Slovenska kandidatka za evropsko komisarko Violeta Bulc je dobila zeleno luč članov odbora za promet. Strinjali so se, da je uspešno prestala zaslišanje, zato niti ni bilo potrebno glasovanje.
Dvomov o tem, da bo potrjena, pravzaprav ni bilo. Prvič zato, ker bi evropski poslanci radi o novi evropski komisiji Jean Clauda Junckerja glasovali že jutri, predvsem pa tudi zato, ker je kljub kratki pripravi na člane odbora Evropskega parlamenta naredila odličen vtis.
Za razliko od Alenke Bratušek, ki so jo člani odbora ENVI in ITRE opozarjali, naj bo konkretnejša, naj vendarle odgovori na vprašanja, je Bulčeva precej suvereno obvladovala prostor, v katerem je potekalo zaslišanje, delovala je sproščeno in brez zadržkov kdaj tudi priznala, da se bo o kakšnem strokovnem vprašanju morala še poučiti. Ena od evropskih poslank je to pospremila s komentarjem, da "ceni, da kandidatka ne hlini vsevednosti", poljski evropski poslanec pa je Bulčevi namenil kompliment, rekoč, "gospa, lepo vas je poslušati".
Bulčeva si je za razliko predhodnice – njuni zaslišanji se razlikujeta kot dan in noč – zaslužila dobro oceno evropskih medijev, European Voice piše, da je "osvojila člane odbora". Kar niti ni bila lahka naloga, upoštevajoč, da ti niso skrivali nezadovoljstva, da se prav na njihovem področju rešujejo politične kupčije in potrebne menjave, do katerih je prišlo po neuspešnem zaslišanju Alenke Bratušek. Junckerju so očitali, da so gasilci njegove zmede.
Bulčeva je po nastopu pred poslanci novinarjem povedala, da se je na zaslišanje pripravljala tudi po 16 ur na dan, in da je bila pripravljena tudi na težja strokovna vprašanja. Za razliko od Bratuškove jo je sicer odnesla zgolj s strokovnimi vprašanji. Po eni strani zato, ker naj bi evropski poslanci po tem, ko so se politične skupine uskladile, da nove kandidatke za voljo časovne stiske ne napadajo, dobili navodila naj pozabijo idejo o provokativnih vprašanjih, po drugi pa zato, ker na zaslišanje ni prišla s prtljago Bratuškove – kvečjemu bi ji lahko očitali politično neizkušenost ali slovensko matematiko preštevanja podpore, ko se je odvijalo njeno imenovanje.
Bulčeva se je po koncu zaslišanja zahvalila vsem, ki so ji pomagali ali jo podpirali: "Današnji nastop je bil delo odličnega tima in neverjetne podpore doma in v tujini. Bilo je kar vroče, kajne? In vsi skupaj smo se naučili nekaj o prometu in še nekaj o nas samih," je zapisala na Twitterju.
Največje politične skupine so bile na koncu z Bulčevo zadovoljne. "Deluje kot inteligentna ženska, ki je že izrazila nekaj močnih stališč: nič socialnega dampinga in več investicij," so po zaslišanju zapisali v največji skupini – Evropski ljudski stranki (EPP), njihov Wim van de Camp pa je dejal, da seveda pričakuje, da bo hitro zapolnila še svoje ponekod luknjasto znanje o prometnem področju.
Predsednik skupine ALDE Guy Verhofstadt je na Twitterju zapisal: "Hvala, Miro Cerar, za Violeto Bulc, ki ima ambicijo in evropsko vizijo."
Bulčevo so tokrat enoglasno podprli tudi slovenski evropski poslanci, ki so bili do Bratuškove precej skeptični, nekateri pa so odkrito razglašali, da menijo, da je za položaj neprimerna. "Danes je lepše biti Slovenec …," je na primer zapisal Franc Bogovič.
Uporabniki družbenih omrežij so to dejstvo glasno pozdravili z zapisi, da je slovenska politika očitno sposobna stopiti skupaj.
'Pripravljenost, predanost, nove perspektive, svež pogled'
"Dobro usposobljena kandidatka z visoko stopnjo integritete in neodvisnosti, predanostjo Evropi, profesionalno nadarjenostjo in vodstvenimi izkušnjami. Na zaslišanju je pokazala tudi svoje človeške kvalitete in komunikacijske sposobnosti,'' je zapisano v oceni, ki jo je posredoval predsednik odbora za promet Michael Cramer.
Ocenjujejo, da je kandidatka kljub pomanjkljivim izkušnjam in kratkemu času za pripravo pokazala "zadostno raven pripravljenosti" in "zmožnost, da hitro dojame glavne vidike" resorja, obenem pa "predanost" in "entuziazem". Obljublja "nove perspektive" in "svež pogled" na prometno politiko.
A čeprav so bili njeni odgovori načeloma zadovoljivi, so bili tudi "pogosto nejasni in jim je manjkalo specifičnih zavez", v bolj kritičnem tonu oceno nadaljujejo koordinatorji odbora.
Zato odbor Bulčevi ponuja možnost, da mu svoje delovne načrte za naslednja leta pisno konkretneje predstavi, vključno s časovnico za njihovo uresničitev, in nato v roku treh mesecev od imenovanja na komisarski položaj znova stopi pred člane odbora in se z njimi pogovori o njih.
"V bistvu ni bila nič boljša od Bratuškove"
Precej manj je Bulčeva navdušila pisca časnika in portala New Europe Dana Alexa. "Med zaslišanjem je delovala samozavestno, gestikulirala je z rokami in se igrala z lasmi. Vse skupaj je spominjalo na vedenje, ki se ga naučiš na skupinski terapiji o transcendentalnih plateh življenja," meni avtor.
Prepričan je tudi, da ni bila na zaslišanje pripravljena nič bolje kot Bratuškova. V treh urah zaslišanja je namreč opazil tudi uporabo izrazov kot so "vizija" ali "prava smer". "Dejala je, da nam tehnologija veliko pomaga in nam bo pomagala še naprej ter zagotovila, da bo podpirala zelene rešitve za praktično kar koli. Poudarjala je, da bo tesno sodelovala z ekipo in z njimi delila svojo vizijo prihodnost in večkrat povedala, kaj je o prometu v zadnjih dneh prebrala v časopisju," avtor našteva napake Bulčeve.
Zmotili sta ga tudi izjavi, da bodo pravice potnikov visoko na lestvici njenih prioritet, ker je tudi sama potnica, ter izjava "trenutno nimam jasnega odgovora, s kolegi bomo sedli za mizo in prepričana sem, da bomo našli rešitev." Kot pravi, bo potrditev Bulčeve zgolj odraz obupanosti evropskih poslancev, da se imenovanje komisije ne zavleče.
Poudarila zapostavljenost prometa, pomen investicij in inovacij ter vprašanje zaposlovanja na prometnem področju
Bulčeva, ki je dobila pester nabor vprašanj - od široko pomembnih do bolj specifičnih kot so ozka grla na Donavi ali lokalna letališča, je pred člani odbora dejala, da je promet zapostavljeno področje držav članic povezave, ki že desetletja zanemarjajo vlaganja v prometno infrastrukturo, čeprav gre po njenem za izjemno pomembno področje. "Ko obstane promet, obstane vse," je dejala.
Poudarila je pomen investicij, pa tudi uporabe inovacij, tako ko gre za konkretne rešitve na področju prometnih sredstev, prometne signalizacije ali prometne infrastrukture, kot tudi uporabo inovativnih poslovnih modelov, s katerimi bi med drugim izkoreninili socialni damping, ki je močno prisoten na prometnem področju.
Dejala je, da sama živi z naravo in izpostavila okoljske vidike prometne politike. Po njenem bi lahko promet igral večjo vlogo v okoljskih ciljih unije. Povečali bi lahko delež alternativnih goriv, obnovljivih virov energije in prispevali k izpolnjevanju zavez EU glede zmanjšanja toplogrednih emisij.
KOMENTARJI (638)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.