Poslanka nepovezanih poslancev Majda Širca je na novinarski konferenci trenutne razmere v kulturi, zlasti filmu, označila za "butalske" ter dodala, da se je interpelacija zoper pristojnega ministra Vaska Simonitija novembra lani izkazala kot pravilna. Minister se sedaj po njenem mnenju interpelira sam, meni celo, da bi ga moral premier Janez Janša "umakniti, saj ne počne tega, kar je zaprisegel, in sicer, da bo ščitil javni interes in pravno državo".
Po poslankinih besedah so bili številni Simonitijevi zakoni na ustavnem sodišču razglašeni za neveljavne, njegovo politično in drugo kadrovanje pa je "doseglo epiloge na sodiščih, ki ministru niso v prid". Pri tem je omenila postopek razrešitve nekdanje direktorice Filmskega sklada Irene Ostrouške, ki ga je sodišče prepoznalo za napačnega, zaradi česar bo nadzorni svet sedaj, tako Širca, "ponovil postopek razrešitve direktorice s popravnim izpitom".
Nadzorni svet oziroma Filmski sklad RS bi se moral po njenem mnenju namesto s kadrovanjem ukvarjati s programom in razpisi, kajti razmere v slovenskem filmu "postajajo že butalske in neproduktivne, saj ga spreminjajo v nemi film, kjer ni ne glasu ne slike, kaj šele gledalcev in gledalk".
Kot dodatni primer, ki potrjuje nelegalnost ministrovega dela, je omenila financiranje Slovenske matice, opozorila pa je tudi na nedavno spremembo zakona o uresničevanju javnega interesa na področju kulture, kar je po njenem "odprlo še dodatne poti intervencijskega ali samovoljnega financiranja kulture". Sporna se ji zdi tudi "poletna" razprava o osnutku novega programa za obdobje 2008-2011, ki ga je ministrstvo objavilo na svojih spletnih straneh. Napovedala je, da bodo zahtevali podaljšanje javne razprave po 10. septembru ter vključitev vseh, ki so bili doslej izključeni.
Ministrstvo odgovarja na trditve
Ministrstvo za kulturo ne razume, "kako je mogoče za očitke izpred desetih mesecev zatrjevati, da so pravilni še zdaj, ko pa so bili vsi že takrat argumentirano zavrnjeni". Širčeva je namreč zatrdila, da je bila interpelacija zoper ministra Simonitija pravilna. Nadalje na ministrstvu navajajo, da glede mnenja urada za preprečevanje korupcije, in sicer o koruptivnem ravnanju Širčeve v zvezi z obnovo Kinoteke, o zavrnjenih argumentih ni moč govoriti. "Na to poslanka ni odgovorila nikoli, pa tudi pridobljena sredstva po naših informacijah niso bila nikdar vrnjena ali vsaj v duhu manifesta Ljudje pred profitom nakazana kakšni od humanitarnih organizacij," menijo na ministrstvu.
Širčeve je po navedbah ministrstva tudi danes izrekla polno zvenečih očitajočih besed, ki pa niso bile argumentirane, ter tudi nekaj neresnic. "Na ustavnem sodišču je bil namreč delno razveljavljen zgolj en člen zakona o Lipici, nekaj delnih razveljavitev pa je bilo v primerih zakonodaje izpred časa trenutne vlade," pojasnjujejo.
Prav tako nobena kadrovska odločitev ministra za kulturo ni doživela epiloga na sodiščih. "Tu gre namreč za odločitve organov Filmskega sklada (primer Irene Ostrouška) in Viba filma (primer Vladimirja Peruničiča), na katere ministrstvo za kulturo nima vpliva, saj se sprejemajo z večino glasov vseh članov posameznega organa. Očitno je ministrstvo v njenem času bolj aktivno posegalo v kadrovsko situacijo sicer avtonomnih institucij," je še zapisano v sporočilu.
Se pa na ministrstvu strinjajo z mnenjem Širčeve, da naj se organi Filmskega sklada ukvarjajo z izvedbo programa. "Upamo, da bo za to poskrbelo novo vodstvo." Kot žaljivo obdolževanje Širčeve pa na ministrstvu označujejo očitke v zvezi s financiranjem Slovenske matice. "To financiranje je bilo povsem legalno in nedvoumno zakonsko utemeljeno, predvsem pa zadnje spremembe zakonodaje na področju kulture z omenjenim primerom niso bile povezane: uporabljena je bila namreč pravna podlaga, ki je obstajala že za časa vseh prejšnjih ministrov za kulturo," navajajo.
Glede očitkov v zvezi z oblikovanjem novega nacionalnega programa za kulturo na ministrstvu poudarjajo, da je besedilo ob sodelovanju strokovnih služb ministrstva oblikovala ožja redakcijska skupina uglednih strokovnjakov z različnih področij kulturnega ustvarjanja. "Besedilo je bilo pred nekaj dnevi kot osnutek nacionalnega programa za kulturo 2008-2011 poslano v javno razpravo, v kateri lahko vsakdo izrazi svoje mnenje in predloge, kar pomeni, da o kakršnem koli izključevanju ne more biti govora, razen seveda v dnevnopolitične namene." Sicer pa na ministrstvu vabijo Simona Karduma, da v navedenem postopku izrazi svoje predloge k objavljenemu osnutku in tako prispeva k oblikovanju teksta, ki bo sprejemljiv za čim širši krog zainteresirane javnosti, še navaja sporočilo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.