Potem ko se je najverjetnejši novi mandatar Miro Cerar na prvih pogovorih za sestavo koalicije v četrtek sestal s predstavniki DeSUS, ZL, ZaAB in NSi, se je danes sestal še s predstavniki SD.
Cerar je prvi krog koalicijskih pogovorov s povabljenimi strankami ocenil kot spodbuden in upa, da bodo tako konstruktivni tudi prihodnji pogovori. Ti se nadaljujejo predvidoma v torek, ko se bo treba začeti "dokaj odkrito" pogovarjati o možnostih za koalicijo. Pri tem Cerar nobeni od strank ne daje prednosti.
Kot je po današnjih pogovorih z vodstvom SD v izjavi za medije dejal predsednik SMC Cerar, se vsi zavedajo, da Slovenija nujno potrebuje "neko resno, stabilno vlado", ki mora narediti vse za izhod iz krize. Ponovil je, da si bodo konec tedna in tudi v ponedeljek izmenjavali pisna gradiva, torkovi pogovori s predstavniki povabljenih strank pa bodo zelo verjetno še vedno potekali ločeno. "Od torka dalje pa bo verjetno že treba sesti za skupno mizo in se dokaj odkrito začeti pogovarjati o možnostih za koalicijo," je dodal Cerar.
Ob tem je priznal, da so med programi vseh strank določene podobnosti in razlike, slednje so nekje tudi večje. Po njegovih besedah je ravno to zdaj tako za SMC kot tudi za vse ostale stranke izziv, da se vidi, koliko je kdo pripravljen v dobro vseh državljanov popuščati "do te mere, kolikor se sme, če želimo državo pripeljati iz krize".
Židan: SD bo konstruktivna
SD ni obremenjena s tem, ali iti v koalicijo ali opozicijo, obe rešitvi sta enako sprejemljivi, je po sestanku s Cerarjem pojasnil predsedujoči SD Dejan Židan in zatrdil, da bo SD v vsakem primeru konstruktivna. Današnji pogovor je bil sicer le informativen, s programskimi usklajevanji nadaljujejo v torek.
Po Židanovih besedah je bil pogovor s predstavniki SMC namenjen le predstavitvi programskih izhodišč obeh strank.
Kot je dejal Židan, si vsi skupaj želijo uspešen boj proti korupciji in za pravno državo, za obe stranki je pomembna tudi stabilizacija zdravstvenega sistema, medtem ko je v nekaterih drugih točkah potrebno še usklajevanje, denimo na področjih zaščite delavstva in upokojencev ter gospodarskega zagona. O privatizaciji pa je povedal, da ima SD zelo jasno stališče, s katerim bo tudi šla v pogovore. Kakšen bo njihov izplen, pa bo po Židanovi oceni jasno prihodnji teden.
Židan je zatrdil tudi, da danes niso odločali o tem, ali bo SD v koaliciji ali v opoziciji. Pojasnil je, da bi obe možnosti od stranke zahtevali veliko dela. V opoziciji bi morda lahko imeli celo več možnosti, da se ukvarjajo s strankarsko mrežo in drugimi za SD pomembnimi vprašanji, v koaliciji pa bi lažje izvrševali nekatera programska izhodišča.
"V koalicijo bomo šli zelo dobronamerno, če bomo uskladili najpomembnejša programska izhodišča, če jih ne bomo, pa v stranki ne bo nobenih zamer," je še zagotovil Židan in ponovil, da bo SD konstruktivna tudi, če bo v opoziciji.
O morebitnem vstopu v koalicijo bosta odločala tudi konferenca in predsedstvo SD, pri čemer Židan dokončne odločitve ne pričakuje "pred četrtkom, mogoče celo v petek zjutraj", torej na dan ustanovne seje DZ. Že danes pa bo na kolegiju predsedujočega SD širše vodstvo stranke seznanil s potekom tokratnih pogovorov s SMC.
Tudi o resorjih se predstavniki SD in SMC po Židanovih besedah niso pogovarjali, saj da je pogovor o tem v času, ko se še ne ve, ali se bosta programa strank lahko uskladila, povsem nepotreben. Prav tako niso razpravljali o predsedniku DZ.
Na vprašanje, ali bi SD sodelovala v koaliciji z NSi, pa je Židan odvrnil, da se tokrat ne išče "ideološka koalicija", se pa vendarle razlikujeta gospodarska programa obeh strank. A to je po njegovi oceni "enačba, ki jo bo pač poskušal rešiti Cerar in se bo v naslednjih dneh pokazalo, kako oziroma ali sploh je rešljiva".
V koaliciji verjetno ne bo ZL, bo pa DeSUS
Cerar je četrtkove pogovore ocenil kot dobre in konstruktivne, po katerih ni izgubil upanja za široko koalicijo. Po srečanjih s štirimi strankami je jasno, da v koaliciji verjetno ne bo ZL, ker se v številnih programskih točkah razlikujejo s SMC, najbolj v stališčih glede privatizacije.
Se pa v koaliciji bolj vidi DeSUS. Predsednik te stranke Karl Erjavec ocenjuje, da bi lahko s SMC našli pot do dogovora, a da bodo potrebni še številni sestanki.
Predsednica ZaAB Alenka Bratušek je po prvem srečanju s Cerarjem dejala, da se o programu niso pogovarjali skoraj nič, a ocenjuje, da sta si programa ZaAB in SMC najbolj kompatibilna.
V NSi od Cerarja želijo, da se opredeli do njihovega akcijskega načrta. Na tej podlagi se bodo lahko odločali o morebitnem vstopu v koalicijo, je povedala predsednica te stranke Ljudmila Novak.
KOMENTARJI (1565)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.