opredelila vseh ukrepov, ki jih bodo morali sprejeti. O tem bo govoril, kot je dejal, tudi na sredini seji. Zanesljivo bodo predloge transparentno najprej predstavili koaliciji, nato pa vsem poslancem, je dejal in dodal, da bo ta razprava potekala na očeh celotne javnosti.
Erjavec: Pri vprašanju regresa je treba najti kompromis
DeSUS za nobeno ceno ne bo pristala na to, da v letu 2015 upokojenci sploh ne bi dobili regresa, je po izvršnem odboru odločno ponovil prvak stranke Karl Erjavec.
Izvršni odbor DeSUS je danes po Erjavčevih besedah obravnaval predlog ministra za finance Dušana Mramorja, da prihodnje leto sploh ne bi bilo regresov za upokojence. Za stranko je tak ukrep "absolutno nesprejemljiv", je znova poudaril Erjavec.
Kot je spomnil, so pred dvema mesecema podpisali koalicijsko pogodbo, ki zagotavlja regres tako za upokojence, ki prejemajo do 622 evrov pokojnine, kot dodatnih 40 milijonov evrov za regres. Če bodo torej želeli karkoli spremeniti, bo najprej treba "odpreti koalicijsko pogodbo in poiskati kompromisno rešitev".
Erjavec je pojasnil, da v DeSUS kompromisne rešitve ne zavračajo, saj se zavedajo težkega javnofinančnega položaja Slovenije. A menijo, da vendarle ni prav, da se išče rezerve pri tistem delu prebivalstva, ki tako ali tako že živi na robu. Zato je, kot je dodal Erjavec, treba rezerve iskati tudi na prihodkovni strani. V stranki jih med drugim vidijo v boju s sivo ekonomijo, premoženju, ki je šlo v razne davčne oaze ali je bilo pridobljeno na podlagi korupcije, pa tudi pri davčnih blagajnah, ki bi omogočale učinkovitejše pobiranje davkov.
V DeSUS po njegovih besedah sicer razumejo, da če bodo vsi varčevali, morajo tudi oni "imeti toliko razumevanja". A hkrati pričakujejo razumevanje premierja Mira Cerarja, da je "pač pred dvema mesecema nekaj podpisal in je težko v tako kratkem času te stvari spremeniti". Pripravljeni so se pogovarjati, a treba bo odpreti koalicijsko pogodbo in "definirati, kako je s tem dodatnim denarjem za regres za upokojence".
"Pripravljeni smo se pogovarjati o dinamiki, kako bi dosegli ta znesek 40 milijonov evrov in tudi o tem, da - glede na to, da bo leto 2015 najtežje - bi bilo mogoče govoriti o nekem popuščanju," je povedal Erjavec. Kolikšno to popuščanje bo, pa je po njegovih besedah odvisno od dogovora tako s Cerarjem kot z Mramorjem. "Od mene ne boste dobili nobene številke," je novinarjem povedal predsednik DeSUS, ki začetek pogovorov pričakuje v prihodnjih dneh, predvidoma že na sredini vladni seji.
Če pa bo Mramorjev trenutni predlog obveljal in v prihodnjem letu nihče od upokojencev ne bo dobil regresa, so posledice povsem jasne, je še dejal Erjavec: "V takšni vladi DeSUS ne more sodelovati."
Predsednica ZDUS: Država se ne sme dotikati sedanjega regresa
Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Mateja Kožuh Novak je po seji izvršnega odbora DeSUS poudarila, da je napačno ves čas računati na prihranke samo v javnem sektorju ter zniževanju števila zaposlenih in pokojnin. Tudi po njenem mnenju se država "na noben način ne sme dotakniti" sedanjega regresa.
KOMENTARJI (869)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.