Državna revizijska komisija je razveljavila
odločitev ministrstva za zdravje, ki je kot najugodnejšo ponudbo za nakup 18
operacijskih miz izbralo ponudbo podjetja Sanolabor. Revizorji so namreč
ugotovili, da je bila ponudba tako Sanolaborja kot drugouvrščenega ponudnika
AICO-MED nepravilna. Komisija je ugotovila, da tudi ponudba podjetja Mollier, ki je zahtevalo revizijo javnega naročila, ni bila pravilna, zato je zavrnilo njegov predlog, da njegovo ponudbo oceni kot najugodnejšo.
Bručan bi spremenil 'neživljenjsko zakonodajo'
Minister za zdravje Andrej Bručan je v današnji izjavi dejal, da ne more komentirati sklepa državne revizijske komisije. Poudaril pa je, da tako dosedanji potek postopka, kot tudi odločitev komisije "kaže na neživljenjskost veljavne zakonodaje na tem področju". Zato bodo predlagali, da se znotraj sprememb zakonodaje, ki se trenutno pripravljajo, urgentni nakupi v zdravstvu uredijo tako, da bo "možnost vlaganja zahtevkov za revizijo bistveno zaostrena, presoja pravilnosti in nepravilnosti ponudb pa ne tako toga".
Ministrstvo bo moralo Mollieru povrniti stroške, ki so nastale v zvezi z revizijo, in sicer v višini 998.600 tisoč tolarjev.
Šumak pozdravlja odločitev
Direktor celjske družbe Mollier Roman Šumak je pozdravil odločitev komisije.
»Komisija je ugodila našemu zahtevku po reviziji postopka za nakup operacijskih miz. Gre za zelo racionalno in preudarno odločitev, ki bo prispevala k rešitvi tega problema,« je za 24ur.com povedal Šumak in dodal, da pričakuje povabilo ministrstva na nova pogajanja.
"Komisija je tudi ugotovila, da je bil naš vzorec pogodbe podpisan in žigosan, ni pa bil izpolnjen v delu, ki se je nanašal na ceno," je izjavil Šumak in pojasnil, da je ministrstvo za zdravje razpis razdelilo na pet sklopov, kar pomeni, da predmet nakupa niso bile le operacijske mize, temveč tudi druga oprema. "Ker nismo vedeli, za kateri sklop naročil bomo izbrani, cen nismo vpisali," je dejal Šumak in dodal, da so bili za 209 milijonov tolarjev cenejši od ostalih in bi morali biti zato izbrani.
Neposredna pogajanja s ponudniki?
Ministrstvo ima še možnost, da zaradi izrednih razmer mize nabavi mimo razpisa z neposrednimi pogajanji s posameznimi podjetji, vendar po predhodni objavi.
Sicer pa je Šumak za 24ur.com še poudaril, da so tako njemu kot podjetju Mollier pretekle ministrove izjave zadale veliko škodo in da bi moral minister v prihodnosti razmisliti, kaj bo povedal in storil. »Minister nastopa kot varuh zakonodaje. Mora biti dober gospodar. V igri je namreč davkoplačevalski denar,« je še dodal Šumak.
V prihodnjih dneh bodo na ministrstvu za zdravje podrobneje preučili odločitev komisije in predlagali nadaljevanje postopka, ki bo omogočilo čim hitrejši nakup operacijskih miz, je napovedal minister Bručan.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.