Slovenija

Miklavčič po posvetu pomirjen

Ljubljana, 22. 01. 2010 12.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Današnje seje ESS ni bilo, ker so jo delodajalci bojkotirali. Tako so sindikati z ministrom za zdravje Borutom Miklavčičem opravili le posvet o sedanjem tekstu zakona o zdravstveni dejavnosti.

Minister je bil po posvetu "pomirjen, saj je bila razprava konstruktivna, predlog pa večinoma sprejemljivi".

V ponedeljek se bo nadaljevalo usklajevanje teksta zakona na različnih ravneh; zjutraj se nadaljuje v sredo prekinjeno usklajevanje v koaliciji, popoldne pa se bo državni sekretar na ministrstvu za zdravje Ivan Eržen znova srečal z zdravniki, je pojasnil Miklavčič. Čim prej bo šel na pogovore tudi k predstavnikom delodajalcev.

Minister Miklavčič vsebino zakona predstavlja le sindikalni strani.
Minister Miklavčič vsebino zakona predstavlja le sindikalni strani. FOTO: Blaž Garbajs

Glede sredinih usklajevanj v koaliciji je minister navedel, da so zakonu izrazili podporo v SD z izjemo poslancev Julijane Bizjak Mlakar in Andreja Magajne, v ostalih koalicijskih partnericah pa so podali svoje pripombe k tekstu. Med koalicijskimi strankami so res velike razlike v stališčih, a doslej so jih uskladili, je dejal.

Opozoril je, da so stališča do teksta zakona celo znotraj istega sindikata ali stranke različna, zato bo nemogoče upoštevati vsa in bo zakon na koncu enim bolj v zadovoljstvo kot drugim.
Kot je povedal danes, se je o zakonu že pogovarjal tudi z opozicijo, in sicer z SDS in SLS, kjer so prav tako podali nekatere pripombe. Minister poudarja, da bodo tudi te upoštevali.

Miklavčič napoveduje, da bo poskušal zakon čim bolj uskladiti v koaliciji, nato bi ga poslali v medresorsko usklajevanje, za tem še enkrat na ESS. Ko bodo vse te razprave končane, bo tekst poslal na vlado, tam pa "če zakon pade, minister pade", pravi Miklavčič.

Kar se tiče podjemnih pogodb minister pravi, da bodo v zakonu ostale, saj bi njihova ukinitev pomenila zaprtje kake bolnišnice, ki na primer dežurstva in urgentno službo zagotavlja s podjemnimi pogodbami. Ne bodo pa mogli zdravniki delati preko podjemnih pogodb pri zasebnih zdravnikih brez koncesije.

Obveznega članstva v zbornicah ne bo več

Med spornimi vprašanji je bilo tudi članstvo v zbornicah; po današnjem posvetu je minister napovedal, da obveznega članstva ne bo več.

Drago Lombar iz sindikata Neodvisnost, ki je v četrtek napovedal tudi možnost referenduma o zakonu, če bi bil sprejet v sedanji obliki, je po posvetu pojasnil, da glavne pripombe sindikatov na račun sedanjega teksta letijo na področje podeljevanja koncesij, delovanja koncesionarjev in zdravstvenih domov.

Kot je pojasnil, jim je minister danes dal določene obljube in bodo počakali, če bodo tudi dejansko izpolnjene. Kot pravi Lombar, vedo, da gre za "zatečeno situacijo", zato predlagajo določene rešitve, ki bi olajšale tako delo ministru kot delo na terenu.

Po oceni predsednika Sviza Branimirja Štruklja "ministru ni mogoče odreči ambicije, da bi pripeljal do nekega kompromisa, ki bi zaživel". Današnje srečanje je ocenil kot konstruktivno, o referendumu pa danes po njegovih besedah ni bilo govora.

Drugače je današnji pogovor opisal podpredsednik zdravniškega sindikata Fides Damjan Polh, ki je dejal, da je imel kot zdravnik občutek, "da smo na rešetu zdravniki, ne pa zakon o zdravstveni dejavnosti". Po njegovih besedah je bilo danes veliko razprave posvečene omejevanju delovnega časa zdravnikov: "Jaz ne vem, ali se v tej državi ne zavedajo, da je nekje dodatno delo, dežurstvo in podobno samo v korist bolnikov in v korist povečevanju dostopnosti," je dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
23. 01. 2010 13.15
BobbyMcGee podpišem
Mr.Somebody
23. 01. 2010 11.29
Ni mi jasno kaj imajo sploh drugi sindikati za govorit in se pogoajati glede tega zakona? To je samo v tej državi mogoče, da neki šolniki pametujejo kakšen zdravstveni sistem je najbolši za državo.
Javoje
23. 01. 2010 10.00
1. Odprava obveznega članstva v Zdravniški zbornici: Upam, da je prisiljevanja zdravnikov v obvezno plačevanje članarine zaradi obveznega članstva v Zdravniški zbornici res končno konec. Tudi zdravniki imajo osnovne pravice in samo država lčahko uvede kakršnokoli obvezno dajatev. 2. Namesto razpravljati je potrebno ppogledati podatke o številu zdravnikov na 1000 prebivalcev in tako na en način ugotoviti, ali je zdravnikov v Sloveniji res premalo in za koliko. Hkrati pa je treba pogledati statistične podatke o tem, kolikšne so razlike v delu posameznikov v slovenskem zdravstvenem sistemu. Veliko je tam fgaračev, ki dejansko sistem držijo pokonci in SAMO njihove plače so prenizke. V tem delu je zakonodaja pomanjkljiva, ker se noče dotakniti največje tabu teme slovenskega zdravstva - uravnilovke pri plačah. 3. Omejitev dela / dežurstev zdravnikov: Treba je radikalno omejiti siljenje zdravnikov v prekomerno delo, vključno z dežurstvi. Tudi oni imajo pravico do 40 urnega delovnika! Če jih je (res) premalo, je pač treba zaposliti dodatne iz tujine in povečati vpis namedicinsko fakulteto. In seveda - razkrinkati bo treba dejanske razloge, zakaj se tega tako zelo izogibamo - že 15 let! 4. Vsi zagovorniki prisiljevanja zdravnikov v desetine in stotine ur dežurstev in njihovega prekomernega dela (je sindikat FIDES edini sindikat na svetu, ki se aktivno bori za to, da njegovi člani delajo bistveno več ur na mesec, kot vsi ostali poklici?) naj pojasnijo, zakaj vztrajajo pri tej prisili in zakaj vztrajno zavračajo vse možne metode povečanja števila zdravnikov v slovenskem zdravstvu? 5. Reforma zdravstva je zgrešena v izhodišču zato, ker ne odpravlja sistema zdravstvene blagajne, ki plačuje, kolikor je denarja in ne kolikšne so dejansko opravljene storitve. Začeti bi se morala z reformo financiranja, ki bi v obvezno zdravstveno zavarovanje vnesel principe zavarovanja in ne zdravstvene blagajne, značilne za centralno-planska gospodarstva (in seveda rezultat - čakalne vrste in finančna izguba pri izvajalcih zdravstvenih storitev).
Buena Vita
22. 01. 2010 19.59
saj smo v evropi,mora na zzzs plačati zdravljenje v tujini,kr pogledajte zakon sami si dohtarje izberemo,ker v ta sistem pač nihče nebo zaupal
Buena Vita
22. 01. 2010 19.57
počelo je počelo
Mr.Somebody
22. 01. 2010 15.21
odlično, še koncesije odvzamejo pa se lahko celoten zdravstveni sistem sesuje. Fenomenalna vlada, en bol butast od ta druzga.
Uporabnik113189
22. 01. 2010 14.01
Auuuuuu, delodajalci so užaljeni..Moti jih način priprave zakona. Ali jih moti tudi način priprave večerje v gostilni, kjer so jo naročili? Pa je potem ne bi radi plačali, ko so jo pojedli? Zanimivo, dokler je bilo v času prejšnjih vlad samo dobro za delodajalce, je bilo vse v redu. Danes jih boli minimalna plača bi pa štrajkali in bojkotirali. Najbolje če gredo na ulico, tako kot sindikati..Toplo priporočam z avtobusi in v bundah pred parlament..
dl240580
22. 01. 2010 13.24
Mislim da s socializmom ne bi bilo nič narobe vsaj srednji sloj ne bi bil lačen in najbolj iskoriščan v naši državi. Naši kmečki direktorji pa ne bi bil na položajih ki jih zasedajo danes se vidi da v tistem času niso imeli možnosti njihovo vodenje pa se odraža v današnjem času kot zelo nesposobno.
Mr.Somebody
22. 01. 2010 12.57
Ta Mlakarjeva bi najraje zopet uvedla socializem v tej državi... kaj to ljudje voljo