Minister je bil po posvetu "pomirjen, saj je bila razprava konstruktivna, predlog pa večinoma sprejemljivi".
V ponedeljek se bo nadaljevalo usklajevanje teksta zakona na različnih ravneh; zjutraj se nadaljuje v sredo prekinjeno usklajevanje v koaliciji, popoldne pa se bo državni sekretar na ministrstvu za zdravje Ivan Eržen znova srečal z zdravniki, je pojasnil Miklavčič. Čim prej bo šel na pogovore tudi k predstavnikom delodajalcev.
Glede sredinih usklajevanj v koaliciji je minister navedel, da so zakonu izrazili podporo v SD z izjemo poslancev Julijane Bizjak Mlakar in Andreja Magajne, v ostalih koalicijskih partnericah pa so podali svoje pripombe k tekstu. Med koalicijskimi strankami so res velike razlike v stališčih, a doslej so jih uskladili, je dejal.
Opozoril je, da so stališča do teksta zakona celo znotraj istega sindikata ali stranke različna, zato bo nemogoče upoštevati vsa in bo zakon na koncu enim bolj v zadovoljstvo kot drugim.
Kot je povedal danes, se je o zakonu že pogovarjal tudi z opozicijo, in sicer z SDS in SLS, kjer so prav tako podali nekatere pripombe. Minister poudarja, da bodo tudi te upoštevali.
Miklavčič napoveduje, da bo poskušal zakon čim bolj uskladiti v koaliciji, nato bi ga poslali v medresorsko usklajevanje, za tem še enkrat na ESS. Ko bodo vse te razprave končane, bo tekst poslal na vlado, tam pa "če zakon pade, minister pade", pravi Miklavčič.
Kar se tiče podjemnih pogodb minister pravi, da bodo v zakonu ostale, saj bi njihova ukinitev pomenila zaprtje kake bolnišnice, ki na primer dežurstva in urgentno službo zagotavlja s podjemnimi pogodbami. Ne bodo pa mogli zdravniki delati preko podjemnih pogodb pri zasebnih zdravnikih brez koncesije.
Obveznega članstva v zbornicah ne bo več
Med spornimi vprašanji je bilo tudi članstvo v zbornicah; po današnjem posvetu je minister napovedal, da obveznega članstva ne bo več.
Drago Lombar iz sindikata Neodvisnost, ki je v četrtek napovedal tudi možnost referenduma o zakonu, če bi bil sprejet v sedanji obliki, je po posvetu pojasnil, da glavne pripombe sindikatov na račun sedanjega teksta letijo na področje podeljevanja koncesij, delovanja koncesionarjev in zdravstvenih domov.
Kot je pojasnil, jim je minister danes dal določene obljube in bodo počakali, če bodo tudi dejansko izpolnjene. Kot pravi Lombar, vedo, da gre za "zatečeno situacijo", zato predlagajo določene rešitve, ki bi olajšale tako delo ministru kot delo na terenu.
Po oceni predsednika Sviza Branimirja Štruklja "ministru ni mogoče odreči ambicije, da bi pripeljal do nekega kompromisa, ki bi zaživel". Današnje srečanje je ocenil kot konstruktivno, o referendumu pa danes po njegovih besedah ni bilo govora.
Drugače je današnji pogovor opisal podpredsednik zdravniškega sindikata Fides Damjan Polh, ki je dejal, da je imel kot zdravnik občutek, "da smo na rešetu zdravniki, ne pa zakon o zdravstveni dejavnosti". Po njegovih besedah je bilo danes veliko razprave posvečene omejevanju delovnega časa zdravnikov: "Jaz ne vem, ali se v tej državi ne zavedajo, da je nekje dodatno delo, dežurstvo in podobno samo v korist bolnikov in v korist povečevanju dostopnosti," je dejal.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.