V devetih novih članicah schengenskega prostora, tudi Sloveniji, so opolnoči padle meje v zraku. To pomeni, da odslej na letališčih ni več mejnega nadzora na notranjih letih znotraj razširjenega schengenskega prostora. Na schengenskih letih bo tako ostala le še varnostna kontrola, ki pa jo bo opravljala varnostna služba in ne policija.

S tem se je zaključila širitev schengenskega prostora na Slovenijo, Madžarsko, Češko, Slovaško, Poljsko, Litvo, Latvijo, Estonijo in Malto, ki se je začela 21. decembra lani z odpravo nadzora na kopenskih in morskih mejah med novinkami in starimi članicami schengenskega prostora. Do zamika pri odpravi nadzora na zračnih mejah je prišlo, ker je odprava kontrole možna le ob spremembi letalskih voznih redov, to pa je dvakrat letno – spomladi in jeseni.
Z odpravo mejnega nadzora na notranjih schengenskih mejah sicer ni odpravljen tudi varnostni nadzor na letališčih. Odhajajoči potniki bodo morali tudi na notranjih letih še vedno opraviti varnostno kontrolo, poleg tega pa bodo v skladu s schengenskimi pravili pri sebi morali imeti osebni dokument, potni list ali osebno izkaznico.
Največja sprememba bo občutna predvsem za potnike ob prihodu poleta. Če bodo leteli na notranjem letu, bodo lahko z letališča preprosto odšli brez kakršnih koli kontrol, medtem ko bodo morali potniki poletov izven schengenskega območja opraviti tudi mejno kontrolo, se pravi pokazati potni list. Slednje bo veljalo za vse prihajajoče lete izven schengenskega območja in tudi za tranzitne potnike, ki bodo nato nadaljevali polet znotraj schengenskega območja.
Na letališču Jožeta Pučnika brez večjih sprememb
Na največjem slovenskem letališču današnja uvedba schengenskega režima tudi v zračni promet ne predstavlja večjih sprememb. Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana je bilo z lansko nadgradnjo potniškega terminala in s predhodno uvedbo mejnih kontrol, prilagojenih Schengnu, na današnji padec notranjih meja v zračnem prostoru v celoti pripravljeno.

Tudi za policiste, ki na letališču skrbijo za varnost, odprava notranjih meja ne pomeni manj dela, čeprav je na brniškem letališču okrog 60 odstotkov potnikov schengenskih. Neschengenskih linij je namreč kar precej, na primer Skopje, Tirana, Istanbul pa tudi London, saj Velika Britanija kljub temu, da je članica EU, ni vključena v Schengen. Sama mejna kontrola za neschengenske potnike se pa ne bo bistveno spremenila, saj se kontrola v Sloveniji že nekaj časa izvaja skladno s schengenskimi standardi, je pojasnil vodja sektorja za državno mejo na Policijski upravi Kranj Andrej Zakrajšek.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.