Da v tem času ni pokazal praktično ničesar, da ne drži obljub, dela s figo v žepu, celo laže, tako o zdravstvenem ministru Danijelu Bešiču Loredanu zadnje mesece brez dlake na jeziku predsednik strateškega sveta Erik Brecelj. V svojem slogu, povsem neposredno, danes tudi o interpelaciji.
"To je zelo inteligentna poteza SDS, ne dvomim, da je skupaj z ministrom Bešičem izpeljana. Zelo važno je, da minister ostane do jeseni, do takrat je treba urediti številne zadeve na področju zavarovanja, na področju poslovanja številnih zavodov, tu ne javnih, zasebnih," pravi Brecelj.
Na vprašanje, ali gre torej za sodelovanje med SDS in Bešičem Loredanom, Brecelj prikima. "Seveda, to je sodelovanje in kot reče minister deležnikov v zdravstvu. Postaviti je treba zasebni zdravstveni sistem, ne javni, pa naj stane, kolikor hoče." V SDS odgovarjajo, da je usoda zdravstvenega ministra odvisna od odločitve predsednika vlade Roberta Goloba, ki mu predsednik strateškega sveta Erik Brecelj zvesto služi.
A Brecelj ostro nadaljuje: povod je bila hitra ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki naj bi presenetila vse, saj da je to storila ozka skupina ljudi, v kateri minister ni sodeloval, sicer se to ne bi zgodilo. "Že to, da se podaljšuje ukinitev, je slabo, ker zdaj bodo privatne zavarovalnice bolj pospešeno gradile svoj zdravstveni sistem. Javni bi se moral hitreje odzvati in izboljšati, pa se žal ne. Tudi minister ne naredi nič, da bi javni sistem izboljševal," dodaja Brecelj.
V ozadju se dogaja vojna za kolač denarja, ki si ga bodo najlažje razdelili, tako Brecelj, če Bešič Loredan ostane na položaju še vsaj tri mesece. A verjetno si obeta podporo koalicijskih partneric. "To jemljem kot norost, ampak seveda v slovenski politiki je normalno, da se ga zagovarja, ampak lahko z vso odgovornostjo rečem: vsak dan ministra Bešiča na tem položaju pomeni mesec dni bližje razpadu javnega zdravstva."
Da je bila prav ureditev zdravstva glavna obljuba trenutne vladajoče ekipe, opozarjajo tudi Mladi zdravniki Slovenije, in da se dogaja ravno nasprotno: razgradnja zdravstvenega sistema, dostopnega za paciente. Vendar pa sami v menjavi ministra ne vidijo rešitve, saj dosedanja praksa, da ta zaseda položaj povprečno eno leto, ne omogoča celostne reforme, pač pa povzroča kaos in mešanje megle. Če nima rešitev za zdravstvo, naj odstopi vlada, so zapisali.
Pa je v takšnih okoliščinah, ko si prva moža, zadolžena za zdravstveno reformo, stojita na nasprotnih bregovih, sploh mogoče očistiti Avgijev hlev slovenskega zdravstva? Kako to vpliva na njuno sodelovanje? "Ne vpliva, ker že prej ni sodeloval z nami." Kaj pa premier? "Sodeluje, imamo kar nekaj stvari že kar dobro dorečenih, resnici na ljubo čakamo novega ministra, s katerim se bomo usedli dol in začeli delati."
Do interpelacije po njegovem mnenju ne sme priti, menjava mora nastopiti še prej. O morebitnih novih kandidatih za ministra je Brecelj previden. "Ne vem, če je kdo, pogovarjamo se, ampak ne vem, če imajo človeka, ampak situacija, kot je zdaj, bi bilo bolje, da smo brez ministra kot z Bešičem."
Novega ministra bi po Brecljevih besedah morali dobiti še ta mesec, na vprašanje, ali bi bil sam pripravljen sprejeti to funkcijo, Brecelj odgovarja, da ne misli zapustiti svojih bolnikov. Generalni direktor UKC Marko Jug pa nam je odgovoril, da ima že sedaj zelo odgovorno funkcijo, da se o ministrskem stolčku ni pogovarjal in da odgovarjati na to, ali bi, če bi, v tem trenutku ni smiselno.
Kaj pa politična podpora ministru za zdravje?
Ali Danijel Bešič Loredan še uživa zaupanje predsednika vlade Roberta Goloba? Oba glede interpelacije in nadaljnje politične usode uradno še molčita. Predvidoma se bosta na štiri oči sestala ta teden in ugotavljala, ali sta glede koalicijskih zavez, predvsem glede krepitve javnega zdravstva, še na isti valovni dolžini.
Minister pa bo po informacijah iz Gibanja Svoboda moral premierju dokazati predvsem zavezanost javnemu zdravstvu pri svojih naslednjih potezah. Očitki v interpelaciji SDS pa pri tem menda ne igrajo pomembnejše vloge za koalicijo z glasovalnim strojem 53 poslancev.
"Vsaj za sedaj ne vidimo nekih razlogov, da ministra ne bi obranili. Če bomo v določenem trenutku zaznali, da dejansko ne gre reforma v pravo smer ali da gre v smer krepitve privatnega in ne krepitev javnega, pa bomo socialni demokrati to tudi jasno povedali," je povedal vodja poslanske skupine SD Jani Prednik.
Strankarskega kolega je v bran vzela tudi nekdanja premierka, ki se je pred dobrimi devetimi leti z Bešičem pogovarjala, da bi v njeni vladi prevzel vodenje zdravstvenega resorja, a se tedaj nista dogovorila. Zdaj se v Golobovi vladi kot ministra veliko pogovarjata, je opisala za Delov podkast. "Moram reči, da se vedno strinjam s tem, kar pove. Se ne strinjam s tistimi, ki pravijo, da na področju zdravstva ni bilo narejenega nič. Se pravi, so bili narejeni določeni koraki. Seveda pa ne gre vse čez noč. Tako da moje mnenje o ministru ni slabo," je dejala Alenka Bratušek.
Največja vladna stranka kljub intenzivnem sondiranju kandidatov neuradno tudi nima človeka, ki bi bil pripravljen hitro skočiti v Loredanove čevlje. Tu pa je še druga politična računica, ki trenutno kaže v njegovo korist. "Če pogledate javnomnenjske raziskave, je minister za zdravje eden bolj priljubljenih politikov v tej državi," pravi Borut Sajovic iz Gibanja Svoboda.
Koalicijski partnerji sicer ministru najbolj zamerijo 200-milijonski interventni zakon, ki ni skrajšal čakalnih dob in je daleč od zgodbe o uspehu, kot je to predstavil Bešič Loredan. "Mislim, da si takšnih velikih napak, ki tudi veliko stanejo državni proračun in nimajo pozitivnih učinkov, ne smemo več privoščiti," je ocenil Matej Tašner Vatovec iz Levice.
Odločanje o interpelaciji, ki so jo poslanci Janševe SDS spisali na 17 straneh, je sicer predvideno šele po parlamentarnih počitnicah in napoveduje tradicionalno vročo politično jesen.
KOMENTARJI (435)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.