V Stranki Mira Cerarja (SMC) menijo, da je treba za kandidatko oziroma kandidata za evropskega komisarja predlagati ugledno osebo, ki ima dovolj profesionalnega znanja in izkušenj, da bi lahko vodila enega od pomembnejših resorjev v okviru Evropske komisije.
Odločitev o kandidatu za evropskega komisarja bi v SMC preložili na prvi teden avgusta, dotlej pa naj premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek opravi posvetovanja o primernem kandidatu.
Po njihovem mora biti to oseba z visoko stopnjo integritete, odličnim jezikovnim znanjem ter političnim občutkom za usklajevanje poslanstva funkcije evropskega komisarja z interesi Slovenije in drugih članic EU.
Ker se bo mandat evropskega komisarja časovno ujemal s prihajajočim mandatom nove slovenske vlade, je pomembno, da se pri izbiri evropskega komisarja upoštevajo mnenja političnih strank, ki bodo predvidoma tvorile prihodnjo vlado, menijo v SMC, zato predlagajo, da se Bratuškova o prihodnjem komisarju posvetuje s predsednikom SMC Mirom Cerarjem in s predstavniki nekaterih drugih novoizvoljenih parlamentarnih strank.
Glede kandidatov, ki se v zadnjih dneh omenjajo v javnosti, v SMC ocenjujejo, da noben potencialni kandidat, ki je pripadnik ali predsednik katere od političnih strank, med ostalimi političnimi strankami ne uživa zadostne oziroma nesporne podpore.
Zato predlagajo, da se razprava osredotoči na iskanje nestrankarskih kandidatov, ki izpolnjujejo vse potrebne kriterije, njihova imena pa naj se v fazi razprave oziroma pogajanj javnosti razkrijejo le ob njihovem soglasju.
Da Cerar misli resno, ko Bratuškovi žuga, naj komisarja ne imenuje samovoljno, sicer kaže tudi izjava podpredsednika SMC Milana Brgleza, ki je za oddajo 24UR na vprašanje, ali bi, če bi vlada vendarle samovoljno šla v imenovanja komisarja ali komisarke, potem nova vlada tega kandidata lahko odpoklicala, dejal, da za to "obstaja velika verjetnost".
Horvat: Ime naj predlagajo zmagovalci evropskih volitev
Poslanec NSi Jožef Horvat pa je danes vladi, ki opravlja tekoče posle, predlagal, naj predlog za novega člana Evropske komisije dobi od strank, ki so zmagale na majskih volitvah v Evropski parlament, in ga nato uskladi z državnim zborom.
"To bi bilo v duhu lizbonske pogodbe," je prepričan Horvat, ki je ocenil, da bi s tem upoštevali tudi trenutno specifično situacijo v Sloveniji. "Imamo vlado v odhajanju in najverjetnejšega mandatarja Mira Cerarja, ki bi se najbrž s tem predlogom tudi strinjal," je dejal Horvat, ki sicer o tem s Cerarjem ni govoril.
"Komisar iz Slovenije ni kdor si ga bodi. To je izjemno pomembna funkcija, ena najpomembnejših institucij Evropske unije," je poudaril Horvat, ki je menil, da bi bilo nesprejemljivo, da bi vlada brez soglasja DZ in z minimalno večino glasov v vladi določila komisarja iz Slovenije.
Horvat, ki s svojim predlogom še ni seznanil SDS in SLS, danes ni želel govoriti o konkretnih imenih, je pa prepričan, da jih je v Sloveniji kar nekaj, ki bi bili sposobni opravljati to nalogo.
Slovenija mora predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju v prihodnjih tednih posredovati ime komisarskega kandidata.
Premierka, ki opravlja tekoče posle, je napovedala, da bo njena vlada predlog v Bruselj posredovala do konca meseca. Bratuškova prejšnji teden ni zanikala, da jo položaj zanima, a glede na izjave svojih koalicijskih partnerjev očitno ne more računati na njihovo podporo. Interes za še tretji mandat v komisiji je sicer izrazil tudi sedanji komisar Janez Potočnik, v javnosti pa se pojavlja še več drugih imen možnih kandidatov.
KOMENTARJI (1182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.