Slovenija
Oglas

Bolečine v vratu – zakaj si z vajami za vrat lahko delate dodatno škodo?

Ljubljana, 13. 10. 2022 00.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Bolečine v vratu so v današnjem načinu življenja ena najpogostejših težav. Če imate dlje časa trajajoče bolečine v vratu in ste dobili seznam vaj za vrat, vam svetujemo, da ta list z vajami odložite na stran. Zakaj? Ker bolečin v vratu ne boste rešili s preprostimi vajami za krepitev vratnih mišic.

KinVital
KinVital FOTO: Aljaž Repnik

Bolečine v vratu pogosto izvirajo iz vratne hrbtenice ali pa iz prsne hrbtenice in ramenskega obroča. Če slišite šumenje v ušesih, se soočate z migrenami, mravljinci po rokah in vratu, živčno bolečino v glavi itd., je velika verjetnost, da ste si pridelali ali kakšno manjšo poškodbo vratnih diskov ali pa utesnitev živcev vratu.

Zakaj pride do bolečin v vratu? 

Kot opažamo v skoraj desetih letih dela v našem kineziološkem centru KinVital, so bolečine v vratu najpogosteje predvsem posledica slabe drže in gibanja v drugih delih telesa. Bolečina se potem prenese na vrat, vendar je vzrok drugje. Zato tudi samo izolirane vaje za vrat ne pomagajo.

Kateri pa so potem glavni vzroki za bolečine? Najpogostejši vzrok za bolečine v vratu je zagotovo napačno sedenje.

Vsaka drža je dobra drža. Če ne traja dolgo. Če dalj časa sedite, potem je zelo pomembno, kako sedite. Da ne bi kdo spregledal, ponovimo še enkrat – drža pri sedenju je ena najbolj ključnih stvari.

Napeto sedenje, kjer poskušate napenjati mišice trupa, je zelo škodljiva oblika sedenja. Verjamem, da so vam marsikje rekli, da se morate vse čas držati pokonci, vendar telo tega ne prenese. Zato imate utrujen hrbet, bolečine v križu, išias in pa seveda bolečine v vratu.

Pri sedenju uporabite celoten stol: ja, tudi naslonjalo in bodite popolnoma sproščeni. Osredotočite se na delo. Potisnite stol čisto do mize – med vami in mizo ne sme biti nobenega prostora. Roke in komolci naj popolnoma počivajo na mizi. Zaslon naj bo postavljen približno v višini oči, predvsem pa dovolj blizu, sicer se boste ves čas napenjali in lezli naprej.

Slab položaj in preveč aktivno sedenje sta pogosto ključna elementa težav.
Slab položaj in preveč aktivno sedenje sta pogosto ključna elementa težav. FOTO: Aljaž Repnik

Ko si izboljšate položaj sedenja, odločilno vplivate na počutje vratu in križa. Veliko bolj kot z vajami za vrat. Namreč statično napeti položaji lahko trajajo cele dneve, več let zaporedoma. Vpliv takšnih položajev je zato lahko zelo negativen, vendar se posledice pogosto pokažejo pozneje.

Kako si lahko pomagate sami?

Kot že omenjeno, je ključna zadeva dnevna skrb za vašo hrbtenico. Ena ključnih stvari je sedenje, podobno pa velja tudi za ostale dnevne obremenitve. Odlična novica je ta, da lahko za vse to s pravim razumevanjem poskrbite sami. Ni pa vedno enostavno in lahko. Vendar boste tako težave odpravili za vedno, ne zgolj za nekaj ur ali dni.

Če boste ustrezno skrbeli za dnevne obremenitve, bodo bolj učinkovite tudi vaje in druge terapije. Naj vam podamo preprost primerče bi se vsak dan znova z glavo udarjali v steno in to počeli zelo pogosto, potem pa vsak dan znova na rano namestili obliž. Bi v tem primeru krivili obliž, da ne deluje, ker vas še vedno boli glava in je rana še vedno prisotna? Verjeno bi bilo veliko bolj smiselno odpraviti primarno težavo – udarjanje z glavo v steno, kajne?

Enako velja za bolečine v vratu: če vsak dan znova ure in ure preobremenjujete vratni del, potem ni tako čudežne terapije ali pa vaje, ki bi zadeve rešila za vedno.

Masaža je lahko ena izmed dopolnitev pri reševanju, vendar naj ne bo glavno sredstvo, saj le blaži posledice in ne odpravi vzroka.
Masaža je lahko ena izmed dopolnitev pri reševanju, vendar naj ne bo glavno sredstvo, saj le blaži posledice in ne odpravi vzroka. FOTO: Aljaž Repnik

Na kaj morate biti pozorni pri izbiri vaj?

Z vajami se bomo osredotočili predvsem na mišične skupine, ki so najbolj na udaru pri sedenju in drugih ponavljajočih se obremenitvah. Tako se bomo lotili sprostitve prsnega dela in ramenskega obroča, saj njuna zakrčenost pogosto vodi v slabo držo.

Poleg tega je pomembno dobro razgibati lopatice, saj statični položaji, kot je denimo sedenje, pogosto povzročajo pekočo bolečino od lopatic proti vratu. Zadnja in načeloma najbolj ključna za dolgoročno spremembo pa je vključitev krepilnih vaj za zgornji del hrbta, moč trupa in pa ramenskega obroča.

Tako bomo izboljšali svojo držo in tudi kakovost gibanja. Ker pa si vaje najlažje predstavljamo, ko si jih lahko ogledamo, smo za vas pripravili naslednji zapis.

Naš cilj je, da odpravite vzroke za težave in razumete, kako si bolečine lahko povzročate sami.

Ključni element za dolgoročno rešitev je zmes sprostitvenih vaj ter krepilnih vaj za ramenski obroč in hrbtenico
Ključni element za dolgoročno rešitev je zmes sprostitvenih vaj ter krepilnih vaj za ramenski obroč in hrbtenico FOTO: Aljaž Repnik

Kako vam lahko pomagamo mi?

KinVital kineziološki center je prvi slovenski center, ki je združil znanja kineziologije, treninga in terapevtske vadbe. Njihovo delovanje je usmerjeno v reševanje različnih ortopedskih primerov in odprave težav vse od stopal do vratu.

V njihovih kinezioloških centrih v Ljubljani, Domžalah, Velenju in Mariboru se je mogoče naročiti na uvodni posvet, kjer se bomo pogovorili o vaši težavi in pripravili celoten načrt za njeno odpravo.

V nadaljevanju se lotimo uvodne analize vaših gibalnih vzorcev, pregledamo vašo telesno držo ter dnevne obremenitve. Na podlagi tega se nato pripravi osebno prilagojen načrt vaj, ki jih potem lahko izvajate v naših programih terapevtske vadbe, ki smo jih zasnovali posebej za takšne primere.

V primeru večje oddaljenosti od naših lokacij pa se lahko pripravi tudi program za doma.

Na uvodni posvet se lahko prijavite na povezavi.

 


Naročnik oglasa je KinVital d.o.o.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10