Premier Miro Cerar se je odzval na ugotovitve Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) glede imenovanja Boštjana Škrleca na mesto generalnega direktorja vrhovnega tožilstva. Dejal je, da se z zadevo še seznanja in da bo imel danes še poseben razgovor na to temo.
Cerar se bo o imenovanju Škrleca pogovoril s pravosodnim ministrom Goranom Klemenčičem, ki naj bi ga seznanil z omenjeno problematiko. Ko bo v celoti seznanjen z zadevo, bo tudi zavzel stališčem, je dejal. Pričakuje pa, da bo stališče zavzel tudi Klemenčič.
Državnotožilski svet, ki bi državnemu zboru edini lahko predlagal Fišerjevo razrešitev, po poročanju Radia Slovenija o tem skoraj zagotovo še ne bo razpravljal ta mesec. Kot je dejala predsednica sveta Alenka Mežnar, ni nobene potrebe, da bi se moral kakršen koli postopek pričeti nemudoma, "čeravno so očitki KPK res močni".
Protikorupcijska komisija je namreč konec preteklega tedna ugotovila, da sta generalni državni tožilec Zvonko Fišer in takratni pravosodni minister Aleš Zalar pri nadzoru imenovanja Boštjana Škrleca na mesto generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva ravnala koruptivno.
Zalar je dejal, da mu je komisija kršila njegove ustavne pravice, saj mu ni zagotovila možnosti obrambe. Po njegovem mnenju je šlo za škandalozno voden postopek in očitno nezakonito ravnanje KPK, zaradi česar med drugim napoveduje odškodninsko tožbo zoper državo.
Tudi Fišer zavrača ugotovitve protikorupcijske komisije
Generalni državni tožilec Zvonko Fišer zavrača ugotovitve KPK. Trdi, da je pri imenovanju ravnal vestno in v dobri veri, brez kakršnegakoli koruptivnega namena in ne da bi zlorabljal položaj. Tudi Fišer ima pomisleke glede postopka pred KPK, ki da vpletenim ne zagotavlja učinkovitega varovanja pravic v skladu z načeli poštenega odločanja, vključno z izvajanjem dokazov.
"Komu take razmere ustrezajo, ni težko ugotoviti, državnim tožilcem pri njihovem delu zanesljivo ne. Prav državni tožilci s svojimi dejanji dokazujemo, da se v celoti zavedamo vseh dolžnosti, nalog in odgovornosti, še posebej v boju proti korupciji," je poudaril.
Kot je dejal Fišer, "bodo absurdne obtožbe o mojem koruptivnem ravnanju, v povezavi z vedno bolj pogostimi političnimi, medijsko poudarjenimi očitki, privedle le do novih poskusov preusmerjanja pozornosti od korupcije same proti tistim, ki korupcijo zatiramo".
Zato napoveduje, da se bo z vsebino ugotovitev KPK "s čisto vestjo in z dvignjeno glavo" soočil pred vsemi organi, ki so pooblaščeni za ocenjevanje in odločanje o njegovem delu.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.