Zamejski pisatelj Boris Pahor praznuje 106. rojstni dan. Častitljivi jubilej je obeležil v ljubljanski knjigarni Konzorcij. Pahor se je uvodoma spomnil svojega prijateljstva in sodelovanja s priznanim fotografom Evgenom Bavčarjem, pomembno zaslužnim, da je danes Pahor tudi v tujini izjemno prepoznaven, priznan in priljubljen pisatelj.
OGLAS
Pot do pomembnega mesta v mednarodni literaturi sicer nikakor ni bila preprosta, je danes poudaril Boris Pahor, njegove knjige so v predalih založnikov samevale tudi po leto, dve.
Pahorjevo najbolj znano delo je zagotovo Nekropola iz leta 1967, ki opisuje njegovo taboriščno izkušnjo. V francoščini nosi ta njegova taboriščna pripoved naslov Pèlerin parmi les ombres ali Romar med sencami. Namenoma. Ko je namreč Pahor preveril, koliko "nekropol" v francoščini že obstaja, jih je bilo že enajst. In tako je Nekropola postala Romar med sencami. "Točno to sem namreč v taborišču tudi bil," je povedal Pahor in se spomnil taborišča, kjer so med drugim zdravniki z veliko vnemo secirali možgane in iskali razlike med možgani Judov in Nemcev.
Prav toliko kot pisatelj in pričevalec o nasilju totalitarnih režimov, je danes Pahor znan kot izjemen zagovornik narodne samozavesti. "Ne želim, da drugi odločajo o mojem življenju," pravi Pahor, pri svojih 106. letih mož izjemno jasnih misli, z neprimerljivim smislom za pripovedovanje do zadnje podrobnosti – o spominih, starih desetletja.
Pahorjev rojstni dan sicer tudi letos odmeva daleč zunaj slovenskih meja. Maja je tako Pahor kraljeval na na prvi strani literarne priloge francoskega dnevnika Le Figaro. Novinar Thierry Clermont je spisal poglobljeno reportažo, s katero je bil promoviran tudi izid novega Pahorjevega dela v francoščini - Et si c’était à refaire. Chemins de Boris Pahor ali – Če bi moral vse narediti znova. Poti Borisa Pahorja. Za izdajo tudi tokrat stoji založba Pierre–Guillaume de Roux, ki je leta 1990 tudi prva izdala že omenjen prevod Nekropole.
Pahorju, ki je zbranim v Konzorciju dobro uro približeval pot svojih del do bralca in jih mestoma zabaval z anekdotami, so čestitke izrekli številni zbrani in mu zaželeli še veliko zdravih let in uspehov – slišati je bilo tudi pozive po tem, da bi si zaslužil Nobelovo nagrado. "Vaša dela dokazujejo veličino slovenskega človeka," je dejal Peter Kovačič Peršin, eden najožjih Pahorjevih sodelavcev pri reviji Zaliv.
Fotogalerija: 106. rojstni dan Borisa Pahorja
FOTO: Miro Majcen
FOTO: Miro Majcen
FOTO: Miro Majcen
FOTO: Miro Majcen
FOTO: Miro Majcen
FOTO: Miro Majcen
FOTO: Miro Majcen
FOTO: Miro Majcen
Boris Pahor
1/ 8
Pahor, ki poudarja, da se "starega človeka splača poslušati", je praznovanje zaključil s pozivom po več narodne identitete: "Mi Slovenci, če ne bomo imeli prepričanja o naši identiteti, ne bomo obstali dolgo!" "Očitno bomo imeli počasi pred slovenščino še kitajščino," je opozoril Pahor. "Mi danes nismo zavedni Slovenci," je še poudaril pisatelj in okaral sestavo parlamenta, kjer že leta prednjačijo iste sile.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
No,vsaj njemu ploskajo,ko reče,da je zaveden Slovenec. Druge spljuvajo in za fašiste proglasijo.V Sloveniji si lahko zaveden Slovenec šele po stotem letu starosti,a ne.
Spoštovani gospod Pahor, priznam, resnično vas spoštujem, tudi vašo starost - se pa s tem vašim prepričanjem ne morem strinjati. Naš narod namreč glede na priseljene izgublja na identiteti, padec rodnosti je vedno večji.
Vse najboljše g. Pahor in čestitke za ohranjeno zdravo pamet, ki je pri slovencih že skoraj fenomen. Kot ste rekli "Mi danes nismo zavedni Slovenci,", kar pa se identitete tiče, o tem pa bo več znala povedat elita, ki nam je razprodala državo. Vsako leto se slovenec težje spopada z identiteto, ker v svetu ni več spoštovan. Ko grem v Mercator, ni identitete, niti v Radenski ali Fructalu, še manj letališču. Identiteto imajo vsak svojo, kot slovenec pa so mi jo zapravili in kot ste rekli "Očitno bomo imeli počasi pred slovenščino še kitajščino,", ker se politika in elita ne zavedajo identitete in je denar ter osebna rast bolj pomembna.
Iskrene čestitke gospodu Pahorju za tako visok jubilej! Mimogrede, ko bi imel vsaj trohico takšne inteligence naš drugi Pahor, predsednik države, pa bi zmagali Slovenci!
Meje svobode vsakega posameznika naj bodo v mejah, kjer svobode ne kratimo drugim. Ko so te meje presežene, pa naj gre za domoljubje ali nacionalizem se zgodijo taborišča katere zlo je doživel tudi Pahor!?
Pove res veliko, toda, kdo pa naj bi vladal, a morda nasprotni pol, to je desnica? Lepo vas prosim, da bi dobili kakšna fiskalna pravila, itd, ipd....!
Najprej čestitke k 106. obletnici. Gospod Boris Pahor, popolnoma prav imate. Pomembna je identifikacija naroda s kulturo, jezikom, etnografijo. To pa ne sme voditi v nacionalizem , ki se kaj hitro lahko prelevi v fašizem. A narodu je presneto mar za jezik. Knjige so slabo, ali pa sploh niso lektorirane, govori se že na pol v angleščini. Ker smo pod škornjem NATA se kar vrstijo angleške besede: smart, buffet, čiliranje, wibra, cool, too much...No, nekaj 'slenga' je potrebno, a kar je preveč je (pre)več. Jezik je temelj, osnova naroda. Ako se bomo potujčili, lahko kaj hitro postanemo kolonija kake mogočne države, v kolikor to že nismo. #imperializem
Morda se je že prej dogajalo, a Bolonjska reforma dela svoje; za veliko desničarjev je nacionalizem leva pol. opcija, univerzitetni diskurz teži k postvarelosti ter s tem vnazaj prilagaja etnografijo; briše se razcep med subjektom/objektom, kjer se izkaže za krivca razcepa sam subjekt, oškodovanec je pa objekt, le ta pa prazno poudarja svojo fool cool bit. Cesarju se vedno vrača cesarstvo, najbolj hecni so pa Brutusi, ti so tisti pre-več komedije.
RKC bi se morala opravičiti, ker je kmete spravila reševati probleme z orožjem. To ni Jezusov nauk. Bog pa to kaznuje. ... Desnica tako še dolgo ne bo na vladi. .... Hvala partizanom, da danes govorimo slovenski jezik, imamo svojo kulturo, domovino. Če bi zmagal fašizem ali nacizem tega ne bi imeli. Imeli pa bi polno Škocijansko jamo in Postojnsko. Okupator je za enega njihovega ubitega obesil 100 slovenskih mož.
Bivšiu partizani (če je še kateri živ) ne delajo drugega kakor v plenice. Ne nabijaj. Sicer pa cela EU in svet z ZDA in Rusijo vred ve, kdo je zmagal in kdo je bil poražen. Ve se kdo je začel. Vse se ve. Ve se za konc. traborišča, .... sploh se ve o FAŽIZMU če je to tema. Tako da ti iz Grosuplja in tvoj sosed lahko nabijata kolikor vama je volja. .... Cerkev ni sprejela slovenskega jezika, dokler ni Trubar udaril po mizi. In v 2WW je cerkev spet vlekla na vse samo za Slo ne.
Gomolj, z žico smo zaključili. Tu ni več nevarnosti. Zgodovinska dejstva so znana in to je za nami. Ne vem zakaj kar naprej to pogrevate. Trenutno nam grozi balkanizacija slovenije. Tega se moramo rešit. Žice smo se že. Leta 2019 smo! Dobro jutro.
Leon, tvoj logos je enak samemu sebi; že včeraj sem ti napisal: "Govoriš o stvareh, ki so del zgodovine in o stvareh, ki so že zdavnaj zaključena", pred tem si pa napisal "Zemljaričeva posla" pod tem istim člankom. Daj se sam s sabo zmeni kako in kaj.
Nemci so se najprej učili od komunistov, šli so pogledat gulage in potem so naredili svoj taborišča. Partizani so imeli po vojni tudi taborišča, celo za otoke. In na koncu so fašiste 43 leta lepo pospremili v Italijo brez strela. Kljub temu, da so pobili toliko Slovencev ni nihče od fašistov odgovarjal. In kar se ohranjanja slovenščine tiče, tvoj dragi Tito ni nikoli uporabljal materinega jezika.jezika
Za obstanek ne mormo nardit, da smo večji, močnejši od drugih, ampak da smo boljši. Če bomo boljši bodo tud migranti pripomogli k ohranjanju slovenstva!?
Ne vem in upam, da nikoli , ne jaz ne moji potomci ne bodo na preizkušnji kot je bil Pahor. Kot je bil moj stari oče, katerega so Nemci privezanega ustrelili pred kozolcem!?
Poklon in vse spoštovanje Pahorju, vendar so vsa zavzemanja za slovenstvo zamanj. Svet gre v drugo stvari. To je jasno že ob pogledu na glavno mesto Afrike - Pariz.
KOMENTARJI (388)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.